Paziš što jedeš i vježbaš, ali kilogrami ne idu dolje. Evo što sve mogu biti razlozi

Ujutro staneš na vagu i situacija je potpuno pod kontrolom, drugo jutro vaga pokazuje pola kilograma više. Jesi li se stvarno udebljala preko noći?

Paziš što jedeš i vježbaš, ali kilogrami ne idu dolje. Evo što sve mogu biti razlozi

Vaganje i održavanje težine može biti frustrirajuće i zbunjujuće iskustvo koje se događa svakome od nas. Ali na dobivanje ili gubitak kilograma utječu različiti faktori. Ne može se tako lako udebljati, da bi osoba dobila pola kilograma potrebno je konzumirati oko tri i pol tisuće kalorija više od onoga što je potrošila. Bez obzira na što je moguće, vrlo je teško pojesti toliku količinu hrane.

Image

Saznale smo sve o keto dijeti, ali i pronašle jednostavne recepte


Dobivaš kilograme i na dan kada postiš? "To je moguće. Važno je znati da težina svakodnevno varira, ali to ne znači da je tvoja strategija održavanja težine ili mršavljenja loša", kaže Georgie Fear, autorica knjige "Lean Habits for Lifelong Weight Loss". Znači ako staneš na kućnu vagu i otkriješ da si se udebljala nekoliko kilograma, uzmi u obzir ovih sedam faktora koji mogu utjecati na taj broj.

1. Zahtjevni treninzi

"Nakon zahtjevnog treninga, posebno ako izvodiš složene vježbe koje regrutiraju puno velikih mišića, možeš primijetiti da imaš nekoliko kilograma više sljedećih dana", kaže Fear. Mišićnu bol izazivaju mikro suze koje se pojavljuju u stanicama nakon svakog treninga, a one zacjeljuju nakon vježbanja. To uključuje nakupljanje tekućine oko mišićnih stanica zbog čega može doći do napuhanosti. To ne znači da bi se trebala prestati pridržavati svoje prehrane, samo pusti da se mišići oporave i zaboravi na kućnu vagu.

2. Prevelik unos soli

Bez obzira je li krumpir pržen ili pečen, ako je slan može dovesti do promjena u tijelu. "Višak unosa soli dovodi do većeg nakupljanja vode", objašnjava liječnica Julie Ellner. To može dovesti do natečenosti gležnjeva i ispupčenja trbuha zbog otekline u crijevima. Osim zadržavanja vode, slane grickalice, ali i prevelik unos soli može uzrokovati zatvor.

Image


(Foto: Pixabay)

3. Visok udio proteina u prehrani

Vlakna su presudna za dobar rad probavnog sustava. Dakle, ako ne unosiš dovoljno vlakana iz cjelovitih žitarica, voća i škrobnog povrća može doći do problema s probavom, kaže dr. Ellner. "Ako nisi imala stolicu nekoliko dana, ta 'gužva' u crijevima može dovesti do nekoliko zadržanih kilograma", kaže Fear. Iako dr. Ellner preporučuje da svatko tko ima prehranu s visokim udjelom proteina i niskim udjelom ugljikohidrata uzima više dodatke prehrani, još bolja opcija je smanjiti rafinirane ugljikohidrate poput tjestenine, a cjelovite žitarice, povrće i voće trebaju biti dio prehrane.


(Foto: Pixabay)

4. Nedovoljan unos vode

Kada je tijelo dehidrirano, obično teži manje jer znači su mišići i tkiva "isušeni" i zbog toga se osjećamo loše. Ali taj nedostatak vode tjera bubrege da "čuvaju tekućinu", objašnjava Fear. To dovodi do povećanja težine kada počnemo piti tekućinu. Ali ne treba se brinuti jer samo nakon nekoliko dana pravilne hidratacije bubrezi se vraćaju u normalu, zajedno s tvojom težinom. 

Image


(Foto: Pixabay)

5. Intolerancija na hranu

Intolerancija na hranu poput mliječnih proizvoda, fruktoze, jaja, školjki, glutena, umjetnih zaslađivača, soje i drugih proizvoda može uzrokovati nadutost i zadržavanje vode, posebno u crijevima, objašnjava dr. Ellner. Ako primijetiš da se osjećaš loše ili imaš veću težinu nakon konzumacije određene hrane, razgovaraj sa svojim liječnikom ili nutricionistom o tome trebaš li eliminirati određene namirnice.


(Foto: Pixabay)

6. Vrijeme prije mjesečnice

Bez obzira koliko hrane više konzumiraš tijekom PMS-a, svojim hormonima možeš zahvaliti na nekoliko kilograma više prije menstruacije. Počet ćeš se debljati otprilike pet dana prije početka menstruacije, ali kod svake žene je drukčije. Neke žene najviše kilograma imaju prvi dan mjesečnice. Dobra je vijest da je zadržavanje vode vezano samo uz ovo kratko razdoblje. Periodno zadržavanje vode vjerojatno će nestati za nekoliko dana, ali ako sumnjaš da se događa nešto više, javi se svom liječniku.

Image


(Foto: Pixabay)

7. Večernji obrok se konzumira kasnije nego inače

Što si bliže spavanju, to je manja vjerojatnost da će tvoje tijelo hranu trošiti kao gorivo. "Hrana koja se konzumira navečer češće se pohranjuje kao masnoća jer smo manje aktivni, a to posebno ovisi o vrsti hrane", kaže dr. Covington. Ugljikohidrati, posebno ako se ne sagore, pohranjuju se kao masnoće. U borbi protiv ove vrste debljanja, dr. Covington preporučuje dosljedan raspored. "Tijelo se najbolje snalazi kada se nalazi u rutini. Vaga će pokazivati najbolje brojeve ako smo dosljedni", kaže dr. Covington.

Image


(Foto: Pixabay)