Budite jači od treme

Tehnike i vještine koje mogu pomoći da budemo uspješni u javnom nastupu

Budite jači od treme

Otežano disanje, nekontrolirano znojenje, lupanje srca, osjećaj da mi to ne možemo i da bi najradije pobjegli od ljudi koji očekuju naš govor/prezentaciju/nastup, sve to možda će vam se dogoditi ili ste već iskusili u javnim nastupu. Postoje li tehnike da se pobjedi trema, zašto je to jedan od najčešćih strahova i kako se kvalitetno pripremiti za nastup, budući da je dobra priprema najbolje oružje protiv treme. O tome za portal Žena.hr govori Predrag Pale, voditelj programa L3A, i radionica o prezentacijskim vještinama.

Pitali smo ga najprije zašto uopće imamo tremu pred javni nastup?Tremom obično nazivamo negativno uzbuđenje. Ako nam je nastup važan, nov, zanimljiv, neminovno je da smo uzbuđeni. No to je pozitivno uzbuđenje, koje je čak i poželjno. Negativno uzbuđenje ili trema je ono koje nam izaziva strah i nelagodu. Kad ga osjetimo, trebamo otkriti uzrok tog straha.Uglavnom je to srah od neuspjeha, od nepredviđenih situacija, bojazan da nismo dorasli zadatku i da nemamo potrebne sposobnosti.

Kako prevladati strah od javnog nastupa, nekoliko korisnih savjeta što je dobro činiti, a što izbjegavati (da ne bude još gore)?
Tri su oslonca koji nam mogu pomoći da se oslobodimo straha:
- ništa tako pogrešno ne možemo reći, a da to ne bismo mogli ispraviti, makar i poslije nastupa;
- uvijek smijemo imati u ruci papir s natuknicama našeg govora da nam pomognu u vođenju i ako izgubimo koncentraciju;
- rijetko bi nam loš nastup mogao stvoriti stvarne, velike probleme u životu, koje nikako ne bismo mogli ispraviti.
Izbjegavati treba doslovno čitanje cjelokupnog govora, opterećivanje sebe gomilom pravila za uspješni nastup koje će nam samo otežati koncentraciju i nastup i učiniti nas strašno krutima i neprirodnima, te ispričavanje publici na samom početku ako nešto ne bude u redu tijekom nastupa.

Imaju li vrhunski govornici tremu i kako to da ju publika ne primjećuje?
Ključ je u samopouzdanju, koje izvire iz dobre pripreme za nastup i velikom iskustvu koje uključuje i neuspješne nastupe.

Koje trikove koriste poznati govornici?Najvažnija je temeljita priprema nastupa. Ona počinje definiranjem svrhe nastupa i konkretnog cilja koji želimo postići.
-I u pripremi i za vrijeme nastupa razmišljajte o tome što želite da publika učini nakon vašeg nastupa.
-Umjesto izlaganja publici, radije im pričajte, onako kako to radite u neformalnoj situaciji s poznanicima.
- Pronađite u publici tri prijateljska i znatiželjna lica i pričajte priču njima.

Kako prepoznati bitno, kako ne biti predug u prezentaciji?
Publika iz bilo kojeg govora, ma koliko dug on bio, ne može zapamtiti više od tri poruke. Zato je osnovno definirati koje tri poruke želimo da publika ponese s prezentacije, a nakon toga smislimo kojim ćemo ih argumentima potkrijepiti. Ako ostane vremena u prezentaciji, smislimo priče kojima ćemo te poruke ilustrirati. Prezentaciju uvijek pripremite i uvježbajte da bude kraća od raspoloživog vremena.

Kako vježbati, i uz čiju pomoć, retoričke sposobnosti?Danas je to lakše nego nekad. Svakome je pri ruci mogućnost da snimi probu svog nastupa. Barem zvuk, iako su male web kamere danas oko stotinjak kuna, a ima ih i za svega 40 kn. To znači da svoju probu možemo snimati i analizirati, i sami, nebrojeno puta.Tako ćemo najlakše uočiti što se nama samima ne sviđa u našem nastupu i što bismo mogli poboljšati.Ako ne znamo kako popraviti neke stvari i kako ih uvježbati, onda je vrijeme da potražimo pomoć iskusnog profesionalca.

Kome su namijenjene vaše radionice?
L3A („Life Long Learning akademija") namijenjena je i profesionalcima s iskustvom i građanima početnicima. Naši su tečajevi orijentirani praksi i onome što će polaznicima pomoći odmah i često. Zato više volimo prenositi naše znanje i iskustvo u radionicama u kojima polaznici sami dolaze do zaključaka, vođeni kroz zadatke i pitanja te vježbaju na primjerima iz njihovog osobnog i poslovnog života, nego kroz seminare i predavanja gdje se znanje prenosi jednosmjerno: s predavača na publiku.
Prezentacijske vještine su samo jedno od područja koje nam svima treba. Tu su još i vođenje sastanaka, upravljanje svojim vremenom, upravljanje projektima, promjenama, znanjem.

Tvrdite kako se većina današnjih tečajeva prezentacijskih vještina bavi "mehanikom": kako govoriti, kako se kretati, kako izgledati, kakve prezentacije napraviti?
Ponuda tečejeva prezentacijskih vještina je i u Hrvatskoj bogata i svakim danom raste. Pored toga knjižare i Internet prepune su brojnih savjeta za dobre prezentacije. Većina tih savjeta nije pogrešna, no smatram da su to tek kozmetički savjeti i to onima koji su već vješti i opušteni u prezentacijama. Početniku su oni od male koristi. Početnik se boji svoje nekompetencije, teško se koncentrira, sve ga ometa. U takvim uvjetima sjetiti se i pokušati primijeniti sve savjete o tome kako izgledati, kretati se, govoriti, crtati i pisati početniku je nemoguće. U najboljem slučaju, ako sve to i uspije, bit će ukočen, neprirodan.Publika ne želi savršenog manekena, već toplog čovjeka koji sa strašću priča priču „svojoj" publici, publici do koje mu je stalo.

(M.G.)