Zadržite težinu nakon dijete

Spriječite nakupljanje kilograma nakon što ste dosegli svoju željenu kilažu

Zadržite težinu nakon dijete

Vaša dijeta je gotova, i dok ste mislili da je vašim mukama kraj, još jedan težak dio tek dolazi – zadržati težinu nakon dijete, odnosno spriječiti ponovno nakupljanje kilograma... Trebate li pomoć kako biste kontrolirali težinu nakon gubitka kilograma? Pročitajte ove savjete koji će vam pomoći u tome.

Držanje dijete i plana vježbanja veliko je dostignuće (pitajte samo one žene koje su stotinama puta započinjale s dijetama i nikad nisu izdržale do kraja), no prave veteranke u mršavljenju i održavanju težine znaju da je borba sa kilogramima cjeloživotna borba.  Dakle, ne smijete se opustiti sada kada ste postigli svoj cilj i završili dijetu. Svoju ćete prehranu morati držati pod kontrolom, a isto tako ćete se morati nastaviti i fizičkim aktivnostima kako biste održavali kakvu-takvu formu. Postoje jednostavna pravila kako pobijediti povratak starim navikama...

Nemojte zaboraviti na vježbanje. Iako je vjerojatnije da ste razvili naviku vježbanja, posebice ako ste se strogo držali redovitog režima vježbanja, ipak postoji šansa da ste jedna od onih pripadnica ljepšeg spola koje su jedna dočekale kraj dijete kako bi mogle prestati i s vježbanjem. Nažalost ako želite zadržati težinu ovo ne dolazi u obzir. No, dobra vijest je da sada već imate kondiciju i da se nećete morati baš toliko strogo držati režima vježbanja.

Mijenjajte način vježbanja. Najbolji način da razbijete monotoniju je da eksperimentirate s različitim načinima vježbanja – isprobajte tae-bo, power yogu, skvoš ili upišite tečaj plesa. Otvorite se za nove mogućnost, osim što ćete činiti dobro za svoje tijelo, stvorit ćete i nova poznanstva s ljudima u kojima možete pronaći motivaciju za zadržavanje trenutne tjelesne težine.

Vaganje je važno. Za vrijeme dijete vjerojatno ste se često vagali, možda čak i svakodnevno. Iako se sada ne morate baš toliko često vagati, ipak zadržite naviku vaganja barem jednom tjedno. Tako ćete na vrijeme uočiti varijacije težine i moći ćete odmah poduzeti nešto u vezi toga. Isto tako imajte jedan uski par hlača po kojima ćete primijetiti jeste li se kojim slučajem udebljali.

Nemojte preskakati doručak. Ovaj obrok je veoma važan kako bi vaš metabolizam dobro startao dan (to je posebno važno ako ga rano započinjete). Hranjive tvari pomoći će vam da u toku dana ne grickate nepotrebno. Isto tako za doručak birajte zdravu i zasitnu hranu – voće, zobenu kašu, jaja, mliječne proizvode, müsli, corn flakes...

Pazite na porcije. Iako ste vjerojatno jedva čekali da se opustite i najedete onoliko koliko vam je želja, i dalje morate paziti koliko hrane pojedete. Budite pažljivi i nemojte jesti do trenutka kad osjećate da ste već prepuni. Jedite polaganije, tako će vaš mozak imati vremena shvatiti da ste siti. (U pravilu smo siti i prije nego što smo toga svjesni, pa je dobro prestati jesti kada se osjećate otprilike 80 posto punima).

Nemojte čekati da pregladnite. Veoma je važno da jedete čim osjetite glad. Odnosno nemojte čekati da već poprilično ogladnite kako biste više uživali u jelu, jer tako postoje ogromne šanse da se nećete moći zaustaviti i da ćete se prejesti. Ključ uspjeha je da naučite kontrolirati glad i tjelesne funkcije. Isto tako pazite što jedete, vaš metabolizam će patiti ako ga nakon tjedana ili mjeseci dijete laganim namirnicama opteretite teškom, neprobavljivom hranom.

Jedan od ključeva uspjeha je raznovrsna prehrana. Sada kada ste gotovi s dijetom ne morate se strogo držati propisanih namirnica. Možete uvesti raznolikiju prehranu, no držite se zdrave hrane – nemasnog mesa, voć, povrća, integralnih tjestenina i riže...