Što ne smijete napraviti na razgovoru za posao?

Dobite ekstra prednost pred ostalima kandidatima s kojima se natječete za posao

Što ne smijete napraviti na razgovoru za posao?

U ova teška ekonomska vremena, konkurencija za posao je teža nego ikad. Kako niste se istaknuli među brojnim kandidatima u razgovoru za posao dobro će vam doći svaka pomoć. Ovog puta koncentriramo se na sve ono što ne smijete napraviti na razgovoru za posao.

1. Nemojte kasniti – niti doći prerano

Najbolji ćete dojam ostaviti ako na razgovor dođete točno na vrijeme. Saznajte prije gdje se točno tvrtka nalazi i kako ćete do ondje doći. Vodite računa o gužvi u gradu i uvijek si uzmite malo više vremena za sve nepredviđene situacije. Ako dođete ranije iskoristite vrijeme kako biste se smirili, posložili misli u glavi i pripremili se za razgovor.

2. Nemojte se mlitavo rukovati

Mnogo toga možete doznati o osobi iz toga kako se rukuju. Mlitavo rukovanje može biti znak da imate premalo samopouzdanja i da nemate dovoljno snage fizičke i psihičke. S druge strane prejak stisak ruke može djelovati previše agresivno. Pripazite i da vam dlanovi nisu znojni – to je znak velike nervoze (a vi želite djelovati samopouzdano) i djeluje nehigijenski.

3. Nemojte sjediti ili držati se pogrbljeno

Pogrbljeno držanje daje znak kao da vam je dosadno, da ste nezainteresirani ili da vam fali samopouzdanja. Sve to su loši signali u razgovoru za posao. Radije se ispravite, ramena povucite unatrag, a grudi izbacite van (ali ne pretjerujte – neka izgleda prirodno).

4. Nemojte zuriti u prazno

Mnogi od nas kad govore pogledom lutaju, posebno kad se želimo sjetiti što želimo reći. Pokušajte ovo svesti na minimum za vrijeme razgovora za posao. Ako se osjećate neugodno ili nervozno kod direktnog kontakta oči u oči, koncentrirajte se na neki drugi dio sugovornikovog lica kao što su čelo ili usta.

5. Nemojte se pojaviti nepripremljeni

Čak i kad pokušavate dobiti posao u području koje vam nije baš poznato, ne biste trebali uletiti na “slijepo”. Istražite stranice tvrtke, raspitajte se okolo o njihovom poslovanju i razmislite kakva biste pitanja mogli čuti od tog poslodavca. Dodatno – pripremite nekoliko pametnih pitanja za poslodavca, jer će vas sigurno pitati imate li vi kakvih pitanja. Slobodno se raspitajte o mjestu zaposlenja i vašim dužnostima, o kompaniji ili cijeloj industriji.

6. Nemojte zaboraviti na pristojno ponašanje

Kao i u svemu ostalome, s malo pristojnosti daleko ćete dogurati. Sjetite se reći “molim” i “hvala” i oslovljavati sugovornika s poštovanjem, osim ako vas ne zamoli da koritite njegovo/njezino prvo ime. I zapamtite: smiješite se, pitajte smijete li sjesti ako vam to još nije ponuđeno, zahvalite se za vrijeme koje je poslodavac odvojio za razgovor s vama.

7. Nemojte zaboraviti pokazati interes

Svi znamo da je konkurencija na poslovnom tržištu velika danas. Ako idući dan poslodavcu pošaljete mail ili nazovete pomoći će mu da si vas zapamti i pokaže vašu zainteresiranost za posao. Neki čak pošalju i rukom pisanu poruku, što je u redu, samo nemojte biti previše napasni i stalno zvati ili slati mailove.