Kako se nositi s neprimjerenim ponašanjem na poslu?

Kada flertovanje u uredu prelazi granice?

Kako se nositi s neprimjerenim ponašanjem na poslu?

Vjerojatno svaka žena ima svoje kriterije što joj odgovara i koliko je daleko spremna “ići”, no isto tako zna se koje je ponašanje potpuno neprimjereno. Većina žena u Hrvatskoj prije ili kasnije doživjela je trenutke kada je određena granica jasno prijeđena, kada komunikacija nije bila ni blizu flerta, a kada je muški kolega ili šef svejedno izgovorio ili dobacio lascivni komentar. Ovdje ne moramo ni spominjati da se u spolno uznemiravanje posebice uključuju fizičke geste kolega, poput stavljanja ruku na ramena, oko struka ili druga "prijateljska dodirivanja" nepoželjna na radnom mjestu.  

Kako reagirati na ovakvo ponašanje? Kod nas većina žena još uvijek šuteći “trpi” ovakvo ponašanje, kako ne bi izgubile posao ili “pale” u očima kolega. No ovo je definitivno problem s kojim se treba uhvatiti u koštac.

Za početak treba ustanoviti radi li se uistinu o neprimjerenom ponašanju. Zapitajte se: Jesam li u jednakoj poziciji i raspoloženju s osobom s kojom “komuniciram”? Bih li se jednako ponašala da je osoba s kojom sam u vezi/braku kraj mene? Dijelim li osjećaje/želju za jednakom vrstom kontakta kao i ta osoba?

Iskreno rečeno, obično je prilično jasno kad je nečije ponašanje neprimjereno i neželjeno. Lako ćete prosuditi osjećate li se ugodno ili ne, a prema “stupnju” ugodnosti možete procijeniti i kakva bi vaša reakcija trebala biti. U svakom slučaju sa “zlostavljačem” treba biti direktan i reći mu da prestane s time i kazati mu kako takvo njegovo ponašanje utječe na vaše obavljanje radnih zadataka.

Ono što ćete mu reći može biti jednostavno kao: “Prestani.”, “Ne osjećam se ugodno.” ili još direktnije: “Ne želim izaći na piće s tobom. Nemoj me više pitati, nisam zainteresirana.” ili “Želim saznati što misliš o kvaliteti mog obavljanja posla, a ne tvoje komentare vezane uz moj izgled.”... Ako se ponašanje nastavi nemate drugog izbora nego da neprimjereno ponašanje prijavite vašem nadređenom.   

A što ako se upravo radi o vašem nadređenom i strahujete za svoj posao?

Za početak isto tako budite direktni. Recite da niste zainteresirani da vaš odnos prijeđe u nešto više od poslovnog i da vam nije ugodno primati “dodatnu” pažnju. Ako niti to ne upali, evo što možete isprobati: Jasno svima dajte do znanja da ste udati ili da ste u stabilnoj, sretnoj vezi (čak i ako niste). Primjereno se oblačite na posao. Pokušajte doći i otići s posla kad i ostali zaposlenici i pokušajte izbjegavati sastanke na samo sa “zlostavljačem”. Izbjegavajte sudjelovanje u lascivnim razgovorima. Kada vas zlostavljač dodirne, odskočite kao da vas je netko ubo iglom, po mogućnosti kada vas netko može vidjeti.

Ako ništa od toga ne pomaže vrijeme je za drastičnije mjere. Možda biste trebali početi tražiti novi posao (ni jedan posao, niti visoka plaća nisu vrijedni svakodnevnog maltretiranja). Ako je situacija potpuno izašla van kontrole i došli ste do tužbe budite pažljivi. Prije pokušajte nabaviti dokaze zlostavljanja (snimite diktafonom ili kamerom). Pokušajte saznati je li se to već događalo drugim zaposlenicama, no budite oprezni jer možda one neće htjeti pričati kako ne bi izgubile posao.  

Doživljavanje neprimjerenog ponašanja i spolnog zlostavljanja na poslu može biti veoma traumatično iskustvo, pa bi vam pomoć stručne osobe (psihijatra) moglo pomoći naučiti kako se nositi s spektrom emocija koje proživljavate. Potporu pokušajte pronaći i u obitelji i prijateljima. I što je najvažnije nikad se nemojte ispričavati ili osjećati krivima što ste se zauzeli za same sebe i što ste štitili svoje ljudsko dostojanstvo.