Fleksibilno radno vrijeme za zaposlene majke

Je li moguće riješiti problem nefleksibilnog radnog vremena za žene s djecom?

Fleksibilno radno vrijeme za zaposlene majke

U sklopu Liderove konferencije "Žene u biznisu 2013", koja je održana u zagrebačkom Hypo centru, predstavljeno je istraživanje Sanele Dropulić, rukovoditeljice marketinga i odnosa s javnošću zagrebačke tvrtke AGIT o fleksibilnom radnom vremenu za zaposlene majke. I sama se kao zaposlena majka četvero djece susrela s problemom nefleksibilnog radnog vremena. Provela je istraživanje o stanju na tržištu rada u tom segmentu s ciljem da ono što je predložila jednog dana postane baština svih zaposlenih majki u Hrvatskoj.

Između obitelji i karijere

"Povod za moje istraživanje, a zatim i pokretanje projekta uvođenja fleksibilnog radnog vremena za zaposlene majke jeste prije svega osobne prirode s obzirom na to da već godinama balansiram između zahtjevnih poslovnih angažmana, te sve brojnijih obiteljskih obaveza. Fleksibilno radno vrijeme za zaposlene majke, koje postoji gotovo u svim državama EU-a, nešto je što će zaposlenim majkama uvelike olakšati usklađivanje poslovnih i privatnih obaveza, u prvom redu prema obitelji" istaknula je Sanela Dropulić, autorica istraživanja i inicijatorica projekta, koja se nada kako će projekt zaživjeti čim prije, bude li naravno sluha od strane državne administracije, politike te poslodavaca.

Istraživanje je provedeno među 550 zaposlenih majki diljem Hrvatske i pokazalo je  poražavajuće rezultate kad je u pitanju balansiranje između obiteljskih potreba i poslovnih zadataka. Istraživanje je pokazalo da u Hrvatskoj žene rade više od 30 sati tjedno dulje od muškaraca, odgajajući djecu i brinući za kućanstvo. Svaka treća majka obuhvaćena istraživanjem redovito mora lagati svom poslodavcu o razlozima izbivanja s posla  iako je riječ o bolesnom djetetu ili obavezama oko vrtića i škole koje dijete pohađa.

Ni očevi nisu baš od pomoći

Svaka četvrta majka žali se da je njezin poslodavac ne razumije kad su obiteljske obaveze u pitanju, te je ne podupire ili čak dolazi i do sankcija poput obaveznog rada vikendom ako izlazi tijekom radnog tjedna zbog djeteta s posla. Rijetki su hrvatski poslodavci koji imaju razumijevanja za zaposlene majke i njihovu angažiranost oko obitelji, a još je manje onih koji implementiraju i provode fleksibilno radno vrijeme za zaposlene majke, pokazalo je mišljenje anketiranih majki u istraživanju. U prosjeku tijekom tjedna zaposlene majke troše čak 30 sati na skrb i brigu o djeci u kućanstvu u kojemu žive, pokazalo je istraživanje. Poražavajuća je činjenica i da majkama situaciju ne olakšavaju ni očevi, pa se tako jedna od četiri anketirane majke izjašnjava da joj životni partner uopće ili rijetko pomaže oko djece.

Što se predlaže?

Instrument fleksibilnog radnog vremena za zaposlene majke bi uključivao:

  • odrađivanje 40 sati tjedno bez obaveze da se mora dolaziti u točno zakazano vrijeme dolaziti i odlaziti s posla (primjerice, 8 – 16 sati)
  • korisnica  može izlaziti s posla ovisno o potrebama prema djetetu ili djetetovim obvezama u vrtiću ili školi, a neodrađeno vrijeme može odrađivati povratnom na posao i radom izvan uobičajenog radnog vremena ili prije radnog vremena ostalih kolega
  • majka nije dužna poslodavcu pravdati odlazak s posla ako je korisnica instrumenta fleksibilno radno vrijeme dajući svoju pisanu izjavu o odgovornosti i pristanak na uključivanje u projekt
  • radno vrijeme koje je propušteno tijekom tjedna može se dogovorno s poslodavcem odrađivati vikendom ili radom od kuće


"Fleksibilnost radnog vremena ne podrazumijeva samo klizno radno vrijeme, već priliku da se ženi omogući da izađe posla bez velikih objašnjenja nadređenima, ako za to postoji mogućnost“, zaključila je Sanela Dropulić, autorica projekta o uvođenju fleksibilnog radnog vremena za zaposlene majke u Hrvatskoj.

(M.G.)