Više slobodnog vremena u samo dva tjedna (1. dio)

Cilj je da s boljom organizacijom vremena pronađete sat vremena koji možete „potrošiti“ na sebe i da ga potrošite na najbolji mogući način...

Više slobodnog vremena u samo dva tjedna (1. dio)

„Vrijeme je život. Na nama je kako ćemo ga potrošiti.“

Koliko puta ste poželjeli da dan ima još nekoliko sati više, jer bi tada stigli pročitati omiljenu knjigu, pogledati novi film, vježbati ili se naći s prijateljima na kavi...

Naravno, dan će uvijek imati 24 sata, niti sekunde više, s time da od tih 24 sata, odrasli čovjek potroši na spavanje šest do osam sati, što znači da ima 16 do 18 sati vremena da obavi sve što mora i želi obaviti, a što jednostavno ponekad nije dovoljno.

Boljom organizacijom vremena vjerujemo da biste i u tih 16 do 18 sati mogli ugurati vrijeme za sebe i slobodne aktivnosti i pri tome imati još uvijek dosta sna. Na žalost za to ne postoji gumb koji biste mogli pritisnuti i magično postati organizirani i stići sve u jednom danu, to je nešto što je isti tako potrebno trenirati.

Jedan od takvih „treninga“ traje dva tjedna, a cilj je da s boljom organizacijom vremena pronađete sat vremena koji možete „potrošiti“ na sebe i da ga potrošite na najbolji mogući način.

Prvi tjedan

Cilj je pronalazak dodatnog jednog sata na dan kojeg ćete moći potrošiti na način na koji vi želite, a sastoji se od učenja i prakticiranja niza strategija. S vremenom, vjerujem da će se taj jedan sat možda produžiti...

1. dan: Vodite dnevnik

Svakih 30 minuta zapišite što radite, uključujući tuširanje, pisanje mailova, pripremu jela, apsolutno sve. Ključno je da u dnevnik zaista zapisujete sve redovito, a ne samo jednom na kraju dana, jer se sigurno nećete sjećati kada ste nešto radili i koliko dugo. Ovo će vam se vjerojatno činiti naporno, ali to je jedini način da otkrijete gdje „kiksate“ što se tiče vremena. Jedino kada vidite kako zaista trošite svoje vrijeme, moći ćete bolje planirati i potrošiti ga na drugačiji način. Možda ćete se zaprepastiti koliko ste vremena potrošili na obavljanje nepotrebnih poslova i aktivnosti. Nikad se ne zna možda vam se već ovdje otvori „prozor“ od nekoliko sati slobodnog vremena.

2. dan: Prakticirajte monotasking

U ovim užurbanim vremenima svi od nas traže da radimo više poslova u isto vrijeme, odnosno multitasking. To je jedna od kvaliteta koja se traži na poslu, ali i prilikom obavljanja kućanskih poslova. No, ako znate nešto više o ljudskom mozgu, onda vjerojatno znate da on ne može biti koncentriran na dvije stvari istovremeno. Ako ćete se u potpunosti koncentrirati na jednu stvar, vjerujemo da ćete mnogo brže i kvalitetnije obaviti taj zadatak i s lakoćom prijeći na sljedeći, što će vam na kraju može pomoći u uštedi vremena. Što manje ometanja, to ćete brže obaviti bilo koji posao.

3. dan: Prestanite reagirati

Stigni ste na posao i čeka vas „brdo“ neodgovorenih mailova, na koje morate odgovoriti. I baš kada odgovorite na zadnji mail, čekaju vas već novi mailovi i tako cijeli dan. Naravno, ovo je samo jedan od milijun mogućih primjera. Ono što trebate je stvoriti prioritete, i njih prvo rješavati, a tek onda rješavati stvari koje to nisu. Njih možete „odraditi“ kada ćete imati malo više vremena.

4. dan: Delegirajte zadatke

Delegiranje posla na nekog drugog može biti vrlo teško posebno ako naginjate perfektcionizmu, što znači da ste uvjereni da nitko drugi ne može obaviti zadatak tako dobro ili bolje od vas. No, delegiranjem ćete dobiti više vremena za važnije poslove, s čime ćete na kraju uštedjeti vrijeme. Isto vrijedi i za zadatke na poslu i kod kuće. Na poslu delegirajte kolege ili osobe koje su vam podređene, a kod kuće, članove obitelji.

5. dan: Prestanite zavlačiti

Uvijek postoje zadaci koje biste najradije samo „pomeli pod tepih“ i zaboravili, ali odgađanjem tih zadataka samo ćete si zagorčati život i potrošiti mnogo nepotrebnog vremena. Čim prije obavite i one mrske zadatke, imati ćete više vremena za sebe. Ako jednostavno imate osjećaj da se ne možete natjerati obaviti određeni zadatak, postavite si nekoliko ključnih pitanja: „Što ustvari ja izbjegavam i zašto izbjegavam zadatak?“ Potražite obrazac u svojem ponašanju. Imajte na umu da mnoge osobe koje odgađaju obavljanje zadataka, se boje da neće uspjeti. Umjesto straha od neuspjeha, početak obavljanja zadatka gledajte kao prvi korak prema promjeni.

6. dan: Planirajte spontanost

Znamo da ovo zvuči zaista apsurdno, ali ponekad je potrebno planirati da ne radite ništa, kako bi se stvarno to i ostvarilo. Ako želite slobodu u svojem životu, morate ju planirati. Primjerice, planirajte slobodno popodne unaprijed, ali u zadnji čas odlučite što ćete raditi. Što god činili sa svojim vremenom, imate na umu da ne trebate raditi ništa niti biti bilo gdje drugdje nego na mjestu na kojem želite biti.

7. dan: Skicirajte svoje dane

Svaki dan će vam se uvijek nešto dogoditi, a vi morate pokušati što je više i bolje utjecati na to, jer ako ćete dopustiti, priroda obavljanja poslova i volja će upravljati vašim životima. Svaki dan isplanirajte zadatke koje morate obaviti bez odgađanja i to od toga da planirate spavanje, posao, jelo, te nakon toga u „rupe“ dodajte sve što biste voljeli raditi u to vrijeme, od čitanja, vježbanja, bavljenja nekim hobijem, odmaranja i sl.Svoj osobni život morate staviti u planer, jer to je jedini način da stvorite nepogrešivi ritam, koji će vam pak omogućiti više slobodnog vremena nego što ste do sada imali.

U sljedećem tekstu pročitajte što trebate učiniti za vrijeme drugog tjedna kako biste stvorili više slobodnog vremena.

(vam)