Njega kože u doba korone

Kako spriječiti 'maskne' - pandemijske akne?

Toplo kruženje zraka u tvojoj masci za lice i trenje kože predstavljaju plodno tlo za bakterije, stoga nije čudno što su 'maskne' jedan od popularnijih termina ove godine

pexels-anna-shvets-3902882.jpg
Foto: Pexels

Maskne su definitivno jedan od top problema kad su u pitanju problemi s kožom u 2020.

Bez obzira jesi li gotovo cijelu godinu provela u potpunosti zaštićena potpunom zaštitnom opremom najmanje osam sati dnevno ili nosiš masku za lice svakodnevno, ali samo nekoliko sati, možda si primijetila neugodnu nuspojavu nošenja ove neizbježne zaštite za lice.

Image

Maske naše svagdašnje: Izbjegni neugodnosti nošenja maske s ovih osam odličnih savjeta

Osim što ti može zamagliti naočale i izazivati fizičku nelagodu nakon nekog vremena, redovita upotreba maske za lice može ti stvoriti akne, mrlje, osip, crvenilo ili ljuskanje kože - a sve popularno nazvano masknama.

Kako nastaju maskne?

Dok dišeš ili razgovaraš, maske zadržavaju popriličnu količinu toplog zraka koji stvara vlažno okruženje i plodno tlo za bakterije. Zajedno u kombinaciji sa znojem, one uzrokuju nečistoće na licu, a neizbježno trenje maske dodatno iritira kožu i na taj način nastaju maskne.

Čak i ako nemaš tip kože sklon aknama, možeš osjetiti ovu neugodnu pojavu u nekom obliku, bilo to upalni procesi, crvenilo ili svrbež.

Bilo da ti maskne izbijaju na mjestu starih akni ili nastaju na mjestima na licu na kojima akne nikad nisu ni postojale, radi se jednom od najvećih izazova za njegu kože ove godine.

No pažljivim odabirom proizvoda i razumnom upotrebom aktivnih sastojaka, maskne se mogu spriječiti ili riješiti. U nastavku saznaj kako.

Drži se nježnog čišćenja

Prvi korak je jednostavan: budi dosljedna sa svojom rutinom čišćenja lica.

"Kako biste ublažili moguće simptome nelagode, uvijek temeljito, ali nježno očistite lice i svakako se pobrinite za dobru hidrataciju", savjetuje dermatologinja Anjali Mahto za portal Get The Gloss.

"Držite se proizvoda za čišćenje bez mirisa kao što su La Roche Posay Toleriane Dermo Cleanser ili Cerave hidratantno sredstvo za čišćenje. Ako je vaša koža masna ili podložna aknama, potražite pjenu za čišćenje, a ako imate suhu, nadraženu ili osjetljivu kožu, izaberite sredstvo za čišćenje u obliku kreme", dodaje.

Svakako se pridržavaj čišćenja lica dva puta dnevno i umjesto da je trljaš ručnikom, kožu osuši tapkanjem ručnika kako bi izbjegla dodatnu iritaciju.

Image

CeraVe hidratantna emulzija za čišćenje lica, 236 ml, 61 kn
La Roche-Posay Toleriane losion za čišćenje, 200 ml, 118 kn

Koristi zaštitnu kremu

Tvoja kožna barijera sprječava potencijalne nadražujuće tvari da prolaze u dublje slojeve gdje mogu prouzročiti izbijanje akni. U ovo doba korone i svakodnevno nošenje maski, svakako koristi zaštitnu kremu za lice. Možda se brineš da je zaštitna krema komedogena, začepljuje pore i uzrokuje male prištiće koje zapravo pokušavaš spriječiti. Ali dermatologinja Sam Bunting naglašava da postoje nekomedogene zaštitne kreme.

"Za jutro koristite kremu koja je hidratantna i okluzivna, odnosno koja 'zaključava' vlagu i sprječava nečistoće na licu", dodaje dr. Bunting i preporučuje Avene Cicalfate obnavljajuću i zaštitnu kremu bez mirisa koja je dovoljno nježna i za bebe.

Cetaphil losion za intenzivnu hidrataciju dobiva glas dr. Mahto kao dnevne kreme koja pomaže poboljšati barijernu funkciju kože. Ona za preko noći savjetuje prelazak na Eucerin Aquaphor mast za obnovu jer sadrži malo lanolina koji je, iako potencijalno komedogen, poput dara za vrlo suhu kožu koja ne proizvodi dovoljno sebuma.

Image

Avene Cicalfate obnavljajuća krema, 40 ml, 60 kn
Cetaphil losion za intenzivnu hidrataciju, 220 ml, 107 kn
Eucerin Aquaphor mast za obnovu, 220 ml, 102 kn

Izbjegavaj šminku kad god je to moguće

Izbor šminke, odnosno pudera i korektora najvažniji je element u borbi protiv izbijanja akni izazvanih maskama. "Šminka nastoji blokirati pore. Ubacimo li uz to i toplu vlagu daha zarobljenog ispod maske i sigurno ćemo imati problema", naglašava dermatologinja Sophie Shotter.

Ona preporučuje izbjegavanje šminke što je češće moguće ili korištenje u potpunosti nekomedogenih pudera.

Izaberi masku za lice od materijala koji je nježan prema tvojoj koži

Iako je na tržištu dostupan čitav niz maski s raznoraznim uzorcima, umjesto da kupuješ maske isključivo iz estetike, obrati pažnju na materijal. Izbjegavaj sintetička vlakna, traži pamuk i prirodna vlakna poput svile za koja je manja vjerojatnost da iritiraju kožu. I naravno, operi ih nakon svakog nošenja.

Kako ti maska pristaje na licu također je ključna stavka: "Maske koje su napravljene da jako čvrsto stoje uz lice, vjerojatnije će uzrokovati probleme s ozljedama pod pritiskom ili začepljenjem, nego one od nježne tkanine", savjetuje dr. Anjali.

Ona također ističe koliko je važno redovito pranje maske, a predlaže da se nakon svake kraće upotrebe poprska domaćim sprejom za dezinfekciju napravljenim od pola šalice destilirane vode, pola šalice octa, deset kapi ulja čajevca i deset kapi ulja metvice.