Zašto su svi opsjednuti Dukan dijetom?

Ovaj način prehrane temelji se na visokom unosu proteina te na niskoj razini ugljikohidrata i masti

Zašto su svi opsjednuti Dukan dijetom?

Dukan dijetu je osmislio francuski liječnik Pierre Dukan, a prema njegovoj teoriji proteini su ključni kod mršavljenja.

Njegova je teorija pomogla mnogima kod mršavljenja, a diljem Europe je postala vrlo popularna nakon što je Kate Middleton izjavila da joj  je upravo ovaj način prehrane pomogao kod gubitka kilograma nakon trudnoće. Osim nje, ovu dijetu vole i mnoge druge slavne osobe kao što su Jennifer Lopez te Giselle Bundchen.

S obzirom na to da donosi vrlo dobre rezultate te da ju vole i mnoge poznate osobe, Dukan dijeta je ubrzo postala vrlo popularna, no pitanje koje se nameće kao i kod svake druge dijete je to da li je ona u skladu sa zdravom i izbalansiranom prehranom.

Zbog čega je ova dijeta toliko popularna te što se smije, a što ne smije jesti i na mnoga druga pitanja odgovaramo ti u nastavku.


Foto: Instagram, Unsplash

Zašto je Dukan dijeta toliko popularna

Dukan dijeta poznata i kao Francuska dijeta, temelji se na visokom unosu proteina, a na smanjenom unosu ugljikohidrata i masnoća. Nakon što je dr. Dukan vidio da njegov način prehrane donosi izvanredne rezultate, odlučio je izdati kjnjigu The Dukan Diet koja je prodana u više od sedam milijuna primjeraka.

Ova dijeta sastoji se od četiri glavne faze a to su: napad, izmjena, konsolidacija i stabilizacija. Tijekom prve dvije faze naglasak je na gubljenju kilograma te na visokom unosu proteina. Treća i četvrta faza usmjerene su na očuvanje i održavanje tog stanje kojeg Dukan naziva 'prava težina', dakle težina koja se može postići bez osjećaja gladi ili uskraćivanja te bez lošeg utjecaja na zdravlje i raspoloženje.

Što jesti kada ste na Dukan dijeti?

Prve dvije faze Dukan dijete su najrestriktivnije, a osobito faza napada koja ne dozvoljava zdrave masnoće, voće niti povrće.

1. Faza napada

Ova faza traje od 3 do 10 dana, ovisno o tome koliko kilograma želite izgubiti. Popis namirnica koje se smiju jesti u ovoj fazi je vrlo ograničen i temelji se na proteinima iz mesa, ribe i jaja. Dopušteno je jednom dnevno jesti žlicu i pol zobenih mekinja koje sadrže vlakna pa su vrlo zasitne.  
2. Faza krstarenja

Nakon završetka prve faze, ponovno u svoju prehranu možete uvoditi povrće koje ne sadrži ugljikohidrate poput krastavaca, brokule, gljiva i špinata. U ovoj se fazi izmjenjuju dani u kojima se unose samo proteini s danima kada se unosi povrće i proteini uz dvije žlice zobenih mekinja dnevno. U ovoj se fazi ostaje toliko dugo dok se ne postigne željena težina.

3. Faza konsolidacije

Cilj ove faze je spriječiti povratak izgubljenih kilograma. Tijekom ove faze, namirnice koje su prethodno bile ograničene sada se postupno počinju uvoditi u prehranu, ali u ograničenim količinama. Jedan dan u tjednu mora biti samo proteinski, a nekoliko puta tjedno smije se pojesti voće (osim banana, grožđa, smokava i trešanja) te dvije kruške kruha od cjelovitog zrna dnevno. Može se jesti i hrana po želji pa čak i slatko, ali samo dva puta na tjedan.

4. Faza stabilizacije

U finalnoj fazi možete jesti što god želite, uključujući i tri žlice zobenih mekinja dnevno. Kao i u fazi 3, i kod ove je faze nužno jednom tjedno provoditi čisti proteinski dan.  Želite li pratiti ovaj režim, u ovoj biste fazi trebali ostati trajno.

Tijekom svih ovih faza preporuča se piti 6 do 8 čaša vode dnevno.


Image

Funkcionira li ova dijeta uistinu?

Prema pisanju svjetskih portala i magazina, Dukan dijeta se nalazi na popisu najboljih svjetskih dijeta za 2019. godinu i navodi se kao jedna od onih koja daje najučinkovitije rezultate. U prvim tjednima dijete može se izgubiti 5 do 7 kilograma, no s obzirom na to ja riječ o prilično restriktivnom načinu prehrane, teško ju je održavati na duge staze.  
Teško je donositi bilo kakve zaključke o ovoj dijeti jer nedostaju znanstvena istraživanja koja bi podržala tvrdnje i učinkovitost ovog načina prehrane, kao i njezine učinke na cjelokupno zdravlje. Neke studije pokazuju kako su dijete s visokim unosom proteina djelotvorne kad je u pitanju gubitak kilograma u kratkom roku.


Image

Nedostaci Dukan dijete

Iako Dukan dijeta može donijeti izvanredne rezultate kad je u pitanju mršavljenje te je pomogla mnogima koji su se borili s pretilošću, ipak je važno ukazati i na neke važne nedostatke ovog načina prehrane. Način prehrane koji je predviđen ovom dijetom vrlo je rigidan i restriktivan, osobito tijekom prve dvije faze. Također, problematično je što se ograničavaju namirnice poput voća, povrća i zdravih masnoća koje su nužne za dobivanje nekih neophodnih nutrijenata.

Dugoročno gledano, prehrana s visokim unosom proteina te s niskim unosom ugljikohidrata može naštetiti bubrezima jer oni moraju biti puno aktivniji kako bi metabolizirali tako visoke razine proteina u tijelu. Prehrana s niskim unosom ugljikohidrata može izazvati probleme s probavom, glavobolje i sl.

Nije posve jasno može li Dukan prehrana pomoći kod kroničnih oboljenja kao što su srčane bolesti te dijabetes. U prve dvije faze ove ishrane izostavljeni su voće, povrće i cjelovite žitarice što je zapravo temelj zdrave i uravnotežene prehrane. S druge strane, ljudi u fazama konsolidacije i stabilizacije, koje su puno manje stroge, mogu održati zdravu težinu i dobro zdravlje.

Prije nego započneš s Dukan dijetom, važno je utvrditi koja je tvoja 'ciljna težina' jer o tome ovisi i koliko ćeš se zadržati na pojedinoj fazi ove dijete.

Želiš li isprobati Dukan dijetu, dobro prouči sve informacije dostupne o ovoj dijeti, posavjetuj se s nutricionistima i liječnicima i dobro pripremi svoj jelovnik. Na internetu su dostupne mnoge informacije i knjige o ovoj dijeti pa ih svakako potraži.

Dijeta se ne preporuča trudnicama niti dojiljama kao ni osobama koje boluju od nekih težih bolesti.