Može li hrana biti rješenje obiteljskih problema?

Može li hrana biti rješenje obiteljskih problema?

Činjenica: članovi obitelji sve se više udaljavaju.

Rješenje: hrana i stvari koje radimo kod obroka.

Pogledate li oko sebe, vidjeti ćete muževe i žene, partnere i obitelji kako se sve više udaljavaju. Čuti ćete silne razloge, a upravo hrana može biti i krivac i rješenje.

Čest je slučaj da se članovi obitelji, iako žive zajedno u istoj kući ili stanu, gotovo uopće ne vide tokom dana i vrlo malo komuniciraju međusobno, a hrana tj. zajednički obrok može biti rješenje problema.

Supružnici ili partneri često odu na posao bez pravog doručka. Na brzinu popiju kavu i odjure pa eventualno nešto uzmu za pojesti u pekari na putu do posla. Dakle ne sjednu zajedno i pojedu doručak.

Djeca isto tako vole izbjegavati doručak kod kuće, radije uzmu sa sobom nešto u školu ili se hrane u školi.

Problem je posebno izražen kod osoba koje su stalno u pokretu, bilo zbog posla i sastanaka, bilo zbog privatnih i društvenih obaveza. Zbog toga se naviknu na hranjenje "s nogu" i sve mora biti na brzinu.

Kod manje aktivnih obitelji, večera se često svodi na to da svi napune svoje tanjure i u tišini žvaču fokusirani na televizor ili neku drugu zanimaciju. Komunikacija se svodi na "dodaj mi sol" ili "daj mi daljinski". Nekada čak ni to, svi se rasprše i svatko jede drugdje, na kauču u dnevnoj sobi ili u svojoj sobi jer je na programu omiljena serija.

Pitate se kako hrana može poboljšati odnose u obitelj?
Ne radi se izravno o hrani, već o svjesnom činu zajedničkog obroka sa članovima obitelji, gdje svi zajedno sjede, jedu i međusobno komuniciraju.

Kroz povijest, uvijek je bila tradicija da se plemena, zajednice i obitelji zajedno skupe za proslave, a gozba je uvijek bila sastavni dio toga.

Što inače radimo za Uskrs, Božić ili rođendane? Jedemo, pijemo, razgovaramo, smijemo se zajedno, igramo. Bez obzira na prigodu, radi se o okupljanju i međusobnoj interakciji i komunikaciji. Upravo hrana je zajednička nit svim tim događajima. Hrana nam daje prigodu da zajedno sjednemo i međusobno podijelimo naše osjećaje, poštovanje i ljubav.

Prihvatite izazov i pokušajte hranom riješiti obiteljske probleme. Napravite dogovor sa članovima obitelji da svaki dan jedete zajedno što je više moguće. Pri tome je važno da u tome sudjelujete i tijelom i duhom, stoga isključite sve potencijalne ometajuće faktore: televizor, radio, mobitel...

Doručak - ustanite dovoljno rano tako da zajednički doručkujete. Planirajte i zajedno sudjelujte u pripremi doručka. Sjednite zajedno, jedite, razgovarajte i slušajte jedan drugog. Podijelite probleme i brige te pokušajte savjetima međusobno si pomoći.
Osim toga, kvalitetan doručak je najvažniji dnevni obrok koji vam osigurava potrebne hranjive sastojke za ostatak dana. Naviknete li se na redovito doručkovanje, s vremenom ćete postati aktivniji i produktivniji, a i vaše ukupno zdravstveno stanje se može poboljšati.

Ručak - kod ručka je već mnogo teže uskladiti obaveze i zajednički ručati. Ukoliko ste to ipak u mogućnosti, neka vam svakako postane navika da zajednički ručate.

Večera - planiranju večere posvetite posebnu pažnju. Kod aktivnih obitelji, večera je u pravilu jedini obrok u kojem mogu sudjelovati svi članovi obitelji. Ne bi smio biti slučaj da kompletna priprema te pospremanje nakon večere padne na jednu osobu. Zajednički sudjelujte ne samo u konzumiranju večere, već i u njenoj pripremi. Ne zaboravite isključiti sve elemente koji vas mogu smetati, pa čak i mobitele. U tom trenutku bi vam ipak vaša obitelj trebala biti najvažnija.

Vaš uspjeh ovisi o vašoj predanosti da se dugoročno držite dogovorenog. Pitajte ostale članove obitelji za njihova mišljenja i prijedloge i zajednički donesite dogovor.

S vremenom ćete zasigurno ojačati obiteljske veze i obitelj će time puno bolje funkcionirati.

Sretna gozba!