6 razloga zašto ne možete zatrudnjeti

Ovo su jedni od najčešćih razloga zbog kojih parovi imaju problem sa začećem

6 razloga zašto ne možete zatrudnjeti

U skladu s brojnim problemima i stresom koji donosi moderno doba, poteškoće oko začeća i nisu tako strani pojam. Brojni parovi imaju problema s procesom začeća, a ako se pitate zašto je tome tako, pročitajte tekst u kojem vam donosimo 6 razloga zašto dolazi do nemogućnosti zanošenja.

1. ISCRPLJENOST I STRES

Stres je u današnje vrijeme gotovo nemoguće potpuno izbaciti iz života i jako je teško izbjeći situacije koje ga stvaraju. Nazivaju ga i tihim ubojicom današnjice, a život uz njega postaje iscrpljujuća utrka. No, unatoč tome, ipak postoje razni načini pomoću kojih se možemo uspješno izboriti protiv stresa. Masaže, bilo kakve opuštajuće aktivnosti i meditacije mogu pomoći da se nosite sa teškim životnim situacijama koje vas muče. Previše posla i aktivnosti treba izregulirati koliko je god više moguće i pronaći način opuštanja koji vam se najviše sviđa. Kada hormonalni sustav bude usklađen, onda će i reproduktivno zdravlje biti bolje.

2. NEZDRAVA PREHRANA

Vaša prehrana treba biti potpuno uravnotežena, a vaše štetne životne navike poput pušenja, alkohola, preskakanja doručka ili previše namirnica koje štete organizmu, mogu dovesti do toga da ne možete zatrudnjeti. Pripazite koliko ugljikohidrata i/ili šećera unosite u vaš organizam. Ako je to više od preporučenog, to bi mogla biti jedna od glavnih prepreka. Vaša tjelesna težina također bi trebala biti u skladu s preporučenom jer pretilost ili neuhranjenost mogu biti također faktori neplodnosti. Također i nagli gubitak težine može uzrokovati nedostatak ovulacije i neplodnost.

3. TJELOVJEŽBA

U želji da svoj organizam dovedete do savršenstva, ponekad i pretjerana tjelovježba može uzrokovati nemogućnost zanošenja. Ako se tijelo previše iscrpljuje, a premalo odmara, čak i u najboljim namjerama možete naštetiti procesu začeća. Pokušajte pronaći dobar balans između potpune neaktivnosti i pretjerane tjelovježbe i birajte one aktivnosti koje vas ispunjavaju i zbog kojih se osjećate dobro u vlastitoj koži. Ako ste pretili, nemojte se orijentirati na što brže skidanje neželjenih kilograma, nego potražite pomoć osobnog trenera i prilagodite svoje ciljeve svojim mogućnostima. Dajte si dovoljno vremena za postizanje željene kilaže. Ako je vaš problem nedostatak kilograma, nutricionisti i fitness stručnjaci mogu vam doista pomoći svojim savjetima.

4. ORALNA HIGIJENA

Za plodnost je važno zdravlje desni. Educirajte se na vrijeme i posjetite svog zubara kako biste zajedno pronašli idealno rješenje za vaše parodontalne probleme. Oralna higijena je svakako prava preventiva ako imate namjeru zatrudnijeti, a također ima utjecaja i na trudnoću jer se za vrijeme iste, razina hormona povećava, a njihova oscilacija može uzrokovati na zdravlje vaše bebe.

5. MUŠKARAC

Vrlo je važno da se fokus s nemogućnosti začeća skloni isključivo i samo sa žene i prenese i na muškarca. Vrlo je važno biti svjestan da brojni faktori utječu na reproduktivno, ali i opće zdravlje, te se preporuča da i vi i vaš partner obavite kompletni sistematski pregled prije nego se bacite na posao, te da postanete svjesni kako biste oboje trebali pripaziti na životne navike. Budite jedno drugome podrška, opustite se i usmjerite si puno više pažnje i ljubavi.

6. OPTEREĆENOST ŽELJOM ZA TRUDNOĆOM

Nemogućnost zanošenja i prevelika želja za istim može stvoriti tzv emocionalni stres koji također utječe na neplodnost. Iako vam možda svi govore da se opustite i pokušate ne razmišljati o tome, vaša podsvjest može činiti upravo suprotno. Ne razmišljajte kako vam prolazi biološki sat, ne razmišljajte o bolestima i preprekama, fokusirajte se na pozitivne i opuštene misli, okružite se ljudima s kojima ćete se puno smijati i manje misliti na moguće probleme.