Kako se izboriti za povišicu?

Vodite računa o stanju u firmi, trenutku kada tražite povišicu i načinu razgovora

Kako se izboriti za povišicu?

Osjećate li se potplaćeno? Ako je tako, možda je konačno došlo vrijeme da smognete hrabrosti i sa šefom porazgovarate o mogućnosti povišice. S našim savjetima bit ćete spremni za kvalitetno pregovaranje.

Jedna stvar bi trebala biti jasna: ako ste se tek nedavno pridružili firmi, ne biste odmah trebali imati prevelike zahtjeve. Povišicu se treba zaslužiti. Nepisano je pravilo da bi se trebalo pričekati barem 6 mjeseci nakon što ste negdje počeli raditi kako biste krenuli pregovarati o povišici.


Situacija kompanije

Ako želite povišicu, prvo se raspitajte u kakvom je stanu firma. Sadašnje vrijeme recesije mnoge je uzdrmalo i neke firme naprosto nemaju mogućnosti dizati plaće (čak štoviše dobro je ako i zadrže sve zasposlene). Raspitajte se diskretno po firmi, ali i van nje, kako firma stoji, koliko je njen razvojni potencijal…te realno sagledajte situaciju. Ako vidite da vrijeme nije povoljno nemojte nasilu navaljivati.

Saznajte svoju tržišnu vrijednost. Ako je moguće pokušajte diskretno doznati koliku plaću imaju kolege na istom radnom mjestu kao i vi, i unutar vaše firme, ali i u drugim firmama, kako biste znali gdje se otprilike nalazite.

Povišicu očekujete u visini od 5 do 15 posto.


Pravi trenutak za razgovor

Važno je znati izabrati i pravi trenutak. Primjerice u ljetnim mjesecima svi lošije posluju, isto tako i u siječnju, pa nemojte baš onda banuti na vrata šefu jer neće biti baš oduševljen.

Pravi trenutak je kad preuzimate više odgovornosti ili neko novo područje na poslu. Tada ćete biti u boljoj poziciji da opravdate svoje zahtjeve.

Odaberite pravu osobu s kojom ćete razgovarati - ovo ovisi o tome u koliko velikoj firmi radite. Ako radite u maloj firmi nemate druge opcije nego se odmah obratiti direktoru. Ako radite u većoj firmi  iblo bi dobro da na svoju stranu prvo pridobijete svog nadređenog, prije nego što krenete na sam vrh na pregovore.


Pripreme za pregovaranje o plaći

Isplanirajte svoje argumente i razmislite o tome kako bi druga strana mogla reagirati. Na primjer – napišite primjere gdje ste sve i koliko ste korisni tvrtki. Ako je moguće pokušajte to preračunati u brojke (koliko je firma zaradila od vašeg poslovanja, koliko ste klijenata doveli itd)… Napravite popis novih zaduženja koja biste mogli preuzeti.


Za vrijeme pregovora

Smjernice: Počnite s time koliko ste pridonjeli radu tvrtke i svim vašim uspjesima. Nakon toga iznesite vaše ciljeve za budućnost, što sve planirate postići u tvrtki i kako joj možete pomoći da napreduje. Nakon toga spomenite pitanje plaće bez inzistiranja o definitivnoj cifri. To je nešto o čemu ćete se tek dogovoriti.

Ponašanje i način govora: na sastanak uđite samopouzdani s uvjerenjem u vlastiti uspjeh. Budite pozitivni od početka i najvažnije – smješite se. To će pokazati vašu motivaciju. Ostanite uporni, bez da postanete agresivni. I još je važno da – slušate. Pažljivo saslušajte što vam šef govori i sva njegova obrazloženja.


Pogreške koje biste trebali izbjegavati

  • Izbjegavajte konfliktne situacije.
  • Izbjegavajte spominanje konkretne cifre koje tražite, osim ako vas poslodavac ne upita na koju ste cifru mislili.
  • Nemojte davati komentare koji bi mogli zvučati kao da se prijetite: "Ako ne dobijem povišicu, odlazim iz firme”. Nitko ne voli da mu se prijeti. I druga stvar, ako tako nešto kažete morate biti spremni to i učiniti, a ne davati prazne prijetnje. Jer ako ako dođe do toga i šef vam kaže da onda slobodno možete otići, a vi se onda predomislite i izrazite želju da ipak ostanete, izgubit ćete sav kredibilitet u toj firmi.
  • Nemojte se uspoređivati s drugim zaposlenicima. Tako zapravo indirektno kritizirate način rada vašeg šefa koji je podijelio zaduženja svima vama.


Što ako vam je odbijena povišica?

Pokušajte se izboriti za druge dodatne pogodnosti – više godišnjeg, bolje plaćene prekovremene, korištenje službenog automobila…

Dajte svoje šefu do znanja da ste spremni preuzeti nove odgovornosti i zadatke. Ovo bi vašem šefu moglo pokazati koliko im zapravo vrijedite, te bi to moglo utjecati na pregovore o povišici kada se ponovo pruži prilika za to, kroz godinu ili dvije.

Ako se ništa ne promjeni kroz  6 mjeseci do godinu dana, na vama je da ostanete ili potražite drugu firmu koja će vas više cijeniti.