Manje poznate činjenice

'Nanjuši' psihopata: Pet neobičnih osobina koje će ga otkriti

Znanost tvrdi kako je svaka stota osoba psihopat - dakle, vrlo je vjerojatno da si u životu već naišla na nekog s ovim poremećajem. Evo kako možeš biti sigurna u to

profimedia-0381493058.jpg
Foto: profimedia.hr

U današnje je vrijeme termin psihopat postao čest i koriti se suviše olako. Naime, nije svaka osoba koja je hladna, distancirana ili neprilagođena nužno i psihopat. Za ovu ozbiljnu dijagnozu potrebno je ispuniti niz kriterija, od antisocijalnog ponašanja i bezdušnosti - do sklonosti manipulaciji i obmanama. Pravi psihopat nema osjećaj za moralne vrijednosti i ne može suosjećati s drugima.

Image
Bježi dok možeš

Ljubav ili kontrola: Kako prepoznati da si u vezi s manipulatorom?

Ipak, psihopata među nama ima, i to ne malo – prema znanstvenicima, svaka stota osoba može se opisati kao psihopat. Dakle, vrlo je vjerojatno da često dolazimo u kontakt s osobama koje pate od ovakvog poremećaja osobnosti. Kako možemo biti sigurni da je osoba koju smo upoznali psihopat? Otkrit će je ovih 5 lako uočljivih karakteristika za koje vjerojatno nisi znala...

POGLEDAJ VIDEO: Kako lakše reći riječ 'NE'?

Zijevanje

Za zijevanje se kaže da je zarazno – jer kad jedna osoba zijevne najčešće će isto učiniti i njezin sugovornik. Uzrok tome zapravo leži u empatiji. Znanstvenici su primijetili kako osobe sa psihopatskom ličnošću ne zijevaju kad to čine drugi – i objašnjavaju to njihovim manjkom empatije. Ova se teorija zasniva na poznatom istraživanju koje je provelo Sveučilište Baylor u Teksasu, a koja je uključivalo 135 studenata različitih osobnosti. Studija je potvrdila kako su osobe koje bi se mogle okarakterizirati kao bezosjećajne bile najmanje 'pogođene' tuđim zijevanjem.

Image
Foto: Unsplash

Navike spavanja

Psihopati su nekad teško uočljivi jer je su na popisu njihovih osobina i neke vrlo pozitivne stavke kao što su šarm, karizma, kreativnost i radišnost, ali i iznadprosječna inteligencija. Ovo znači da im treba stalna intelektualna stimulacija pa vrlo često imaju neobične navike što se tiče spavanja. Kao što je to opisala psihologinja Kathryn Smerling za Bustle, psihopati su noćne ptice:

„Psihopat teži k neobičnom ritmu spavanja i pretežno je budan noću.“

Isto je potvrdila i studija koju je proveo psiholog Peter Jonason sa Sveučilišta u Sydneyju. Među sudionicima koji su izjavili kako vole ostati dugo budni noću bilo je najviše onih s antisocijalnim osobinama, narcisoidnim crtama i manipulativnim težnjama.

Image
Foto: Pexels

Živo gestikuliranje

Naravno da gestikuliranje rukama dok govoriš ne znači automatski da si psihopat, no istraživanja ukazuju na to da osobe s ovim poremećajem mnogo više gestikuliraju, a osobito koriste geste kojima žele naglasiti neki dio rečenice, što je u njihovom slučaju oblik manipulacije ili pak nastoje skrenuti pažnju sugovornika s onog o čemu se govori.

Image
Foto: Pexels

Nepomicanje glave

Znanstvenici su otkrili još jednu neobičnu karakteristiku psihopata: dok govore manje pomiču glavu nego što to čine osobe koje ne pate od ovog poremećaja. Ovo je otkrilo meksičko istraživanje koje je uključivalo više od 500 osoba. Među zatvorenicima koje se snimalo tijekom davanja iskaza primijećeno je da se oni s najtežim oblicima antisocijalnih osobina drže fizički kruto i rigidno.

Image
Foto: Pexels

Tri glavne teme za razgovor

Poznaješ li nekoga kome su hrana, seks ili novac omiljene teme razgovora? Dakako, to ne znači da je nužno riječ o psihopatu, ali osobe s ovim poremećajem osobnosti definitivno više vole razgovarati o tim temama nego drugi ljudi. Tako su barem pokazala istraživanja provedena nad zatvorenicima – oni koji su bili psihopati ne samo da nisu pokazivali kajanje za počinjene zločine, nego su u više navrata nastojali povesti razgovor o jednoj od tri spomenute teme. S druge strane, zatvorenici koji nisu imali psihopatski poremećaj ličnosti preferirali su pričati o drugim stvarima, kao što su obitelj, hobiji, religija ili druženje.

Image
Foto: Pexels