Jesmo li okruženi s previše informacija?

Napredak tehnologija donio nam je preopterećenost podacima

Jesmo li okruženi s previše informacija?

Ujutro čim ustanete palite radio. Iako vam mozak još spava, već vas informacije bombardiraju munjevitom brzinom: otac ubio sina, političari u zatvoru, rebalans proračuna, poplave, prirodne i ostale katastrofe, turistička sezona 18% bolja nego lani, ministar sav ponosan zbog ponovnog zaduživanja države, premijerka nije očekivala tolike kritike... Pogledajte samo koliko je ovo raznolikih informacija, a budimo iskreni, ovo je tek maleni dio podataka koje upijamo svakoga dana, a da toga nismo niti svjesni. Da ne zaboravim, nove informacije su i svaki novi zvuk kojeg čujemo, sve ono što vidimo oko nas, svaki miris koji osjetimo... Jeste li se ikada zapitali kako to, jer jasno je da svi primamo previše informacija, da nismo poludjeli? Ipak je njegovo veličanstvo mozak sjajan organ, zar ne?

Znanstvenici sa sveučilišta u San Diegu lani su proveli istraživanje u kojem su upozorili na informacijsku preopterećenost ljudi. Jeste li znali da prosječan čovjek dnevno obradi više od sto tisuća riječi ili čak oko 23 riječi u sekundi? Što mislite jesu li nam potrebne sve te informacije?

Prebacimo li to u jezik računala, to iznosi 34 gigabajta informacija što stane otprilike na 7 DVD-a ili 48 CD-a, a tu računamo samo one informacije koje upijamo putem raznih medija. Veliki je to stres za naš mozak. No što se zapravo događa? Zbog prikupljanja ogromne količine, u većini beskorisnih informacija, liječnici kažu da bi se mogla oštetiti struktura mozga. Pozornost traje sve kraće, a i sve se teže koncentrirati i razmišljati jer i dok to pokušavamo, izloženi smo novim hrpama informacija željeli mi to ili ne.

Zato treba i mozgu ponekad priuštiti odmor i jednostavno ga isprazniti, te ne misliti ni na što. Prekrasan je to osjećaj kojeg prakticiram barem nekoliko minuta dnevno jer sam primjetila da zbog preopterećenosti mozga zaboravljam. Sjajno je imati dobro pamćenje, no pamtite li doista ono što vam je potrebno? Zna mi se dogoditi da se ne mogu sjetiti nečega što mi je važno, ali zato ću vam bez greške otpjevati neku blesavu reklamu ili refren pjesme koju sam čula toga dana na radiju barem 15-ak puta – e to je doista zlostavljanje.

Stoga čuvajte svoj mozak, iako kažu da koristimo samo jedan njegov maleni djelić, priuštite mu odmor od informacija i probajte povremeno misliti... ni o čemu.

Ema Jurić