Koje su vaše poslovne novogodišnje odluke?

Odluke se ne pišu na papir kako bi stajale negdje za ukras, do sljedeće godine- one su tu da se provode u djela

Koje su vaše poslovne novogodišnje odluke?

Početak godine uvijek se čini kao najbolje vrijeme za donošenje nekih važnih životnih odluka koje ćemo pokušati provesti ili ostvariti tijekom sljedeće godine ili ih barem započeti.

Koliko puta ste napravili popis u glavi ili ga čak zapisali na papir, a ništa niste poduzeli da se želje i odluke ostvare. Na žalost, vjerojatno na taj papir niste zapisali da će vam jedna od odluka biti da ćete svim snagama pokušati ostvariti novogodišnje odluke.

No, prije nego što odluke stvarno i donesemo, moramo znati koliko vam one znače i koliko bi vam one promijenile život da se ostvare.

Američki psiholozi, naravno, proveli su istraživanje i o tome, te su zaključili da novogodišnje odluke, apsolutno nemaju nikakav značaj jer ih zanemarujemo i kršimo, te se samo na kraju osjećamo loše. Vrlo mali broj ljudi zaista barem jednom pokuša ostvariti dio odluka koje su donijeli.

Jedan od glavnih problema je da su odluke često previše općenite, bez nekakvih pravih životnih smjernica. Ako primjerice odlučite da ćete biti bolji, pošteniji, da ćete više ili manje raditi, da ćete pokrenuti novi posao i tako dalje, previše su općenite odluke koje vas jednostavno ne vode k cilju koji sami želite. One nisu loše, no vjerojatno s njima nećete ništa postići.

Bilo bi dobro da napišete na papir samo jednu ili dvije novogodišnje odluke, ali konkretne odluke.
Kako ćete početi poduzimati određene akcije da bi ostvarili, mnoge dobre stvari će vam se usporedno početi ostvarivati. Dakle, svoju jednu veliku odluku ćete ostvariti razbijanjem na mnoštvo malih, za vas pozitivnih odluka. Prema tome važan je cilj, ali i sredstvo.

Potrebna je motivacija

„Ove godine biti će drugačije!“, koliko puta ste izgovorili ovu rečenicu, ali dobro znate da se nije mnogo toga promijenilo.
U poslu je to malo kompliciranije, jer mnogo puta ovisite o brojnim ljudima koji vas okružuju. Kada stavite vaše odluke na papir, neka one budu u brojkama, određenim parametrima, primjerice koliko vam je cilj zaraditi sljedeće godine ili u kojoj mjeri proširiti posao. Budite realni, ali optimistični.

Svi bismo mi voljeli postati milijunaši preko noći, no isto tako znamo da to nije moguće.
Za provođenje odluke često je potrebna motivacija. Ako je nema, može sve propasti. Ukoliko ste vi vlasnik poduzeća, recite svojim radnicima koja je vaša ideja i što biste voljeli učiniti. Krenete li zajedno k istom cilju, neće vam nedostajati motivacije. Ukoliko ste pak samo zaposlenik, na svojem radnom mjestu stavite neku sliku ili natpis koja će vas podsjećati zbog čega nešto činite i što morate učiniti.
Vodite dnevnik napretka. Ukoliko poželite odustati zbog nekog razloga, otvorite dnevnik i podsjetite se što ste do sad sve učinili.

Uvijek je pravo vrijeme

Na žalost, za ispunjenje želja i odluka potrebno je više vremena nego što ste u početku mislili, a što se tiče posla, ostvarivanje odluka koje ste donijeli može trajati godinama. U poslu, posebno u ovoj nezavidnoj situaciji, uvijek se događaju nepredvidive stvari. Ukoliko nastavite sa svojim planovima i izdržite određene pritiske, vjerujte, vaš plan će biti nešto što će trajati i postati dio vas. Pokušajte malim koracima učiniti jedan veliki skok.

Nemojte čekati s početkom provođenja ideja. Nova godina čini se kao neka prekretnica, no ona je na kraju krajeva, samo jedan običan dan. Uvijek je dobro vrijeme za donošenje važnih poslovnih odluka.

Kako donijeti odluku

  1. Jasno označite parametre vaše odluke. Primjerice odgovorite na pitanje „Koji su sve vaši izbori?“.
  2. Sakupite što je najviše moguće informacija o svakoj alternativi, razgovarajte s kompetentnim ljudima, prihvatite dobre savjete obitelji i prijatelja, i sami istražujte uz pomoć knjiga i interneta. 
  3. S novim znanjem i dosadašnjim iskustvom, lakše ćete donijeti odluku. Primjerice, ako želite proizvoditi opremu za liječnike, morate znati što im ponuditi i po kojoj cijeni. 
  4. Saberite sve pozitivne i negativne strane svoje odluke. Na vašem popisu mora biti više pozitivnih stvari, koje su ujedno i najvažnije.
  5. Ukoliko nakon toga shvatite da nema razloga da ne započnete s provođenjem, započnite s radom. 
  6. Ozbiljno razmislite o svojim strahovima i motivima. Neka vas ništa ne sputava. 
  7. Zaključite svoju odluku. Nemojte misliti da još uvijek ne znate sve i da je potrebno još vremena kako biste donijeli savršenu odluku. Na taj način nikada nećete početi, jer nikada nećete znati sve. Zapamtite, ni jedna odluka nije savršena i sve odluke se donose s određenom dozom nesigurnosti. 
  8. Priznajte da postoji mogućnost da se nešto dogodi ili da postoji neka okolnost, uz koju se, da ste znali za nju prije, nikada ne biste upuštali u posao. Takva misao je sasvim normalna, no ne smijete odustajati zbog nje. 
  9. Donesite odluku!

(vam)