Otkrivamo najbolje čuvanu tajnu štedljivog načina života

Potrebno je napraviti više nego samo promijeniti način razmišljanja i baratanja novcem

Otkrivamo najbolje čuvanu tajnu štedljivog načina života

Svi znamo osnove štedljivog načina života – štedi više, troši manje, pametno troši i ulaži novac. I iako neki ljudi zaista tako žive, postoje i mnogi koji ovo nikako ne mogu. Bez prave motivacije, financijski odgovoran, štedljiv život nije samo težak već i nemoguć. Naravno, vi ćete možda moći balansirati financijama toliko dugo da otplatite dug na kreditnoj kartici ili neki nepredviđen izdatak, ali nećete napraviti dugoročne promjene načina života.

Da biste to postigli, morate učiniti više nego samo promijeniti način kako baratate s novcem. Vi trebate napraviti više nego samo promijeniti način razmišljanja. U čemu je tajna?

Budite zadovoljni sa svojim životom takvim kakav je!

Najbolji put da postanete štedljiviji je da shvatite što sve zapravo imate i naučite to cijeniti. Samo ćete se tako riješiti želje da imate više i da stalno trošite. Tek ćete tada prestati odlaziti u shoppinge u potrazi za idućom stvari koja će vam pomoći  da vam život bude potpuniji.

Biti ispunjen znači biti sposoban prepoznati da vas nikakva stvar ili više stvari neće usrećiti ili ispuniti. To znači shvatiti da nikada nećete imati sve. I to znači biranje života koji imate, sa svim teškoćama i frustracijama kao i sa svim radostima, umjesto nekog drugog idealiziranog života, bilo da se radi o osobama kojima zavidite ili nečemu što postoji samo u vašoj glavi.

Pronalaženje zadovoljstva znači učenje kako biti prisutan, i kako odabrati sadašnjost. Često, to znači donošenje upravo tog izbora, stalno i iznova, svaki put kada osjetite da nezadovoljstvo raste u vama, čak i kada su okolnosti teške.

Stav zadovoljstva (vlastitim životom) – priznajte da život nije savršen i da nikada neće biti. Biti zadovoljan može značiti pomirenje s prošlošću, u kojoj ste možda imali više stvari i više financijske slobode, i odabir da umjesto u prošlosti - sada živite u sadašnjosti. Ili bi to moglo značiti koncentriranje na trenutne financijske poteškoće umjesto fokusiranja na snove o bogatstvu koje biste mogli imati u budućnost.

Točka zadovoljstva  nije stanje u kojem se "oglušujete" na teške stvari u vašem životu,  već stanje u kojem ih prihvaćate, pogotovo ako ne možete učiniti ništa da ih promijenite.  Kada to učinite, nećete nasjedati na konzumerističke trikove, jer nećete morati trošiti da biste bili sretni.

Zadovoljstvo nekim ljudima dolazi lakše nego li drugima, ali svatko ga može pronaći. Počnite s malim - s materijalnim stvarima koje želite i za kojima žudite. Počnite primjećivati vaše frustracije koje su povezane s tim što to ne možete imati. Umjesto da ih pokušavate nabaviti i tako usrećiti sebe, postanite svjesni tih stvari ili te jedne stvari. Razmišljajte o njima, kako reagirate vezano za njih, zbog čega to zbilja želite i koliko je to zaista bitno u životu... S vremenom vidjet ćete da nećete te stvari doživljavati tako važnima. A s time ćete početi i manje trošiti – jer vam te stvari neće više biti potrebne.

Kako pronaći zadovoljstvo:

  • Podsjetite se na to što sve imate kada ste suočeni s onim što nemate.
  • Zapitajte se, hoće li vas kupnja učiniti sretnijom dugoročno ili to nešto kupujete za kratkoročni užitak.
  • Klonite se reklama: na TV-u okrenite kanal čim vidite reklamu, prestanite listati časopise i obraćati pozornost na reklame. Isto vrijedi i za internet.
  • Provodite više vremena s ljudima koje volite i koji vole vas.
  • Naučite održavati smislene odnose koji nadilaze kurtoazno "Kako ste?" i "Kako je na poslu".
  • Otkrijte kako se osjećate kada ste nezadovoljni - zajednički znakovi su napeti mišići u vratu, ramenima i leđima, bolovi u trbuhu, opća slabost.
  • Recite si istinu - "Imam dovoljno!".
  • Svaki dan završite prisjećanjem najdražih trenutaka u danu i onih trenutaka koji su vam najviše značili.