Dani kada se krši dijeta – poboljšavaju li oni mršavljenje?

Takozvani "cheat day", dan kada smijete jesti što želite unatoč dijeti, sve je popularniji

Dani kada se krši dijeta – poboljšavaju li oni mršavljenje?

Cijelog tjedna pazite što jedete – povećali ste unos povrća, smanjili unos masnoća ili ugljikohidrata (ili već neka varijacija na tu temu koja vama bolje odgovara), no za vikend u subotu ili nedjelju date si oduška i pojedete s guštom pizzu ili meso i krumpire i sve to popratite svojim omiljenim desertom... Umjesto da vas peče grižnja savjesti zbog kalorija koje ste potamanili, znanost sada kaže kako je sve u najboljem redu s tom praksom.

Nova istraživanja pokazuju kako planirani gubitak kontrole, odnosno takozvani "cheat day" može pomoći ljudima da ustraju u svojim dugoročnim naporima zdrave prehrane i mršavljenja. Ima to smisla, jer ako samo razmišljate o tome kako više nikada ne smijete uživati u ukusnoj tjestenini ili kolačima, onda ćete prije ili kasnije "pregorjeti" i naprosto prestati s dijetom koju držite.  

Umjesto toga, znanstvenici sada tvrde, ljudi će se puno dulje i kvalitetnije držati svojih zdravih prehrambenih odluka kada znaju da ih čeka "nagrada" te da se ne moraju zauvijek odreći svojih omiljenih jela.

Sada se vjerojatno pitate – znači li to da time uništavate sav trud koji ste odradili kroz tjedan? Zapravo ne.

Jedno istraživanje uključilo je 36 sudionika od kojih je polovica jela 1500 kalorija dnevno, dok je druga polovica jela 1300 dnevno s jednom danom u kojem su smjeli ići do 2700 kalorija. Nakon dva tjedna obje grupe su izgubile jednaku težinu, no oni koji su varali imali su bolju samokontrolu i veću motivaciju nastaviti s mršavljenjem.

Planirano odstupanje ili "griješenje" u prehrani možda se može činiti kao da poništava sve dobro što ste postigli, no u stvari je potpuno suprotno – oni su kao mini odmor za vaš um i tijelo. Upravo zato sve više modernih autora dijeta i načina prehrane povremeno ubacuje jedan dan kada se smije "varati" u dijeti.

Naravno, ne smijete se taj dan baš "ubiti" u hrani i natrpati se tako da ne možete disati... No sve dotle dok ostanete u granicama normale – možete pojesti i hamburger i pomfrit, ili pizzu, sladoled ili kolače... Taj jedan dan neće uništiti sve napore koje ulažete tijekom tjedna kada pazite i brojite što jedete, štoviše taj "šok" za organizam može biti veoma pozitivan i potaknuti na daljnje mršavljenje.

A sad hoće li ti "grešni" dani biti jednom na tjedan ili jednom na dva tjedna, to je na vama, samo nemojte to prakticirati više od jednom tjedno jer onda gubi smisao. To može biti jedan obrok ili oba obroka u nedjelju – u razumnim granicama, ili jednom na dva tjedna ako želite ekstra pripaziti. Najvažnije je da znate da su to trenuci kada možete jesti što god poželite, koja god vaša omiljena jela, koliko god kalorična bila – i to bez grižnje savjesti! A u ponedjeljak nastavite dalje zdravo i dijetno, do iduće kalorijske "fešte".

Dakle, da odgovorimo na pitanje iz naslova - poboljšavaju li mršavljenje? Ne poboljšavaju jer ćete smršavjeti i ako samo ostanete na dijeti bez kršenja. ALI ga niti ne koče sve dotle dok se nastavite većinu vremena zdravo hraniti. No zato uvelike pomažu da ostanemo motivirani i sretni za vrijeme mršavljenja. Što znači da se itekako isplati isprobati ovu taktiku kod mršavljenja.

Foto: © Igor Mojzes - fotolia