Usudim se reći: Da, zlostavljana sam! (USUDITE SE I VI)

U Rijeci je održana promocija knjige “Očuh i Kopile”, Aleksandre Hampamer

Usudim se reći: Da, zlostavljana sam! (USUDITE SE I VI)

“…Bijesno je stigao do mene, uhvatio me za uho i kosu i počeo vući urlajući: „Prokleto kopile, đubre jedno, marš kući. Što ti radiš ovdje? Jesam li ti rekao da za tebe proslave nema?” Vukao me nasred rukometnog igrališta dok sam ja šutke jecala. Nekoliko je učiteljica pritrčalo da vidi što se dešava, a on se samo izderao na njih te su mu se maknule s puta. Kad smo stigli kući, uzeo je svoj najdeblji kožni remen od hlača, okrenuo onu stranu gdje je kopča i počeo me tući. Nisam vikala jer nisam htjela pokazati koliko me boli, a on me zbog toga udarao još jače, i jače, i jače, dok nisam pala na zemlju prekrivena modricama koje su jedna za drugom istovremeno izbijale na mojim rukama, leđima, nogama. Još me jednom ritnuo nogom i pustio da tako ležim, izašao iz sobe i zaključao vrata…!”

Iz knjige “Očuh i Kopile”, Aleksandre Hampamer



Na promociji knjige “Očuh i Kopile”, Aleksandre Hampamer razgovaralo se o problemu nasilja u obitelji s kojim je bila suočena autorica ovog romana u dobi od 4-14 godine. Ovim romanom Aleksandra je odlučila je glasno ispričati svoju priču i zajedno s agencijom Dhar media pokrenuti kampanju “Usudim se reći: Da, zlostavljana sam!” (Usudi se i ti.)
www.usudimsereci.com

Kampanja je započela predstavljanjem knjige u Rijeci, 10.12. 2014. Poruka koju autorica želi poslati temelji se na činjenicama da je o nasilju u obitelji potrebno otvoreno razgovarati i proavilno educirati, kako one zlostavljane tako i one koji su pasivni promatrači. Otvoreno komuniciranje i ukazivanje da se to zaista događa i u vašem susjedstvu te da ne smijemo šutjeti o tome može spasiti nečiji život. Autoričino iskustvo neprepoznavanja problema s kojim se suočavala njena obitelj od strane susjeda, policije i sudstva dio je svakodnevice. Iako smo dobro upoznati s teorijom, praksa pokazuje da se još uvijek na ovaj problem nedovoljno ukazuje. Problem odlaska od kuće i strah od zlostavljača, pogotovo za djecu, pokreće začarani krug iz kojeg mogu izaći samo oni odrasli i oni hrabriji.

“Govoriti o ovoj temi je važno jer nasilje se događa među nama pa čak kad nije vidljivo.”- naglasila je Tina Katančić, predsjednica udruge SOS telefon Grada Rijeke. Navela je i neke zanimljive činjenice koje je autorica inituitivno spomenula u knjizi, kao što je informacija da je kod nasilja koje se događa djeci jako važno da postoji osoba od povjerenja kako bi joj djeca mogla povjeriti što im se događa te da djeca i životinje lako prepoznaju nasilnika i da ih je teško prevariti.

Tina Katančić je također iznjela neka istraživanja koja su pokazala da su muška djeca sklonija ponavljati nasilje u obitelji, dok su ženska djeca su sklonija kasnije stupati nasilne odnose, te da nasilnici nisu nasilni od 0-24 sata. Njihovo ponašanje jepromjenjivo, često imaju divne trenutke kada su predivni, puni ljubavi i topline što zlostavljanim osobama, često daje razlog da duže ostanu u tom nasilnom odnosu.

Knjiga “Očuh i Kopile” prepričava jednu tešku i mučnu stvarnost temeljenu na osobnom iskustvu autorice, koja je odlučila ispričati svoju priču na glas jer je uvdjela kako nasilje u prisutno i u više segmenata društva u kojem živimo: nasilje prema ženama, djeci i životinjama. Spomenula je i neke događaje koji je opisala u knjizi, a koji su bili jasan impuls da je vrijeme da progovori: “Dok bi nas otac mlatio cijelo popodne, susjedi su gledali kroz rupice na ogradi bez imalo želje da pomognu i makar nazovu policiju. Kada je predstava završila oni bi odlazili kućama, sjeli za stol i večerali kao da se ništa nije dogodilo. Ovo je samo jedan od trenutaka koje nisam mogla razumjeti i jedan od razloga radi kojeg sam napisala ovu knjigu.” – Rekla je Aleksandra Hampamer.

Aleksandra je naglasila da je svoj život iscjelila, da nije zaboravila iako je oprostila očuhu. Njena sreća je bila u tome što je uz sebe imala ljude koji su joj iznova davali nadu pa ćete tako u knjizi “Očuh i Kopile” upoznati Taru koja je najduhovniji lik ove knjige, utjelovljenu iz više osoba u autoričinu životu. Ona nas polako dovodi do ideje da je pomaganje drugima te širenje ljubavi, put koji nam može pomoći da iscjelimo sebe.

Na koncu promocije, predstavljena je i dječja slikovnica “Crveni planet”, autorice Lee Brezar sa kojom se suradnja dogodila kada je započela komunikacija sa Dhar mediom koja je pomogla da se dogodi kampanja “Usudim se reći: Da, Zlostavljana sam.” (Usudi se i ti.)
Crveni planet je priča o ljubavi koja je jedini i pravi put iscjeljenja vlastite boli.


Raspored ostalih promocija po gradovima:

•    Zagreb - petak, 12.12.2014., 18 sati
      Mala dvorana Pučkog otvorenog učilišta, Ulica grada Vukovara 68,
      Željka Jelavić, etnologinja, viša kustosica u Etnografskom muzeju, aktivistkinja za ženska prava
•    Čakovec -  srijeda, 17.12.2014., 18 sati
      Knjižnica Nikola Zrinski, Trg Republike 4,
      Renata Sever, dipl. socijalna radnica, Centar za socijalnu skrb Čakovec
•    Osijek - četvrtak, 18.12.2014, 18 sati
      Studijska čitaonica GISKO (Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek), Europska avenija 24.
      dr. Katarina Kruhonja, Centar za mir, nenasilje i ljudska prava, dobitnica alternativne Nobelove nagrade za mir


Podržite našu inicijativu i USUDITE SE REĆI.