Kako se trebaju ponašati pripravnici i volonteri

Gotovo bilo kakav rad je bolji od nikakvog. Nemojte tratiti vrijeme kod kuće čekajući savršeni posao. Ubacite se u igru – odmah!

Kako se trebaju ponašati pripravnici i volonteri

U današnje vrijeme nije lako pronaći posao, a posebno ne onima koji su tek završili školu ili fakultet, te nemaju radno iskustvo.  I dok država donekle potiče zapošljavanje pripravnika, na žalost, još uvijek mnogi mladi ljudi mogu samo sanjati o pripravničkom stažu u struci. S druge strane, mnogi mladi čini se nisu do kraja svjesni ozbiljnosti današnje situacije, te očekuju da ih se plati mnogo više, nećemo reći nego što zaslužuju, jer više-manje većina u državi zaslužuje veće plaće, nego očekuju previše od poslodavaca, od kojih se većina iz mjeseca u mjesec bori oko isplate plaća.

Naime, mnogi od nas, koji smo isto tako prije sedam, osam, deset i više godina završili škole i fakultete svoja prva praktična znanja stjecali smo radeći besplatno, unatoč relativno boljoj gospodarskog situaciji. Zato nemojte se ustručavati ako u nekoj tvrtki dobijete priliku volontiranja. Naime, nerijetko takvi poslovi završavaju potpisivanjem radnog ugovora, ako se osoba dokaže. A, ako i ne dobijete posao imat ćete iskustvo koje ćete moći staviti u svoj rezime, kada ćete tražiti sljedeći posao. Ma, kakvo ono bilo, loše ili dobro, biti će jedno iskustvo koje do sad niste imali.

Naša je preporuka da doslovno ugrabite svaku priliku koja vam se pruži.

Kada biti izbirljiv?

Naravno, pri tome ne mislimo da ako ste završili fakultet da je uredu da uzmete pripravnički staž i da pri tome samo kuhate kave, čistite smeće i obavljate privatni šoping za šefa. Pri tome mislimo da ako ste završili ekonomiju da je u redu ako prihvatite mjesto tajnice, jer na toj poziciji možete naučiti možda i više o poslovanju neke tvrtke nego bilo gdje drugdje.

To možda nije vaš posao iz snova, ali od nekud se mora početi. Osim toga, mnoge osobe na tajničkim pozicijama danas imaju visoko obrazovanje, jer nerijetko obavljaju posao paralelno s vodećom osobom u tvrtki. Također, ono što morate imati na umu je da makar kuhali kave cijeli dan, upoznat ćete ljude koji će vam proširiti vidike pa na kraju krajeva i možda pomoći u pronalasku boljeg posla. Nikad se ne zna.

Uvijek imajte plan „B“

Osim ako odmah niste dobili pripravnički staž u tvrtki iz snova, te vas nakon što njega odradite čeka stalni posao i izvrsna plaća, uvijek imajte u rukavu plan „B“. Što to znači? Nemojte prestati tražiti nešto bolje, posebno ako niste zadovoljni s mjestom na kojem se nalazite. Također, ako niste sigurni ili već znate prije kraja pripravničkog staža da nećete biti primljeni u radni odnos, počnite tražiti dalje. Plan „B“ može vam pomoći da lakše dođete do željenog posla, a da cijelo vrijeme radite na stjecanju iskustva…

Besplatan rad radi iskustva

Kao što smo rekli danas je i stjecanje bilo kakvo iskustva, pa čak i ako ono bilo neplaćeno, mnogo bolje od sjedenja kod kuće i gledanja sapunica. Ako ne nađete odmah mjesto na kojem biste mogli volontirati i imati perspektivu, nemojte odustati. Ako ne tražite, nikada nećete niti ništa naći.

Ako vam se pak ponudi mjesto za volontiranje u struci ili pak na mjesto koje je od vašeg osobnog interesa, preporučujemo da ga iskoristite. Na kraju, u tvrtkama i volonteri uz iskustvo dobe i određene mjesečne novčane stimulacije tako da barem namire troškove prijevoza, toplog obroka i sl.

Image



Kada treba otići?

Žele da ostanete, jer ste dobar radnik i kolega? Iako vam se to čini vrlo laskavo, ako nemate nikakvu perspektivu na mjestu na kojem radite, čim vam se pruži prilika vrijeme je da krenete dalje. Ako radite negdje na bazi volontiranja, te čekate da vam nešto ponude, nemojte čekati. Preuzmite inicijativu! Ako se nakon četiri do šest mjeseci situacija ne mijenja, vrijeme je da pronađete neko drugo mjesto.

Što na kraju?

Pred kraj pripravničkog staža razgovarajte sa svojim nadređenima oko zapošljavanja u privremeni ili stalni radni odnos. Naravno, odgovori moru biti različiti, od toga da vam odmah po isteku pripravničkog ugovora planiraju ponuditi novi ugovor za osnivanje radnog odnosa, do onog da vas neće zaposliti, nego planiraju ponovno primiti pripravnika bez radnog iskustva.

Odgovor koji može izazvati najviše nedoumica je taj da će možda imati nešto za vas za nekoliko mjeseci, pa da onda možete razgovarati. Naravno, na vama je da pokušate procijeniti isplati li vam se ostati još nekoliko mjeseci u tvrtki u nekom neodređenom statusu ili je možda bolje da krenete u daljnju potragu…

Ako dobijete neodređeni odgovor, naš je savjet da nastavite s radom u tvrtki u kojoj jeste ako za to postoje mogućnosti, ali istovremeno tražite nešto drugo. Nikad se ne zna, možda za nekoliko mjeseci nećete naći novi posao, ali vam ponude stalni posao u tvrtki u kojoj radite ili obrnuto. Tako si nećete nigdje zatvoriti vrata, te propustiti priliku za poslom.

Iskažite se

Pripravnički posao shvatite vrlo ozbiljno i imajte vjere da ako ste odgovorni, efikasni, imate želju za učenjem i radom da ćete se tako iskazati. Nikad se ne zna, možda će pripravnički staž biti samo uvertira u posao koji vas čeka ako se dokažete.

Vaš rad nešto vrijedi

Iako tek učite i ne radite toliko odgovorne i komplicirane stvari kakve rade ostali zaposlenici, to ne znači da vaš rad ne vrijedi. Mada su u većini slučajeva radnici potplaćeni, a vjerojatno vi još više, to ne znači da se vaš posao ne treba cijeniti.

Proučite zakon

Nemojte se naći u situaciji da ne znate koja su vaša prava i dužnosti. Dobro proučite Zakon o radu, Zakon o poticanju zapošljavanja i Zakon o volonterstvu. Također, informirajte se o svim pravima i obavezama na Zavodu za zapošljavanje.


(vam)