4 stvari koje morate znati o novcu

Greške koje su teret za vaš budžet i kamen spoticanja u emotivnim odnosima

4 stvari koje morate znati o novcu

Novac je svuda oko nas i bez njega nikako ne možemo. Neki da imaju više, neki manje, a neki njime barataju bolje od drugih. Da biste spadali u osobe koje njime dobro barataju za početak morate znati osnove. A možda ih već i znate, no vezano za financije postoji mnogo aspekata koje je lako previdjeti – a te greške mogu biti veliki teret za vaš budžet, ali i odnose s vama dragim i manje dragim osobama.

Ovo su četiri stvari na koje morate obratiti pažnju kada je u pitanju novac:

1. O financijama MORATE raspravljati s partnerom

Novac je osjetljiva tema, osobito ako vi i partner imate dosta različite prihode, ali i načine kako trošite odnosno štedite novac. Bez obzira na vašu osobnu situaciju, važno je da otvoreno porazgovarate o toj temi. Ako on ne želi pričati o tome, inzistirajte, ali uljudno i s puno poštovanja. Tek kad raspravite o ovoj temi i donesete zajednički budžet i plan trošenja možete početi razmišljati o rješavanju dugova, kupovinama i ulaganjima ili štednji za budućnost –  to će značajno smanjiti svađanje oko novca, što je jedan od čestih razloga zbog čega ljudi prekidaju ili se razvode.

2. Kreditne kartice su zlo kada ih se zloupotrebljava

Ako ste trenutno u dugu na kreditnoj kartici, napravite strategiju kako se izvući iz tog duga (ne želite da vam banka uzima masne kamate). Nažalost nema druge opcije nego da se "zauzdate" i srežete svoje troškove kako biste mogli uštedjeti – na kupovinama, izlascima, razgovorima na mobitelu, skidanju filmova preko interneta...Dok radite svoj plan imajte na umu da će ove žrtve biti samo privremene. Vi se morate kontrolirati samo dotle dok ne riješite dug. No, ipak se nemojte niti onda previše opuštati  - ne želite se ponovo dovesti u istu situaciju.

3. Štednja za budućnost je veoma važna

U današnje vrijeme nekako je popularnije živjeti za sadašnjost – pa trošiti sada, a misliti na budućnost kasnije. No to je veoma nepromišljen, čak i opasan način življenja (osobito ako imate ili planirate djecu). Ovisno o tome koliki su vam prihodi počnite dio novca odvajati u štednju. Ako je moguće počnite svaki mjesec odvajati 10 posto plaće – za nepredviđene troškove ili stare dane.

4. Neka vam bude jasna razlika između želja i potrebe

Potreba je nešto što morate imati da biste preživjeli – to uključuje troškove življenja, režije, voda, osnovna hrana i osnovna garderoba, prijevoz. Sve ostalo su želje. Gdje ćete vi povući liniju ovisi o vama samima, no pokušajte objektivno sagledati vlastitu situaciju i tek tada donesite odluku. Kod trošenja i kupovine uvijek razmišljajte o tome je li to što ste kupili "želja" ili "potreba" – tako ćete lakše spriječiti nepotrebno trošenje.

Ako imate dugove koje morate otplatiti ili želite uštedjeti novac, jedini način na koji možete uspjeti je da srežete troškove ili povećate prihode. Ako ste troškove srezali do maksimuma, a ne možete povećati prihode razmislite o prodaji stvari koje su vam nepotrebne – višak odjeće ili cipela, televizor iz spavaće sobe... Jesu li vam zaista potrebna dva automobila? Prije nego donesete konačnu odluku o svemu se konzultirajte s partnerom i zajedno odlučite što i kako ćete postupiti.


Što bi po vama druge čitateljice portala Žena.hr trebale znati o novcu? Koje su vaše "tajne" pametnog trošenja i štednje novca?