8 mentalnih trikova koji će vam definitivno pomoći da smršavite

Sabotira li vaš um vašu liniju i dijetu? Od stišavanja glazbe do kontroliranja osjetila za miris, ovdje vam donosimo načine na koje ćete mozak programirati da vam pomogne smršaviti

8 mentalnih trikova koji će vam definitivno pomoći da smršavite

Da, redovito intenzivno vježbanje i brojenje kalorija pomoći će vam da vaga ostane na istoj brojci ili padne na manji broj. No, stručnjaci kažu da i naš mozak ima itekako veliku ulogu u tome što i koliko jedemo. Možemo li onda mozak istrenirati da donosi zdravije odluke? Da, jer je ključ u mršavljenju upravo u vašoj glavi, a to je zbog toga što upravo vaš mozak, a ne vaš želudac, diktira što i koliko biste trebali jesti.  

Većina hormona koji utječu na apetit i težinu se lučuju u mozgu ili je mozak taj koji ih kontrolira. Od stimuliranja apetita do direktnih navika u jedenju, vaš mozak je taj koji odlučuje kada je u pitanju hrana.

A ako želite smrštaviti postoji nekoliko načina za „zauzdate“ svoj mozak i lakše smršavite:

1. Nemojte glasno slušati glazbu

Glasna muzika (88 decibela) u vašem mozgu potiče signale da brže pijete i jedete za čak 30 posto nego kada slušate tišu glazbu, ustvrdili su znanstvenici sa Ulster sveučilišta u Irskoj. Ovo je osobito važno kada ste vani i pijete alkoholna pića (koja itekako jako debljaju) – znanstvenici su dokazali da što je glasnija muzika bila u baru, to su ljudi ondje dulje ostajali i popili više pića.

Rješenje: Izbjegavajte mjesta s glasnom glazbom ili nosite sat.

Jeste li primijetili kako nigdje u noćnim klubovima nema sata? Postoji dobar razlog za to. Vlasnici ne žele da vi shvatite koliko ste ondje vremena (ili novca) potrošili. Znanstvenici su dokazali da glasna muzika mijenja vašu percepciju o tome kako vrijeme prolazi. Zato nabavite sat i povremeno bacite pogled na njega ili na mobitelu navinite alarm koji će vas svakih sat vremena zvučno upozoriti koliko je sati. Tako ćete imati jasniju sliku koliko ste dugo bili vani. Ovo pak će vam pomoći da konzumirate manje tekućih kalorija, tvrde istraživači iz Irske.

2. Prestanite razmišljati o mršavljenju i hrani koju morate izbjegavati

Konstantno razmišljanje o dijeti i hrani koju ne smijete jesti prije će vas natjerati da „posrnete“ u svojim naporima da smršavite.  Osobe koje stalno razmišljaju o tome što ne smiju jesti imaju 30 posto veću šansu da popuste svojim impulsima za vrijeme uobičajene kupovine namirnica, pokazalo je istraživanje sa sveučilišta u Minnesoti. Njihova teorija: Koncentriranje snage uma na to da ne jedete i na to što sve ne smijete jesti vas ostavlja oslabljenima prema impulsu nasumične kupnje i kao rezultat toga ćete zapravo kupiti upravo hranu koju niste htjeli ili ne biste smjeli kupiti.

Rješenje: Da biste pod kontrolu stavili nasumičnu kupovinu, namirnice kupujte što ranije u danu.

Vaša samokontrola će biti snažnija i svježija jer se još niste stigli dobrano ogladniti ili razmišljati o hrani koju želite jesti. I nikada, ali baš nikada nemojte gladni ići u kupovinu, jer tako možete potrošiti puno više novca na stvari koje vam uopće ne trebaju, a i teže ćete odoljeti napasti.

3. Razmišljanje o tome da ste debeli vas čini debljima

Kada su istraživači s Harvarda jednoj grupi žena koje rade u hotelima kazali da njihova dnevna aktivnost zadovoljava dnevnu preporuku potrebne tjelesne aktivnosti za mršavljenje, one su zbilja počele mršaviti, snizio im se krvni tlak i smanjio BMI. Druga grupa žena koja obavlja isti posao, a kojoj istraživači nisu ništa rekli, ne samo da nije smršavila, već su se i udebljale.  Zaključak istraživača je bio da su stav i razmišljanje bio ključni za mršavljenje.

Ako pozitivno razmišljate i mislite da mršavite, i vaše tijelo će se tako početi ponašati (čak i ako se prisilite da to mislite). Osim toga, u tom slučaju vaš mozak će početi više izlučivati hormone koji potiču mršavljenje.

Rješenje: Uvjerite se da mršavite i da imate potrebu biti veoma aktivni.

Dokazano je da kada nešto intenzivno mislimo (čak i ako u početku možda u to ne vjerujemo), da se s vremenom zbilja možemo uvjeriti da je to istina. Isto je i s pozitivnim razmišljanjem i činjenicom da niste gladni, ne želite jesti slatko ili da imate potrebe više se kretati.

4. Riješite se vage

O ovome smo već nekoliko puta pisali, no nikad nije zgorega ponoviti jer je riječ o savjetu koji zbilja „pali“. Suprotno tome što mnoge žene misle, znati svoju težinu nije uvijek najbolje za vas. U stvari to često može biti veoma obeshrabrujuće, i to toliko da odustanete od dijete ili zdrave prehrane. Većina žena ima jaku emocionalnu reakciju kada ustanove da nisu izgubile onoliko koliko su htjele (što zapravo uopće ne mora biti točno, pogotovo ako vježbate pa istovremeno kako trošite masne naslage gradite i mišiće, što znači da je moguće da vam vaga „stoji“). A kako bi se utješile, okreću se hrani – jer „očito dijeta nema smisla kad ne mršavim“.

Rješenje: Nemojte se vagati ili se rjeđe važite

Iako neke dijete i načini mršavljenja potiču što češće vaganje, kako bi se vodilo računa o tome kako napredujete, sve više stručnjaka tvrdi da to možda i nije najbolji način mjerenja napretka u mršavljenju. To je zbog toga što vaga nije uvijek precizna, a i brojka na njoj može varirati zbog jako puno faktora: kao što je već spomenuta izgradnja mišića, menstrualni ciklus, količina vode u tijelu…

Fokusirajte se na to da se bolje osjećate, a ne na to koliko ste izgubili. Obratite pozornost na to je li vam odjeća komotnija, jeste li smršavili za konfekcijski broj… Važite se tek povremeno, jednom ili dva puta mjesečno. Tako ćete imati primjetljivije rezultate, a to će vas potaknuti da ustrajete u svojim naporima.

5. Kontrolirajte svoje osjetilo za miris

Samo mirisanje hrane može usporiti produkciju leptina, hormona koji pomaže regulirati metabolizam i tjelesnu težinu i koji igra ključnu ulogu u prijenosu signala između mozga i želuca i govori kada ste siti. To znači, kada pomirišite nešto ukusno kao što su svježe pečeni kolači ili pizza, možete osjetiti glad iako ste tek nedavno jeli.

Rješenje: izbjegavajte primamljive mirise hrane i nabavite esencijalno ulje grejpfruta.

Nažalost nema jednostavnijeg i lakšeg rješenja. U stvari, ima nešto što će vam pomoći u kontroliranju želje za hranom – imajte kod sebe esencijalno ulje od grejpfruta. Mirisanje ovog ulja će pomoći suzbiti apetiti toliko da vam se razina leptina vrati u normalu, tvrde japanski istraživači sa sveučilišta u Osaki. Ovo je, inače, trik kojim se koriste brojne hollywoodske zvijezde.


Image



6. Unosite više antioksidanata

Na temelju istraživanja provedenog 2009. godine na Yaleu, istraživači misle da su otkrili jedan od razloga zbog čega želudac i mozak nisu u sinkronizaciji  kada je u pitanju količina koju možete pojesti. Oni vjeruju da antioksidansi igraju ulogu u kontroli težine zbog toga što centar za apetit u mozgu ovisi o njima kako bi pravilno funkcionirao

Kontrolu apetita reguliraju slobodni radikali (slobodni radikali su molekule kisika u našem tijelu koje su oštećene sunčevim zrakama, pušenjem, onečišćenjem, stresom pa čak i svakodnevnim jedenjem i disanjem. Oni zapravo napadaju zdrave stanice u vašem tijelu i uništavaju ih. A sve to pak sprečavaju antioksidansi). To znači da ako u tijelo unosite više antioksidanata možete suzbiti – ili još bolje – kontrolirati svoj apetit.

Rješenje: U prehranu unosite više namirnica bogatim antioksidansima kao što su voće i povrće (posebice zeleno lisnato povrće, mrkvu, bobičasto voće i rajčicu). Dodajte ih i svaki obrok, a posebno se preporuča pojesti porciju povrća kada ste do pola pojeli obrok – to zaustavlja proizvodnju hormona ghrelina (hormona koji potiče tek i luči se u želucu. Razina ghrelina u krvotoku raste nekoliko sati prije svakog obroka, a svoj vrhunac dosegne neposredno prije nego pojedete svoj obrok), čime pak se mozgu prenosi poruka da vam je želudac dovoljno pojeo.

Dakle salatu jedite uz ručak ili večeru, a ne prije ili poslije. A voće pak neka postane važan dio vašeg obroka ujutro. No nemojte ga jesti na prazan želudac jer bi to moglo samo povećati apetit.

7. Oprostite se sa savršenom slikom vas samih

Pogubni trio svake dijete – perfekcionizam, nepostizanje željenog gubitka kilograma i stres od pokušavanja da smršavite – povećava šansu da ćete odustati i pretjerati s hranom.

Rješenje: Fokusirajte se na svoja postignuća!

Ako ste nekoliko puta u tjednu vježbali ili ste pazili na prehranu – dobro se osjećajte zbog toga. Nemojte se mučiti mislima o tome što sve još morate napraviti (koliko vježbanja je potrebno i koliko ustezanja od hrane), jer tako nećete lakše izgubiti kilograme. Pozitivnim i zadovoljnim razmišljanjem – hoćete! A ako prije ili kasnije dođete u napast tugu utopiti u čokoladi, uzmite pauzu i razmislite o tome što ste do sad postigli i kako vam je dobro išlo – to će biti dovoljno da zauzda želju da emocije liječite hranom.

8. Borite se protiv strahova vašeg mozga

Kada srežete dnevni unos kalorija ili promijenite način prehrane, vaš mozak može prijeći u „borba ili bijeg“ stanje iz straha od gladovanja. Držanje dijete ili promjena na zdraviju prehranu stimulira i aktivira vaš živčani sustav, kao i područje u mozgu koje se zove amigdala. A sve to može usporiti proizvodnju leptina, zbog čega se može desiti da se češće osjećate gladni ili da imate potrebu više jesti.

Rješenje: jedite redovito.

Umjesto dva ili tri veća obroka, podijelite dnevne kalorije na šest manjih obroka. Tako će vam želudac stalno lagano raditi, čime će pod kontrolom biti proizvodnja ghrelina, a vaš mozak dobiva poruku da je organizam sit.

Foto: luigi diamanti
Michal Marcol