Zidovi objekta: kako prepoznati nosivi zid?

Naučite kako prepoznati nosivi zid i preuredite dom bez straha

Zidovi objekta: kako prepoznati nosivi zid?

Znati kako prepoznati nosivi zid za vas znači uspješno preuređenje bez kršenja građevinskih pravila, ali i bez rizika stvaranja situacije u kojoj će konačni rezultat biti uništenje. Zidovi su glavni strukturni dio zgrade, ali nisu svi oni sposobni izdržati opterećenje koje dolazi sa stropova i krova. S tom je svrhom svaka zgrada opremljena nosivim zidovima. 

Image


(FOTO: Pixabay)

Kada započinjete sanaciju ili preuređenje kuće, stana, zgrade, najprije morate shvatiti kako prepoznati nosivi zid. Uostalom, čak i mala rupa napravljena pogrešno u nosivom zidu prijeti djelomičnim ili čak potpunim uništenjem čitave građevine. Pregrade koje mogu izdržati samo opterećenje vlastite težine pomažu podijeliti prostor u izgrađenom objektu, a nazivaju se samonosivi. Svrha svakog ne nosećeg zida je obavljanje funkcije razgraničenja prostora. Nosivi zidovi strukture su na kojima se nešto oslanja. U svakoj zgradi nosivi zidovi igraju važnu ulogu. Svi zidovi dijele se na noseće, samonosive i ne noseće. Već po imenu postaje jasno koja se od njih gradi kako bi preuzela glavno opterećenje. Nosivi zidovi osiguravaju sigurnost. Sigurnost stanova koji se nalaze na donjim katovima ovisi o njihovoj kvaliteti i cjelovitosti. Glavna razlika između nosivih konstrukcija i samonosivih je debljina stijenke. 

Nije dovoljno samo znati razlike nego morate biti u mogućnosti da znate kako prepoznati nosivi zid. Obično je pod kutom od 90 stupnjeva u odnosu na podne grede. Ako je sam pod izrađen od betonskih ploča, tada su njihovi krajevi na površini noseće konstrukcije. I to su najčešće nastavci zidova zgrade, nisu dodani naknadno nego su nastali kad i zgrada i grede.