Žene koje su stvarale povijest - Jacqueline Kennedy Onassis

Jackie O napustila je ovaj svijet prije 17. godina, s nepunih 65. godina života. Živjela je život punim plućima, koji su na žalost zasjenile brojne osobne tragedije...

Žene koje su stvarale povijest - Jacqueline Kennedy Onassis

Jacqueline Lee Bouvier Kennedy Onassis ili poznatija samo kao Jackie Kennedy Onassis bila je supruga jednog od najpoznatijih i najomiljenijih predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Johna. F. Kennedyja, koji je ubijen 1963. godine u atentatu.

Osim što je tri godine bila Prva dama SAD-a, te ikona ženstvenosti, inteligencije, profinjenosti i ljepote, također je poznata po svojem doprinosu u očuvanju povijesne arhitekture te kulture. Pet godina nakon ubojstva njenog prvog supruga udala se za grčkog brodograditelja i multimilijardera Aristotela Onassisa.

Danas pak vjerojatno nema osobe koje barem jednom nije čula za Jackie, što ju čini ženom koja je stvarala povijest.

Rođenje i mladost

Jacqueline Lee Bouvier rodila se u 28. srpnja 1929. godine u Southamptonu, New York, kao prvo dijete Johna Vernou Bouviera III koji je bio poznati broker na Wall Streetu, te majke Janet Norton Lee. Četiri godine poslije rodila se i njezina mlađa sestra Caroline Lee. No, brak Jackinih roditelja potrajao je do 1940. godine, te se njezina majka dvije godine poslije udala za Hugh D. Auchinclossa, bogatog nasljednika tvrtke Standard Oil, te rodila još dvoje djece Janet i Jamesa.


Image


Jacqueline Bouvier 1935. godine



Za vrijeme trajanja braka njezinih roditelja, Jackie je svoje djetinjstvo provela na obiteljskom imanju „Lasata“, no nakon razvoda, ona i njezina sestra živjele su na relaciji McLean u Virginiji, Newport, te Rhode Island, gdje je njezina majka imala domove, te New Yorka i Long Islanda, gdje je živio njezin otac. Zanimljivo je spomenuti da je Jackie bila strastvena jahačica te je u mladosti često sudjelovala i pobjeđivala na natjecanjima.

Prve dvije godine studirala na koledžu Vassar u Poughkeepsieju, New York, a nakon toga je otputovala u Francusku, gdje su inače njezini obiteljski korijeni, te studirala na Sveučilištu u Grenobleu i Sorbonne. Nakon povratka u SAD, prebacila se na The George Washington University u Washingtonu, gdje je 1951. godine diplomirala francusku literaturu.

Nakon završetka školovanja zaposlila se u novinama The Washington Times-Herald, gdje je imala posao fotoreportera. U to vrijeme bila je zaručena za mladog brokera John Husteda, no zaruke su trajale samo tri mjeseca. 


Image


Vjenčanje s Johnom F. Kennedyjem 12. rujna 1953. godine



John i Jackie

Sljedeće godine, Jackie je upoznala svog budućeg supruga Johna F. Kennedyja na večeri kod zajedničkih prijatelja, s obzirom da su se kretali u istim društvenim krugovima. Ubrzo nakon te večeri postali su par, a godinu dana poslije objavili su svoje zaruke te se oženili 12. rujna 1953. godine.

Zajednički život započeli su McLeanu u Virginiji. No, bračnu sreću dvije godine poslije poremetio je pobačaj, a već godinu dana poslije rodila je mrtvorođenu djevojčicu. Te iste godine preselili su se u Georgetown. Sreća im se konačno nasmiješila 1957. godine kada je rodila djevojčicu Caroline, a tri godine poslije Johna.

Godina 1960. nije samo bila godina kada je Jackie rodila sina, nego je bila i godina predsjedničkih izbora u kojima je njezin suprug John najavio kandidaturu i pobijedio. Iako je u početku bio plan da Jackie aktivno sudjeluje u suprugovoj kampanji, ubrzo je saznala da je trudna, te je na savjet liječnika ostala u obiteljskom domu gdje je odgovarala na pisma, pratila televizijske reklame, davala intervjue za televiziju i tiskovine, te pisala tjednu kolumnu pod nazivom „Campaign Wife“ („Žena kanditata“ u slobodnom prijevodu). Vrlo rijetko se osobno pojavljivala u javnosti.

Samo dva tjedna nakon što je John izabran za predsjednika, Jackie je rodila sina Johna, te ne samo da je u vrlo kratkom vremenu po drugi puta postala majka, nego jedna od najmlađih prvih dama SAD-a.


Image


Jackie i prva kćer Caroline



Prva dama

S obzirom na njenu ljepotu, šarm i inteligenciju, svjetla reflektora bila su često usmjerena baš prema njoj i, iako je vrlo rado davala intervjue te bila fotografirana, nastojala je zadržati svoju privatnost i privatnost svoje djece. Jackie je ubrzo postala miljenica političkih i društvenih krugova u kojima se kretala, te je vrlo rado priređivala društvena događanja u Bijeloj kući, a poznato je da je preuredila i modernizirala interijer i eksterijer Bijele kuće.

Njezin stil odijevanja kopirale su brojne dame širom SAD-a i diljem svijeta, te je na neki način postala i modna ikona. Upravo su to sve stvari zbog kojih je postala jedna od najpopularnijih prvih dama svih vremena.

Što se tiče društvenog života, Jackie je živjela život koji je san sigurno brojnih žena. U Bijeloj kući osim političara, diplomata i državnika, ugošćivala je umjetnike, pisce, znanstvenike, pjesnike, glazbenike... Možda upravo zbog te njezine vještine zabavljanja i ugošćivanja, Kennedy je postao popularan i u međunarodnim krugovima i najvišim političkim krugovima.


Image


Modna ikona



Trudnoća i atentat

Koliko je 1960. godina bila lijepa i uspješna za Kennedyjeve, toliko je 1963. bila strašna. Jackie je ponovno te godine zatrudnjela, no zbog preranog poroda, dijete je umrlo. Ali ono što je slijedilo 21. studenog te iste godine u Dallasu, Jackie nije mogla niti sanjati. U svečanoj automobilskoj povorci kada je sa suprugom prolazila ulicama grada, John je ubijen hicem u glavu.

Poznate su snimke njene reakcije kada je pokušala izaći iz auta nakon što suprug bio ustrijeljen, a bila je uz njega u bolnici kada je preminuo. Na počeku pogreba, svoj vjenčani prsten stavila je na prst ubijenog supruga i izjavila „Sada više ništa nemam.“ ("Now I have nothing left.”)

Njezin ružičasti kostim koji je nosila taj dan u Dallasu i koji je bio zaprljan krvlju nije željela skinuti ni kada je potpredsjednik Johnson polagao zakletvu, uz objašnjenje: „Želim da vide što su učinili Jacku“ ("I want them to see what they have done to Jack.”). Njezino dostojanstveno držanje na suprugovom sprovodu mediji su nazvali „kraljevskim“.


Image


Neposredno prije atentata na JFK-a 21. studenog 1963.



Drugi brak

Kada je pet godina poslije ubijen i Robert F. Kennedy, brat JFK-a, Jackie se počela bojati za svoju sigurnost i sigurnost svoje djece, te je napustila zemlju. Nedugo nakon toga udala se za Aristotela Onassisa, bogatog grčkog brodograditelja i brodovlasnika koji joj je mogao osigurati sigurnost i privatnost koja je bila potrebna njoj i djeci.

Nakon udaje, izgubila je sve privilegije i povlastice koje je imala kao udovica američkog predsjednika. Rezultat je bio velika medijska pažnja te neprestano praćenje paparazza, a u medijima je dobila novi i nadimak „Jackie O“.

Kada je Onassisov sin Alexsander poginuo u avionskoj nesreći 1973. godine, njegovo zdravlje počelo je slabjeti, te je umro dvije godine poslije, s čime je Jackie po drugi puta sa 46. godina postala udovica. Nakon smrti i pravne bitke s njegovom jedinom kćerkom i nasljednicom naslijedila je 26 milijuna dolara.


Image


Vjenčanje s Aristotelom Onassisom 20. listopada 1968.



Karijera i bolest

Nakon Onassisove smrti, odlučila je pronaći posao u kojem bi uživala, a s obzirom da je oduvijek uživala u pisanju, Jackie je prihvatila posao urednika u Viking Pressu. No, njezina karijera u toj tiskovini naglo je prekinuta nakon što je ista izdavačka kuća objavila knjigu koja se na fikcijski način bavila Kennedyjevim ubojstvom. Iako je Jackie odobrila izdavanje knjige, kritike New York Timesa su bile vrlo loše i optuživale ju da je ona imala „prste“ u objavljivanju knjige, te je zbog toga dala otkaz. Nakon toga zaposlila se u Doubleday-u kao pomoćni urednik.

Od sredine 70-ih pa sve do smrti njezin životni suputnik bio je Maurice Tempelsman, bogati belgijski industrijalac i  trgovac dijamantima.

Cijelo vrijeme borila se za očuvanje povijesne arhitekture.

Na žalost, 1993. godine Jackie je dijagnosticiran Hodgkinov limfom i iako su prognoze na početku bile optimistične, limfom se proširio, te je umrla u snu, 19. svibnja 1994. godine, dva i pol mjeseca prije svojeg 65. rođendana. Pokopana je uz svog prvog supruga Johna, sina Patrica i kćer Arabellu na Arlington National Cemetery u Arlingtonu u Virginiji.

Image