Što nikada ne smijete reći svojem šefu ili svojoj šefici?

Tanka je granica između profesionalnosti, kolegijalnosti i prijateljstva, naučite je raspoznavati i poštovati…

Što nikada ne smijete reći svojem šefu ili svojoj šefici?

Postoje različite vrste šefova, od najboljih do onih najgorih, pa sve između toga. Kada su u pitanju nadređeni, apsolutno je nemoguće generalizirati, jer odnos s nadređenom osobom može biti kompleksan kao i odnos s bilo kojom drugom osobom u vašem životu.
To znači da bez obzira kakav odnos imali s tom osobom, prijateljski, strogo profesionalan, loš, narušen, odličan, postoje stvari koje jednostavno ne možete reći svojem nadređenom, odnosno granica u ponašanju koju ne smijete prijeći, jer bi vam to moglo naštetiti u poslu u svakom smislu riječi.

Posao je mjesto na kojem biste se trebali pokazati u najboljem svijetlu.

Zato nemojte…

… spominjati koliko ste „partijali“ prošlu noć…

Osim ako niste „partijali“ prošlu noć s nadređenom osobom, ne spominjite to. Ako ste sa šefom na prijateljskoj bazi, to je informacija koju svakako prešućujete ili ako je očito da niste u najboljem stanju na radnome mjestu, ne pričate o svojem noćnom životu. Bez obzira na to što niste u najboljoj formi na poslu, obveze se nisu promijenile, a to je ono što na kraju zanima nadređene osobe. Ma koliko šef bio tolerantan, bit će to jedan „minus“ za vas, koji može u nekim drugim situacijama na poslu biti presudan.

… tražiti povišicu jer ste u dugovima…

O visini plaća u Hrvatskoj moglo bi se razglabati nadugo i naširoko. No, kada se pogleda s perspektive nadređenih osoba, posebno poslodavaca, evo kako oni gledaju plaće u osnovi: „Ako nisi zadovoljan s visinom plaće, pronađi posao s boljom plaćom.“ i „Poslodavac nije kriv za vaše dugove.“ Ako tražite povišicu, tražite je na temelju predanog rada tijekom godina i onoga što ste pridonijeli tvrtki u kojoj radite, a ne zato jer imate kredit u švicarskim francima. Nažalost, to nije stvar vašeg poslodavca i nadređenih.

… nikada reći – NE“

Ako vam nadređena osoba kaže da učinite nešto što i nije u opisu vašeg posla, a nije ilegalno, u načelu nema razloga zašto biste rekli mu da to ne želite učiniti. U slučaju da ste jednostavno prenatrpani poslom, objasnite u kakvoj ste situaciji i da je problem nedostatak vremena, a ne volja za obavljanjem zadataka.

… imati rasističke, homofobne, seksističke i slične ispade…

Ako je vaš nadređeni rasistička, šovinistička, homofobna osoba, to ne znači da se i vi morate spuštati na tu razinu. Bez obzira na vaša stajališta, suzdržite se od bilo kakvih opaska, komentara, aludiranja i slično, a koje se mogu protumačiti na određeni način.

… vikati i plakati pred nadređenima…

Osim ako vam se nije dogodila neka osobna životna tragedija, suzdržite se od provala bijesa i plača pred nadređenom osobom. Možda se u određenim trenutcima teško kontrolirati, no takvo ponašanje vam nikako neće pomoći u poslu i karijeri. Zapravo, to će ponovno će jedan veliki minus kod nadređene osobe. Ako ste emocionalna osoba i imate potrebu plakati, izađite i isplačite se nasamo. Vratite se na sastanak isplakani i pribrani, spremni za razgovor. Ako vam se i dogodi ispad, nadoknadite to kasnije predanim radom. Ma koliko vas vaš šef izluđivao, zadržite dostojanstvo – zbog sebe.  

… se ponašati na način da ono izgleda kao „nabacivanje“ nadređenoj osobi…

Znamo za već poznati klišej uredskih „ljubavi“, no ako vam nije namjera zavesti šefa, suzdržite se od bilo kakvih komentara i ponašanja koji bi se mogli protumačiti na neželjeni način. Ponajprije jer je neprofesionalno, ali i vas i nadređenu osobu to može dovesti u neugodnu situaciju. Naravno, nadređena osoba trebala bi se jednako ponašati prema vama.

Foto: © Piotr Marcinski - fotolia