Jeste li radoholičarka?

Radoholizam je jedna od bolesti suvremenog društva

Jeste li radoholičarka?

Volite svoj posao, brinete o brojnim projektima i zadacima, a stalno vas pritišću neki rokovi. Radite više od jednog posla ili ste pak samostalna poduzetnica. Po cijele dane ste na poslu, malo vremena provodite kod kuće, gotovo da nemate vremena za obitelj, prijatelje, još uz to i malo spavate. Godišnji odmor, druženje s prijateljima i izlasci nešto su čega se samo možete prisjećati... Jedini hobby koji imate je vaš posao.

Zvuči li vam sve ovo poznato? Ako jest, prilično je sigurno da ste radoholičarka. Radoholičari žive za svoj posao, često provode na radnom mjestu prekovremene sate, te nose posao kući kako bi još nešto dovršili. Kad posao postane jedina preokupacija neke osobe, važnija od stvari poput obitelji i prijatelja, to je jasan znak za uzbunu.
Evo još nekih znakova koji bi vas mogli upozoriti da ste radoholičar:

  • Redovito ostajete duže na poslu
  • Prijatelji i obitelj vam ukazuju da ste odsutni, ne obraćate dovoljno pažnju na njih i na vlastiti život, ne slušate što govore.
  • Zbog poslovnih obaveza, imate vremena za večeru s obitelji samo četiri puta tjedno ili manje.
  • Gotovo uvijek odbijate delegirati ili dijeliti posao, radije sve obavljate sami, čak i ako to znači da ćete morati raditi duže, čak i preko vikenda.
  • Postajete perfekcionist – niste zadovoljni upravo obavljenim poslom, stalno vas kopka što ste još mogli bolje napraviti...
  • Na godišnji odmor uopće ne idete ili idete kraće nego što zapravo možete.
  • I kod kuće stalno razmišljate o poslu i projektima na kojima radite.

Brojni su razlozi pojave radoholizma. Za sve veći broj radoholičara je djelomično krivo društvo. Poslovi su sve zahtjevniji, traže dodatan angažman, treba se truditi zadržati posao jer je radnike u pravilu lako zamijeniti, a zbog loše ekonomske situacije, sve veći broj radnih mjesta je ugrožen...

S druge strane, velike zasluge za pojavu radoholizma ima tehnološki napredak. Živimo i radimo u okruženju u kojem smo stalno povezani s okolinom – elektronička pošta, mobiteli, faksevi, instant message programi poput Skypea, sve to nam otežava da se u potpunosti izoliramo od posla.

Financije su također djelomično dio problema. S jedne strane mnogima je teško platiti ratu kredita, stanarinu, režije, hranu i sve ostalo potrebno za normalan život, zbog čega su prisiljeni tražiti dodatne izvore zarade. S druge strane, većina ljudi pogrešno povezuje uspjeh s novcem.

Bez obzira koji je razlog, radoholizam može biti ozbiljno stanje koje može dovesti do otuđenja i raspada obitelji, te dovesti do brojnih zdravstvenih problema uzrokovanih stresom. Nemojte zamijeniti radišnost s radoholizmom. Radišne osobe znaju razliku između posla i slobodnog vremena i mogu normalno funkcionirati kad nisu na poslu, dok radoholičari uopće nemaju privatni život i ne mogu dobro funkcionirati izvan radnog okruženja. Liječnici, psiholozi i psihijatri se slažu – potrebna je ravnoteža između posla i privatnog života, poput pauze za punjenje baterija, ovo je bitno kako biste bili zdraviji, sretniji i zadovoljniji, ali i sposobniji obavljati svoj posao. Kad posao postane jedini razlog zbog kojeg živite, kad postane jedino o čemu razmišljate i jedino što vas čini sretnima, tad je vrijeme za neku vrstu intervencije.