Pogledaj tko su one: 7 najutjecajnijih žena u povijesti

Donosimo životne priče nekih od najkarizmatičnijih žena u povijesti

Pogledaj tko su one: 7 najutjecajnijih žena u povijesti

Kad se govori o najutjecajnijim ljudima u povijesti, najčešće se spominju muškarci, no mi ćemo se danas osvrnuti na neke od najutjecajnijih žena koje su svojim radom, karizmom i talentima obilježile povijest te ostavile u svijetu svoj snažan trag.

Upravo su takve žene one koje bi nam trebale služiti kao inspiracija prilikom ostvarenja vlastitih snova i ciljeva. Iako je tijekom povijesti bilo puno talentiranih i karizmatičnih žena koje su na neki način obilježile svijet te postale poznate, mi smo izdvojili njih sedam.


Foto: Instagram


Coco Chanel

Jedna od najpoznatijih svjetskih dizajnerica rođena je davne 1883., a nakon majčine smrti djetinjstvo je provela u sirotištu zbog čega se nije očekivalo da će kasnije postati jedna od najutjecajnijih žena u svijetu mode. Coco je svoj prvi butik otvorila 1910. godine u Parizu, a prodavala je šešire. Odjeću je počela dizajnirati nešto kasnije. Neki od njezinih najpoznatijih 'izumu' su mala crna haljina, jaknica bez ovratnika i pencil sukne, a njezine su ideje snažno utjecale na modu 20-ih godina prošlog stoljeća.

Eleanor Roosevelt

Kao supruga jednog od najvažnijih američkih predsjednika - Franklina D. Roosevelta, Eleanor je u potpunosti promijenila ulogu prve dame te je aktivno sudjelovala u politici SAD-a. Nije željela ostati u sjeni svog supruga već je bila aktivistica koja se zalagala za žene i njihova prava, za djecu i ljudska prava općenito. Bila je protiv rasne diskriminacije i pomagala je siromasima. Iako su mnogi žestoko kritizirali njezinu javnu ulogu, Eleanor Roosevelt danas je ikona i simbol kad se govori o ženskim i građanskim pravima.

Helena Rubinstein

Poljska poduzetnica rođena je 1870. godine, a u Australiji je otvorila svoju prvu kompaniju distribuirajući uljepšavajuću kremu koju je koristila njezina majka. No Helena je željela više od toga. Osnivala je kozmetički salon i proizvodila kozmetiku, a salone je imala u velikim gradovima poput Londona i Pariza. Zbog I. svjetskog rata preselila se u Ameriku i tada je njezino carstvo ljepote preraslo u svjetski poznati brend koji je bio među prvima takve vrste. Nije bila samo uspješna poduzetnica, već i veliki filantrop pa je 1953. osnovala Zakladu Helena Rubinestein koja je podupirala organizacije za zdravlje djece.

Majka Tereza

Iako se ne zna točno kad je rođena Majka Tereza, pretpostavlja se da je to bilo 1910. godine, i to u Makedoniji. Bila je časna sestra, a zbog svog je humanitarnog rada 1979. osvojila čak i Nobelovu nagradu za mir. Sa svojih 19 godina prvi put je otputovala u Indiju radi školovanja, no 1946. godine tamo se ponovno vratila kako bi pomagala siromasima i bolesnicima. Sudjelovala je u brojnim misijama pomaganja djeci, a osnovala je i svoju katoličku redovničku zajednicu Misionarke ljubavi koja i danas pomaže potrebitima diljem svijeta. Papa Franjo 2016. godine ju je proglasio svetom.

Rosa Parks

Rosa Parks bila je afro-američka aktivistica za ljudska prava, a američki ju je Kongres proglasio "majkom modernog Pokreta za ljudska prava". Rođena je 1913. godine u Alabami, a postala je poznata 1955. godine kada je jednom prilikom odbila na zahtjev vozača u autobusu ustupiti svoje mjesto bijelom putniku. Nakon toga je uhićena, što pak je rezultiralo bojkotom autobusnog prometa u Mongomeriju koji je prerastao u jedan od najvećih pokreta protiv rasne diskriminacije u povijesti SAD-a. Upravo radi toga, Rosa Parks danas ima status ikone u američkoj kulturi.

Anna Frank

Djevojčica Anna Frank je najpoznatija Židovka te autorica Dnevnika u kojem je svakodnevno pisala o grozotama koje je proživaljavala tijekom Drugog svjetskog rata. Rođena je 1929. u Frankfurtu, a većinu života je provela u Amsterdamu u koji je pobjegla zajedno s obitelji nakon dolaska nacista na vlast u Njemačkoj. 1944. godine, nakon što je Njemačka okupirala i Nizozemsku, Anna je zajedno sa svojom obitelji odvedena u logore u kojima su svi, osim njezinog oca, umrli. Nakon završetka rata, Anin je dnevnik vraćen ocu, koji ga je objavio jer nije želio da tužna sudbina njegove kćeri bude zaboravljena.

Amelia Earhart

Amerikanka Amelia Earhart je rođena 1897. godine i bila je prva žena koja je tromotornim avionom preletjela sjeverni Atlantik. Amelia se u vožnju avionom zaljubila prilikom jedne kratke vožnje na avionskoj izložbi 1920. godine, a radeći nekoliko različitih poslova uspjela je uštedjeti za satove letenja te postala vrlo uspješna avijatičarka. Prilikom svog pokušaja da preleti zemaljsku kuglu 1937. godine, nestala je zajedno sa svojim kopilotom iznad Tihog oceana. Za popularnom je avijatičarkom tada organizirana velika potraga, u koju se uključilo čak 64 aviona i 8 ratnih brodova američke vojske. Njezin je suprug organizirao i privatne potrage, no bez uspjeha. Proglašena je mrtvom 1939. godine, a njezin je nestanak i desetljećima kasnije bio predmet različitih teorija zavjere.