Depresija kod djece - kako možete pomoći?

Pred vama nije laka zadaća, ona će zahtijevati ne samo mnogo ljubavi, nego i strpljenja.

Depresija kod djece - kako možete pomoći?

Depresija nije samo „bolest“ odraslih, od nje vrlo često, zbog različitih razloga, pate i djecu. Bilo da se radilo o nekom problemu u školi, obiteljskim problemima, gubitku bliske osobe ili nekim drugim psihičkim tegobama, depresija kod djece ne smije se zanemarivati i misliti kako će ona proći sama od sebe, jer djeca drugačije osjećaju i drugačije se od nje oporavljaju nego odrasli.

Dakle, dijete ne možete i ne smijete prepustiti da se nosi sa  svojim osjećajima, baš suprotno, ono treba vašu pomoć. Osim što je preporučljivo da u težim slučajevima i dužim epizodama depresije, koje se mogu ponavljati potražite stručnu pomoć, vi kao roditelj možete učiniti mnogo stvari da pomognete djetetu da prebrodi to teško razdoblje.

Na žalost, pred vama nije laka zadaća, ona će zahtijevati ne samo mnogo ljubavi, nego i strpljenja. Vi ćete sami trebati biti dovoljno psihički jaki kako biste zajedničkim snagama prebrodili.

Evo savjeta koji bi mogli pomoći vaše djetetu da zajedno što lakše prebrodite to razdoblje.

Potičite zdrave navike

To uključuje igranje u prirodi, vježbanje, zdravu prehranu, dovoljno sna, ograničavanje vremena koje dijete provodi pred kompjuterom ili televizorom, vrijeme koje dijete provodi isključivo s roditeljima, tijekom kojeg oni moraju poticati djetetovo dobro ponašanje i zajednički pronalaze pozitivno razmišljanje i zajednički rješavaju probleme koje muče djecu.

Djetetova okolina

Tuga i gubitak su jedni od najčešćih emocionalnih iskustava, koje mogu voditi do depresije. Njihovo iskustvo i reakcije na određeni potresan događaj mogu varirati u odnosu na njihov stadij razvoja, dob, temperament, mentalno zdravlje, njihovu sposobnosti da se nose s nečim, reakcijama roditelja i potpori koju će dobiti. Potražite stručnu pomoć ako mislite da se stanje pogoršava i ako ono traje dulje nego što se može očekivati u određenim situacijama.

Smanjite stres u obitelji

Na tome moraju raditi svi članovi obitelji pa će to možda zahtijevati reorganizaciju ne samo vremena svih članova obitelji, nego i njihovih zadaća i obaveza, kako bi se smanjila određena „doza“ stresa. Također, smanjenje stresa za dijete odnosi se i na ono što mu se događa školi. Razgovarajte s učiteljima i školskim psihologom. Dijete mora biti pod njihovom neprestanom pažnjom.

Ako se cijela obitelj nosi s tugom, potražite pomoć obitelji i prijatelja, koji mogu rasteretiti vas i dijete. Spremite na sigurno mjesto ili uklonite svo oružje i lijekove iz kuće. Nemojte se zavaravati da djeca ne pomišljaju da „takve“ stvari - samoozljeđivanje i samoubojstvo.

Image



Educirajte obitelj

Vaša obitelj može imati i ne imati razumijevanja za dijete koje ima probleme s depresijom, no ono što morate voditi računa je da obitelj mora biti educirana o čemu se radi i da dijete ne izmišlja simptome, ne glumi i ne pretvara se. Ako depresija nije nastala zbog određene traume, ona je vrlo često nasljedna pa će obitelj možda zbog toga imati više razumijevanja.  

Depresija se može očitovati kao lijenost i ljutnja. Također, ona često nije rezultat osjetljivosti vašeg djeteta i njegove unutarnje psihičke snage. Terapija i kod kuće i kod psihijatra ili psihologa može pomoći, ali prije poboljšanja stanja proći će tjedni, možda i mjeseci i nikad se ne zna kada će se vratiti, u kojoj mjeri i koliko će trajati.

Razvoj kognitivnih sposobnosti

Mnoge negativne misli možete pretvoriti u pozitivne ili barem u neutralne, potičući empatiju i sagledavanje perspektive na drugi i pozitivan način. Potičite tehnike relaksacije i vizualizacije (zamišljanje da se dijete nalazi na mjestu gdje uživa, gdje je lijepo...) što može pomoći u prevladavanju stresnih situacija te trenucima prije spavanja. Potaknite dijete da radi ono u čemu uživa, u čemu je dobro, talentirano.

Rješavanje problema

Utvrdite koji male korake vaše dijete mora napraviti kako bi razvilo vještine rješavanja vlastitih problema. Zajedno s djetetom ili ako je ono veće, neka samo napravi listu problema. Nakon toga poredajte ih po njihovoj važnosti i prioritetu rješavanja.

Razgovarajte s djetetom o svakom problemu i neka prvo samo pokuša doći do zaključka kako ga riješiti, vi ga samo navodite na pravi put. Neka ih dijete rješava samostalno uz vaš nadzor i pomoć ili rješavajte probleme zajednički.

(vam)