Prijete potresi

Osigurajte se na vrijeme

Prijete potresi

Nedavni potresi u susjednoj Italiji potaknuli su velik broj hrvatskih građana da se raspitaju kod osiguravateljskih kuća o uvjetima osiguranja imovine od potresa. Potražili smo i mi osnovne informacije koje bi vas mogle zanimati, o tome kolika je premija, koje su najveće zone rizika u našoj zemlji, te o čemu ovisi visina police osiguranja od potresa.

Zone rizika

U Jadranskom osiguranju navode kako je s obzirom na izloženost potresu, područje Republike Hrvatske podjeljeno u 3 zone. Najaktivnije područje je južna Dalmacija, zatim šire zagrebačko područje te, naposljetku, područje oko Rijeke.Postoji i nekoliko aktivnijih lokacija u Slavoniji. Kriteriji za određivanje premije osiguranja su starost objekta, te rizik u koji se svrstavaju osigurane stvari: stambeni rizik - svrstavaju se zgrade koje služe za stanovanje, te pokretnine u njima. Industrijski rizik - svrstavaju se objekti i pokretnine u industrijskim poduzećima. Komercijalni rizik - svrstavaju se objekti i pokretnine koje nisu ni industrijski niti stambeni, primjerice, uredi, hoteli, bolnice, dvorane itd.

Što je odbitna franšiza?

U Euroherc osiguranju objašnjavaju kako se prigodom ostvarenja rizika potresa svi događaji nastali unutar 72 sata smatraju jednim štetnim događajem. Šteta pokrivena ovim osiguranjem plativa je uz odbitnu franšizu od 2% od iznosa osiguranja, s određenim ograničenjem sudjelovanja u šteti, ukoliko osiguranik nije otkupio franšizu, tj.sudjelovanje u šteti. Ugovaranjem police osiguranja od opasnosti potresa osiguranik ima pravo na naknadu štete ako se dokaže da se potres, na prostoru gdje se nalaze osigurani predmeti, očitovao intenzitetom jednakim ili višim od 5 stupnjeva Mercall-Cancani-Siebergove ljestvice. Premija se određuje prema lokaciji osiguranog predmeta tj. prema potresnim zonama. Prilikom sklapanja police osiguranja od potresa, možete zaključiti i određenu odbitnu franšizu, dakle, vaše sudjelovanje u šteti, čime će se smanjiti premija osiguranja. Franšiza je odbitna kad se određeni postotak štete ne nadoknađuje ni u kom slučaju, tj. to je iznos kojim osiguranik uvijek sudjeluje u šteti. Ako je šteta ispod franšize, osiguranik ne ostvaruje nikakvu naknadu štete. Ukoliko ga šteta premašuje, onda se od nje iznos franšize odbija, a samo preostala razlika nadoknađuje. Kod odbitne franšize osiguranik ne može ostvariti naknadu štete u punom iznosu.

O čemu ovisi visina premije?

Kod Croatia osiguranja ugovaranje osiguranja od potresa kao dodatnoga osiguranja moguće je pod uvjetom da s tom osiguravajućom kućom već imate ili sklopite osiguranje od požara i nekih drugih opasnosti ili osiguranje stambenih zgrada ili osiguranje kućanstva. Dodatnim osiguranjem od potresa nadoknađuju se materijalne štete uzrokovane izravnim djelovanjem potresa jačine 5 ili više stupnjeva Mercalli-Cancani-Siebergove ljestvice.Visina premije, odnosno cijena za dodatno osiguranje od potresa ovisi o vrijednosti građevinskoga objekta, opreme i zaliha, starosti objekta (doplatak za građevinske objekte izgrađene prije 1964. godine iznosi 50%),  zoni izloženosti potresu (područje Republike Hrvatske, obzirom na izloženost potresu, podijeljeno je u 4 zone, a Zagreb je u 2. zoni izloženosti),  namjeni građevinskih objekata, opreme i zaliha (građevinski su objekti razvrstani u stambene, komercijalne i industrijske objekte; namjena opreme i zaliha određuje se prema namjeni građevinskoga objekta u kojem se nalaze),  te  postotku ugovorene franšize (doplatak za otkup franšize iznosi 20%).

Kako osigurati imovinu?

Ugovaranje osiguranja od potresa kao dodatnoga osiguranja moguće je pod uvjetom da je u GRAWE Hrvatska  sklopljeno osiguranje od požara poslovnih objekata, opreme i zaliha ili osiguranje stambenih objekata,odnosno, stanova ili osiguranje domaćinstva. Predmet osiguranja su sve vrste građevinskih objekata, opreme i zaliha. Visina premije, odnosno cijena za dodatno osiguranje od potresa ovisi o vrijednosti građevinskoga objekta, opreme i zaliha, starosti objekta, zoni izloženosti potresu, namjeni predmeta osiguranja (poslovni ili stambeni objekti, oprema, zalihe) te postotku ugovorene franšize.

Svijest građana o opasnosti od potresa

Zbog učestalosti potresa u svijetu proteklih nekoliko godina, kod hrvatskih građana sve je razvijenija svijest o riziku od pojave te prirodne nesreće koja može pogoditi sve građevinske objekte te pokretnine u njima. Osiguravatelji nude različite uvjete osiguranja od potresa, kod nekih se izračun visine premije temelji na samo dvije zone rizika od potresa, a kod drugih se govori o četiri zone izloženosti potresu. Stručnjaci tvrde kako su najugroženija područja od potresa južna Dalmacija, i to područje od Stona do Dubrovnika, sjeverno Primorje od Rijeke do Senja, te zagrebačko područje. Od navedenih područja seizmolozi predviđaju da je najugroženije ono oko Dubrovnika. Cijene polica ovise o vrijednosti građevinskog objekta, starosti objekta i zoni rizičnosti. Za stan od sto kvadrata u vrijednosti 600.000 kuna, izgrađen nakon 1964. godine, polica osiguranja od rizika potresa u središtu Zagreba iznosi oko 500 kuna godišnje, no, s obzirom na faktore koji utječu na cijenu premije, ista će polica u podsljemenskoj zoni iznositi oko 706 kuna godišnje, kao i u području oko Samobora. Stan udaljen nekoliko kilometara od Dubrovnika zbog zona rizičnosti može imati dvostruko skuplju godišnju policu. Najskuplju policu osiguranja od rizika potresa platit će za isti stan stanovnik Trogira.

(M.G.)