Česte financijske pogreške i kako se zaštititi od njih?

Saznajte kako izbjeći skupe greške vezane za novac

Česte financijske pogreške i kako se zaštititi od njih?

Svatko od nas radi greške s novcem, ili to barem učini prije ili kasnije u životu. A onda tu ima nas koji češće nego drugi uvijek ponavljamo iste greške ili pak stalno otkrivamo nove. Ako i vi spadate u tu kategoriju, mogli biste za sebe reći da ste pehista, ali onda biste se samo zavaravali. Vi ne znate dobro baratati novcem i krajnje je vrijeme da to naučite.

Vi možete naučiti kako izbjeći neke od čestih pogrešaka koje radimo po pitanju novca i financija. Ovo su te greške:

Uzimate kredite na što više godina

U današnje vrijeme rijetko tko si može priuštiti kupovinu stana, kuće ili čak automobila bez dizanja kredita. Kredit se uvijek čini kao najzgodnije i najbrže rešenje, ali to nije tako. Imajte na umu da kredit treba otplaćivati i da se Vaša obaveza ne završava kada kupite željenu stvar, već onda kada otplatite kredit. Vi možda opipljivo ne vidite koliko novca u stvari gubite (radi kamata koje se ubiraju), ali to ne znači da se to svejedno ne dešava. Mi često radije gledamo da nam je rata otplate što manja, makar to značilo više godina. Ovo je ključna greška jer, što dulje plaćate kredit, to više gubite novca na kamate. A kada su u pitanju ti veliki krediti za kuće i stanove, ako je riječ o 30-godišnjem kreditu, može se dogoditi da sveukupno platite dva i pol puta više od početne cijene vašeg doma.

Pretjerano korištenje kartica

Stalno to govorimo, ali evo ponovo – korištenje kreditnih kartica svedite na minimum minimuma, jer one "jedu" najviše  novca. Kupovanje svakodnevnih stvari na kreditne kartice trebali biste svakako izbjegavati. Debitnu karticu koristite kako biste platili benzin, namirnice i sve ostale kućanske potrepštine. Zatim odaberite jednu kreditnu karticu, po mogućnosti sa što nižom kamatnom stopom, a ostalih se riješite. I općenito, što god možete izbjeći – ne stavljajte na kreditnu karticu!

Ne provjeravate svoje račune

Jedna od najvećih pogrešaka koje možete napraviti jest da ne vodite brigu osvojim računima i stanju na računi. Svaki mjesec ili svaka tri mjeseca trebali biste baciti pogled na izvješće s računa, da vidite poklapaju li se brojke i troškovi. U današnje digitalno vrijeme, vrijeme kartica – veoma smo izloženi krađama identiteta, razno-raznim klopkama na bankomatima... Vodite brigu o računima, i na vrijeme uočite bilo kakve nepravilnosti.

Odgađate kupovinu životnog osiguranja

Kako starite, tako vam skuplja postaje polica osiguranja. Puno je bolje osigurati se sa 25 nego li 55 godina. A čak i ako se sada osjećate zdravo, vi nikad ne znate kako će se život poigrati s vama. Nemojte odgađati kupovinu životnog ili zdrastvenog osiguranja.

Prekasno počinjete štedjeti za mirovinu

Kad ste u dvadesetima i tridesetima, mirovina se čini tako daleko u budućnosti, da nemate potrebu brinuti o njoj. Međutim, to je nabolje vrijeme za početi s nekom vrstom mirovinske štednje. Ako vam je 40 godina, već ste u zaostatku. Počnite što je ranije moguće i cilj neka vam bude odvajati barem 10 posto prihoda u štednju. Što kasnije počnete, to postotak koji želite štediti mora biti viši.