Kako i kada izraziti neslaganje nadređenoj osobi?

Cilj izražavanja neslaganja ne mora biti vaše dokazivanje kako ste vi u pravu, a nadređena osoba u krivu, prkos i inat, nego konstruktivno pronalaženje rješenja.

Kako i kada izraziti neslaganje nadređenoj osobi?

Kako izraziti neslaganje s nadređenom osobom s posla, a pri tome ne načiniti sebi, ali dugima veću štetu nego koristi, pa možda zaraditi i otkaz, sigurno je pitanje na koje bi mnogi voljeli znati odgovor. Izražavanje neslaganja sigurno ne ovisi samo o vama kao podređenoj osobi, nego i o nadređenoj osobi, te do koje mjere ona ima autoritet, autonomiju odlučivanja, njezinom osobnom karakteru, stilu rukovođenja. Neke nadređene osobe dopuštaju svojim podređenima mnogo više slobode, dok druge od podređenih traže isključivo provođenje svojih direktnih naputaka, bez pogovora. No, bilo kako bilo, sigurno da za izražavanje otvorenog neslaganja postoji mjesto i vrijeme koje treba pažljivo birati.

Zapamtite, cilj izražavanja neslaganja ne može biti vaše dokazivanje kako ste vi u pravu, a nadređena osoba u krivu, prkos i inat, nego konstruktivno pronalaženje rješenja. Vaša osobna procjena je na koji način ćete to izraziti, jer vi sigurno nabolje poznajete tu osobu u zadanim okolnostima. No, prije nego što zapečatite svoju karijeru, te iz vas izlete stvari koje se neće svidjeti nadređenoj osobi, evo određenih smjernica s kojima na jedan vrlo taktični, primjereni način možete reći što mislite i za to još dobiti, ako ne pohvale, onda neku vrstu priznanja da ste u pravu, i/ili da obavljate dobar posao.

1. Nikad nemojte iskazivati nepoštovanje – Bez obzira na to  u kojoj se mjeri ne slažete s nadređenom osobom oko bilo koje stvari ili problema, uvijek imajte poštovanja. Naravno, nadređena osoba i prema vama mora imati primjeren stupanj poštovanja. Nemojte zaboraviti da u hijerarhijskoj ljestvici vi niste u ravnopravnom položaju.

2. Nemojte pokazivati neslaganje s nadređenom osobom u javnosti – Na poslovnim sastancima, prezentacijama i bilo kojim drugim poslovnim prilikama, ako ne želite odmah nakon sastanka biti otpušteni ili snositi razne druge poslovne posljedice, imajte na umu da je nadređena osoba „zakon“. Ni na koji način nije primjereno otvoreno izražavati neslaganje, te postupati protivno zadanim smjernicama i naputcima.

3. Direktno izrazite svoje neslaganje nadređenoj osobi – Kada se ne slažete s nadređenom osobom, izrazite svoje mišljenje njoj, a ne svojim kolegama ili drugim nadređenim osobama. Imajte na umu da samo nadređena osoba može promijeniti svoje mišljenje. Također, osoba ili više njih može reći vašoj nadređenoj osobi da se ne slažete s njom te da se žalite na nju, i na kraju vaše žaljenje može utjecati na cjelokupni moral, što nije produktivno.

4. Izaberite pravo vrijeme za izražavanje neslaganja – Uvijek se može dogoditi da reagirate impulsno, nepromišljeno, u afektu, no to ne umanjuje štetu. Izrazite svoje neslaganje nadređenoj osobi samo kada imate priliku razgovarati s njom u smirenom okruženju, te kada za to postoje okolnosti. Ponovno ponavljamo, nikako to ne činite za vrijeme poslovnih sastanaka i sličnih prigoda.

5. Neslaganje ne smije biti na osobnoj razini – Kada izražavate neslaganje nadređenoj osobi, prezentirajte ga na način da ono nije na razini nadređena osoba nasuprot vas, nego nadređena osoba i vi nasuprot problema. Budite profesionalni, objektivni, konstruktivni i iznad svega imajte poštovanja. Također, predložite najbolje alternativno rješenje problema. Ako i ne bude prihvaćeno, važno je da ste pokušali i ostavili dobar dojam.

6. Jeste li sigurni da je to pametna ideja – Neke nadređene osobe jednostavno ne vole da mu podređeni izražavaju neslaganje, na bilo koji način i u bilo kojoj formi. Možda ako vaša nadređena osoba ima svoju nadređenu osobu, možete njoj iznijeti problem, no ako nema nikog iznad, tada se možete ili pomiriti da radite sve što morate, bez obzira na vaše mišljenje ili je možda vrijeme da promijenite posao.