Želimo muškarce koji kuhaju, čiste, glačaju...

Na žalost, takvih „kompletnih“ muškaraca u našem, još uvijek tradicionalnom ili još bolje rečeno zadrtom društvu, je malo ili možda bolje rečeno – premalo

Želimo muškarce koji kuhaju, čiste, glačaju...

Na kraju prvog desetljeća 21. stoljeća, u vrijeme kada su nam dostupna sva moguća kućna pomagala, aparati i čuda tehnike, bez kojih bi današnji život gotovo bio nezamisliv, još uvijek nama ženama najčešće nedostaje jedan par ruku, onih muških, koje na žalost još uvijek vrlo vješto izbjegavaju kućanske poslove.

Da, ima onih muškaraca koji rade kućanske poslove, odnosno kuhaju, čiste, pospremaju, glačaju odjeću, brinu se o djeci... Na žalost, takvih „kompletnih“ muškaraca u našem, još uvijek tradicionalnom ili, još bolje rečeno, zadrtom društvu, je malo – premalo.

U obiteljima još uvijek postoji ono nepisano pravilo da žene obavljaju većinu kućanskih poslova, a muškarci ih vrlo vješto izbjegavaju različitim izgovorima, primjerice da im smeta buka usisavača (vjerovale ili ne, i to postoji), do toga da im se gadi prljavo suđe ili pranje zahodske školjke, da im je brisanje prašine zaista dosadno, da ih kuhanje jednostavno ne zanima i da im većina takvih poslova jednostavno ne ide od ruke, jer, u biti, oni biološki nisu predodređeni za takve poslove.

Kriv je odgoj

Za nemar, nerad i neznanje naših velikih „muškarčina“ možemo okriviti obiteljski odgoj, posebno njihove mame, tate, bake i djedove, i sve koji su sudjelovali u odgoju snažnog muškog pomlatka. Osim što mu nisu usadili svijest o tome da žene nisu kućne pomoćnice, također im vjerojatno nisu nikada rekli da i muškarci imaju dvije zdrave ruke i dovoljno razvijen mozak da obavljaju sve potrebne kućanske zadatke.

Takav upravo odgoj traje od samog rođenja, ali se i nastavlja kada njihov sin ili unuk ima svoju obitelj. Primjerice, za vrijeme obiteljskih okupljanja kada zamolite supruga da opere suđe, jer ste vi naime kuhali cijelo jutro, njegova majka ili baka vas oštro pogledaju i vele vam da ne treba on prati suđe i da njima NIJE TEŠKO to oprati. Pa ako nije teško, slobodno ga onda ON opere.

To je samo jedan od primjera, a ima ih bezbroj. S druge strane, mislim da smo mi žene isto krive za nerad naših muškaraca. Naime, dosta nas žena odgajano je tako da je žena ta koja u obitelji obavlja sve kućanske poslove, a sve smo to naučile isto tako od naših mama i baka, a one od svojih.

I kada smo započele sretan suživot s našim muškarčinama, lagodno smo se prepustile idili zajedničkog života i udovoljavanju svih njihovih želja, pa tako i odriješile naše muškarce od kućanskih zadataka. Koliko puta smo im rekle „Ma, pusti budem ja skuhala, očistila, glačala. Budem ja, ja znam bolje, ja znam sve, ja sve mogu...“

Naravno, time ste im dale do znanja da se slobodno zavale na kauč i čitaju novine dok vi crnčite u kuhinji ili bilo gdje drugdje. Same smo stvorile još jedan stereotip, bez da smo bile svjesne što radimo. Kada već odmakne vrijeme i godine zajedničkog života, teško ćete moći neke stvari u vašoj vezi promijeniti.


Image




A sad – preodgoj...

No, treba gledati optimistično na stvari. Moramo vjerovati da se stvari mogu promijeniti na bolje. Dakle, svađom i vrijeđanjem nećete ništa postići, nego je potreban preodgoj muškaraca. Zbog toga smo pripremili nekoliko praktičnih savjeta kako to učiniti. Na žalost, mnogi muškarci neće se sami „primiti krpe“, nego ćete im trebati dati točne upute što trebaju učiniti. Dakle, zamolite ih da obave neki posao, objasnite im što trebaju napraviti. Kritike kao što su „Ti si lijenčina“ ili „Nikada mi ništa ne pomažeš u kući“, pa čak i suze će teško funkcionirati. Prije će zbog toga izbiti svađa.

Istaknite partneru da imate jako puno posla i premalo vremena, i objasnite mu sve što bi trebalo napraviti, pa mu sugerirajte da on obavi te poslove ili ga jednostavno zamolite za pomoć (ako se ne odazove bez valjanog razloga, onda ga slobodno nazovete različitim pogrdnim imenima).

Budite jasni kada objašnjavate što treba sve učiniti, ali isto tako i mirni, ako vam počne postavljati neka suluda pitanja ili ako se ne slažete s onim što će vam reći. Pokušajte primjerice s podjelom kućanskih poslova, ako vi kuhate, neka on čisti nakon jela, kada čistite kuću podijelite prostorije koje ćete očistiti. U paru će vam biti lakše. Nemojte sazivati posebne obiteljske sastanke u vezi kućanskih poslova. Pokušajte upravo taj problem riješiti međusobno, bez prevelike buke.

Znamo da ti savjeti zvuče kao da žene moraju imati razumijevanja za nerad svojih partnera i da moraju biti iznimno pažljive kako ne bi povrijedile njihove osjećaje, no činjenica je da vjerojatno i nemate mnogo izbora. Na vama je da odlučite koji ćete imati pristup, od samog početka veze pa na dalje.

Ono što je sigurno, ljubav čini čuda i kod mnogih muškaraca, pa će mnogi upravo zbog nje primiti se kućanskih poslova.

 (vam)

Image