Stvarnost i vjerovanja

5 mitova o zajedničkom spavanju s djecom u koje trebamo prestati vjerovati

Zajedničko spavanje s djecom tema je oko koje se lome koplja i zbog toga su nastali mnogi mitovi

profimedia-0090202363.jpg
Foto: Profimedia.hr

Sve što roditelji često žele je da se dobro naspavaju kako bi se mogli dobro brinuti za djecu, ali i obaviti sve što trebaju u danu, a kada imaju malu djecu, ovo je često nemoguće. Kada beba stigne u obitelj roditelji su često "bombardirani" savjetima sa svih strana, ako pak priznaju da spavaju s bebom mogli bi često biti osuđivani.

Image
Dolazak na svijet

Najslađa bića: U koje doba dana se bebe najčešće rađaju?

Naravno ono što je najvažnije i što svi stručnjaci naglašavaju je da uvijek treba razmišljati o sigurnosti djeteta i to je uvijek na prvom mjestu. No, također treba definirati što je to sigurnost i u koje mitove često nepotrebno vjerujemo.

Zajedničko spavanje je opasno

Sve dok se roditelji pridržavaju određenih sigurnosnih pravila, opasnosti povezane sa zajedničkim spavanjem mogu se ukloniti. Prema Sveučilištu Notre Dame, sigurno zajedničko spavanje znači staviti bebu uz krevet na zasebnu površinu (krevetić) i vrlo je važno paziti uzimaju li se lijekovi zbog kojih bi odrasle osobe mogle imati smanjenju reakciju dok spavaju.

Image
Foto: Unsplash

Prema profesoru i autoru, Jamesu McKenni, istraživaču SIDS-a, zajedničko spavanje može potencijalno spasiti život. "Bebe daju signale na koje skrbnici trebaju reagirati i na njih odgovoriti. Spavajući pored djeteta, majka može potaknuti stabilnost disanja bebe. Ne postoji znanstvena potvrda koja kaže da je zajedničko spavanje loše ”, kaže on. "Nesreće se, naravno, događaju, a postoje čimbenici rizika, kao i u svemu", dodaje dalje.

POGLEDAJ VIDEO: Sve što trebaš znati o zajedničkom spavanju s djecom

Beba će postati ovisna o roditeljima

Činjenica je da su bebe ovisne o roditeljima - još ne mogu hodati, pričati, oblačiti se niti se same hraniti. Također ne mogu regulirati svoje emocije niti mogu razumjeti što se događa kada mama "nestane". Neovisnost nije nešto što možemo povezati s bebama, radi se o biologiji, svaka beba treba i očekuje da će biti blizu svoje mame kako bi se osjećala sigurno, zaštićeno i smireno.

Image
Foto: Unsplash

Istraživanja pokazuju da kada se bebine potrebe zadovoljene na odgovarajući i dosljedan način, one razvijaju osjećaj sigurnosti koji im pomaže da se u budućnosti osjećaju samouvjereno, istražuju i socijaliziraju.

Zajedničko spavanje uništit će odnos roditelja

Prema Pinky McKay, konzultantici za dojenje i autorici knjiga o roditeljstvu, rođenje djeteta donijet će nove izazove u bračni odnos bez obzira gdje beba spava. Komunikacija i poštovanje ključevi su za sretnu vezu, a ne svađanja i vjerovanje da dijete utječe na vezu. Iscrpljenost može najviše utjecati na manjak seksualnog života te je zbog toga najbolje je da svatko spava tamo gdje će najbolje naspavati. Također, kako dalje kaže, važno je da roditelji pokažu kreativnost kako bi održali strast u svom životu, a to svakako može dodatno začiniti seks.

Image
Foto: Unsplash

Svi moraju ići u isto vrijeme spavati

Ako mama želi ići spavati kada i beba, to je njezin izbor, ali zajedničko spavanje nije "sve ili ništa". Kako dalje kaže McKay, nije sigurno ostaviti bebu da sama spava u krevetu za odrasle, dijete treba zaspati u svom krevetiću, a mama ga može prebaciti kod sebe kako bi ga nahranila. Naravno, da mame uživaju u maženju i grljenju sa svojom bebom, a to može učiniti ujutro i staviti bebu u svoj krevet kako bi uživale.

Image
Foto: Unsplash

Zajedničko spavanje nikada neće prestati

Roditelji se trebaju opustiti jer djeca sigurno neće htjeti uvijek dijeliti krevet sa svojim roditeljima. Važno je da roditelji prate dijete i odluče kada je vrijeme za odlazak u svoju sobu, a onda polako s ljubavlju krenu u taj proces.

Image
Foto: Unsplash