Čudne i pomalo neugodne činjenice o trudnoći koje nam malo tko govori

Bez obzira jeste li žena koja još nije iskusila čari trudnoće ili pak želite bolje razumjeti što vam se događa ukoliko ste upravo sada dok ovo čitate u očekivanju bebice, sljedećih deset informacija moglo bi u vama izazvati osjećaje neugode ili pak vas ostaviti pomalo iznenađenima

4d7f53eaf3371

. Radi se o činjenicama koje se događaju s našim tijelom, ali se o njima rijetko razgovara i malo tko će vam ih spomenuti u razgovoru o trudnoći.

10. Mogli biste biti trudni i preko godinu dana
Većina trudnoća traje devet mjeseci, a doktori će potaknuti porod ukoliko se trudnoća oduži. No, ono što malo tko govori je da bi žena realno mogla biti trudna i preko godinu dana. Najduža trudnoća zabilježena u povijesti trajala je 375 dana, a čudno je što je beba rođena s oko 3,5 kilograma (djevojčicu Penny je 1945. godine rodila Beulah Hunter(25) a tijek trudnoće pažljivo je bilježio njezin liječnik). To zasigurno baca potpuno novo svijetlo na brigu oko zakašnjelog termina.

9. Fetus dečkića može imati erekcije još u majčinoj utrobi
Većina majki ne želi razmišljati o svojem sinu koji ima erekciju, a kamoli ako je on još nerođena beba. No činjenica je da mnoge muške bebe iskuse erekciju još dok su u majčinoj utrobi. Štoviše, poznato je da bebe oba spola masturbiraju još u maternici. Na ultrazvuku se može vidjeti kako bebe stavljaju ručice na područje spolovila i dodiruju se. Zaključak je da djeca svoju seksualnost kao i sve drugo ispoljavaju još u majčinu trbuhu.

8. Šivanje nakon poroda
Proživjelo ga je na milijune žena, no kad se trudnica prisjeti da će na njezinom najintimnijem dijelu tijela doći do pucanja, to izaziva veliku neugodu. Čak devet od deset žena mora biti podvrgnuto šivanju nakon poroda, a veličina šava varira od jednog centimetra do čak cijele dužine do anusa. Ipak, dobra vijest je da sve na kraju zacijeli, a nova bebica u domu i veselje oko nje olakšavaju sve naknadne boli.

7. Stolica tijekom poroda
Iako se svaka trudnica podvrgava klistiranju, nerijetko se događa da ipak od napora neke žene ipak ispuste ostatak iz crijeva. Razlog tome je što kod tiskanja tijekom poroda koristimo iste mišiće kao i kod obavljanja velike nužde, a beba radi dodatni pritisak na rektum. Dobra vijest je da primalje, sestre i liječnik neće uopće na to obraćati pozornost, očistit će vas pa nećete ni znati što se dogodilo. To je normalno i ne treba paničariti.

6. Doista ćete blistati
Kada trudnici kažemo da sva blista, mislimo na uzbuđenje i sreću koja iz nje isijava zbog dolaska bebice na svijet. No, čini se kako koža trudnice doista nedvosmisleno blista. Tijekom trudnoće, količina krvi se povećava za nekoliko desetaka posto, a višak krvi i bolja prokrvljenost manifestiraju se na koži kao svježina i boja (npr. u licu). Osim toga, hormoni potiču rad lojnih žlijezda, što rezultira mekanijim i sjajnijim izgledom kože. 

5. Poboljšava vam se osjet mirisa
Tijekom trudnoće, drastično se pojačava osjet mirisa, kao i okusa. Znanstvenici su ponudili teoriju da se to događa zbog prirodnog razvoja obrambenih funkcija organizma, odnosno kako bi majke brže i bolje prepoznale hranu u kojoj su toksini i jednostavno izbjegle namirnice koje bi mogle naštetiti fetusu.

4. Trudovi ne prestaju nakon poroda
Neke žene osjećat će trudove još neko vrijeme (nekoliko dana) nakon poroda. Radi se o kontrakcijama maternice koja se vraća u svoj prvobitni oblik, a izaziva bolove slične trudovima (iako nešto manjeg intenziteta) ili menstrualnim bolovima. Neke majke osjećaju ove kontrakcije osobito tijekom dojenja.

3. Zapravo ne morate jesti za dvoje
Ovo zasigurno već znate. No točna brojka dodatnih kalorija koje trudnici trebaju je 300 (a odgovara količini dva veća jogurta, četiri voćke ili jednog peciva). Pedijatri će reći kako je 12 do maksimalno 17 kilograma sasvim dovoljna trudnička težina.

2. Vaša stopala mogu narasti za cijeli jedan broj
Ukoliko se pitate zašto ne stanete u neke cipele, to se događa zato što su vaša stopala doista veća. Veća su zato što dolazi do pojačanog pritiska težine na stopala i opuštanja ligamenata u vašem tijelu. Kako dobivate na težini, vaši ligamenti se opuštaju kako bi na taj način pridonjeli lakšem porodu, a dolazi i do naticanja zglobova i samih stopala. To za vaša stopala znači gubitak luka i širenje, odnosno potrebu za većim brojem cipela. Kod nekih žena sve se normalizira nakon poroda, a kod nekih nogice će ostati nešto veće.

1. Krvarenje u trudnoći
Tijekom trudnoće, velik broj žena iskusit će krvarenje iz nosa ili krvarenje desni. To se događa zbog hormonalnih promjena koji pojačavaju prokrvljenost tj. djeluju na periferne krvne sudove. Dobro je obaviti liječnički pregled, ali većina trudnica na kraju sazna da je sve u redu i da je to normalno.