Osnove nogometa za žene

Vrijeme je da pripadnice ljepšeg spola nauče nešto više o najvažnijoj sporednoj stvari na svijetu

Osnove nogometa za žene

Ima žena koje jednostavno obožavaju nogomet. Svaki puta kada je neka utakmica na programu nekolicina žena zaista uživa u ovom sportu. A s obzirom da je sada nogomet totalno "in", evo članka za one manje upućene u njega.

No, ženski nogomet nije ni približno toliko poznat kao muški. Stoljećima ova igra je zabavna muškom rodu, i žene su jednostavno počele gubiti interes. Iako mi radije ostajemo u kuhinji dok naš dragi budnim okom prati svaku tekmu sam ili s prijateljem mi samo okrećemo očima i jedva čekamo da završi vikanje, ljutnja, i nama eto, nepotrebno deranje i psovanje malih likova s ekrana.

No tako je i njima s našom kozmetikom, maskarama, rumenilima, frizurama i najnovijoj kolekciji najdraže marke. Apsolutno ih boli briga za to, dok bi mi o tome mogle razglabati danima i noćima s prijateljicama i kolegicama s posla. No, isto koliko je nama ljepota bitna i oni to ne mogu shvatiti, njima je nogomet isto toliko važan. I upravo sada dok traju kvalifikacije za europsko prvenstvo ostajemo prikovane za zeleni ekran jer to je nešto što naš najdraži voli gledati.

S obzirom da nemamo drugog izbora pokušat ćemo na jednostavan način objasniti što je što u nogometu kako bi olakšali ove dane nogometne muke za žene koje nogomet apsolutno ne zanima.

Posvetimo se za početak samoj nogometnoj igri i pravilima:

Dva tima – U nogometu uvijek imamo dva tima ili dvije ekipe. Da sad ne objašnjavamo u detalje, razlikujemo ih po dresovima, odnosno bojama dresova u igri. Svaka ekipa odnosno tim ima svoj gol i svojeg golmana. Golman ili vratar (ista osoba samo druga riječ) stoji na golu i čeka loptu koju jasno, ne smije primiti od suprotnog tima.

Svaka nogometna ekipa sastoji se od 11 igrača, znači 10 igrača i golman. Sveukupno 20 igrača po utakmici, i dva golmana (vratara). Nogometni teren dugačak je minimalno 104 m
Najčešći sistem igre se sastoji od postave 4-4-2. To znači da su 4 igrača u obrani, 4 u veznom redu i 2 u napadu

Nogometna ekipa sastoji se od:

Golmana – Brani svoj gol od napada protivničke ekipe, te je jedini igrač koji smije dirati loptu rukama i to u šesnaestercu. Šesnaesterac je polje koje okupira 16 metara od gola prema centru terena.

Obrane – Obrana se u sistemu gore opisanom 4-4-2 sastoji od dva centralna braniča ili stopera i dva bočna braniča ili beka. Oni onemogućuju protivničkim igračima da dođu do njihova gola.

Vezni red – se u sistemu 4-4-2 sastoji od dva centralna vezna igrača koji mogu biti zadnji vezni ili prednji vezni, i dva krilna vezna igrača, svaki s jedne strane lijevi i desni. Njihov zadatak je u što bržem vremenu prenijeti loptu od obrane do napada.

Napad – Igračima koji igraju napad je prioritet zabiti gol.

Utakmica se sastoji od dva poluvremena od kojih svako poluvrijeme traje 45 minuta.


Image



A sada slijede nekoliko osnovnih pravila koje bi trebali zapamtiti svom dragom za ljubav:

Out – Out je situacija kada igrači izbiju loptu izvan uzdužne linije terena.

Korner – Situacija kada igrač izbaci loptu iza svog gola, nakon toga igrač (koji je najbolji u pucanju lopte iz kornera) puca loptu prema svojim igračima. Korner je kut igrališta.

Penal ili jedanaesterac (ili kazneni udarac) – je situacija u kojoj igrač obrane ili bilo koji igrač jedne ekipe sruši igrača protivničke ekipe u šesnaestercu. Kazneni udarac se izvodi sa bijele točke koja se nalazi na udaljenosti od 11 metara od gola.

Zaleđe (Ofsajd) – Ono što nas najčešće i najviše buni je upravo "zaleđe". Zaleđe je nogometno pravilo koje određuje koliko daleko od "igre" mogu biti napadači momčadi koja napada, ili jednostavnije, napadač zbog tog pravila ne može jednostavno čekati loptu kod protivničkog gola i samo ispred golmana pucati, osim ako je sam s loptom došao do vratara.

Slobodan udarac – Svaki prekršaj, bilo grublji ili slabiji na protivničkom igraču.

Prekršaj – Svaki namjerni okršaj s protivničkim igračem. Sudac je onaj koji dosuđuje prekršaj, te kažnjava igrača kaznom u obliku žutog ili crvenog kartona, ovisno o jačini prekršaja.

Suci – Postoji jedan glavni sudac, koji se slobodno kreće po terenu zajedno s igračima, prati igru i dosuđuje prekršaje. Postoje još i dva linijska suca, koji se kreću van linije igrališta uz out liniju i oni dosuđuju zaleđe. Oni imaju pravo dosuditi prekršaj ali nemaju pravo dati kartone. Postoji i takozvani četvrti sudac, on je taj koji vrši zamjenu igrača ukoliko dođe do umora, ozljede ili loše igre.

Trener – Čovjek kojeg odabire klub te on slaže strategiju u igre i odabire igrače za koji misle da su najbolji. (Primjetit ih možemo za vrijeme utakmice dok viču i vrlo su uznemireni. Kamera ih često pokazuje i nerijetko nose odijela.)


Image



Još nekoliko pojmova vezanih za nogomet:

Kvalifikacije – Igre između klubova koji se ne mogu direktno plasirati u određeno natjecanje već moraju proći kvalifikacije.

Reprezentacija – Ime koje predstavlja skupinu najboljih igrača iz pojedine države. Znači ne klubovi zasebno, već najbolji igrači iz pojedinih klubova koji predstavljaju svoju državu. Najbolje igrače bira izbornik.

Liga prvaka – Mnogima najzanimljivije nogometno natjecanje na svijetu. Natječu se klubovi iz Europe u kojima mahom igraju najbolji nogometaši na svijetu. Najviše su zastupljeni klubovi iz sljedećih zemalja: Njemačka, Engleska, Italija, Španjolska i Francuska. Primjerice, iz Engleske postoje četiri kluba: Manchester United, Liverpool,  Chelsea i Arsenal, i prva dva se plasiraju direktno u ligu prvaka (klubovi koji su najbolji) dok druga dva idu u kvalifikacije. No to da se prva dva kluba se direktno plasiraju za igru u ligi prvaka kao u Englaskoj, nije u svim zemljama slučaj. Primjerice u Njemačkoj prva dva kluba idu direktno u ligu prvaka, dok treći klub ide u kvalifikacije, a četvrti ide u Kup UEFA. U Hrvatskoj se samo jedan klub može plasirati u ligu prvaka, i mora proći kvalifikacije.

Kup UEFA (Europska liga) – Igra se u isto vrijeme kad i liga prvaka, ali u njoj igraju klubovi koji su prošli kvalifikacije za Kup UEFA odnosno nešto su slabiji od klubova koji su se plasirali u Ligu prvaka. Kup UEFA dosta puta je mijenjao ime natjecanja. Prije se zvao Kup velesajamskih gradova pa kup UEFA, a od ove godine zove se Europska liga.

Europsko prvenstvo – Igraju samo europske države, znači ne klubovi nego države (reprezentacije) i to one koje se direktno plasiraju i one koje prolaze kroz kvalifikacije. Domaćina europskog prvenstva bira UEFA (europska nogometna organizacija) koja razmatra mogućnosti pojedinih europskih zemalja koje su podnijele kandidaturu te odabire onu zemlju koja odgovara svim uvjetima.

Svjetsko prvenstvo – Igraju državne reprezentacije cijelog svijeta, koje su se plasirale direktno ili prošle kvalifikacije. Domaćina ovog put bira FIFA (svjetska nogometna organizacija) koja po istim ili sličnim kriterijima odabire zemlju kao i UEFA. Naš veliki uspjeh zabilježen je na svjetskom prvenstvu 1998. godine u Francuskoj kada je Hrvatska osvojila treće mjesto.

Interkontinentalni kup – Ovdje igra pobjednik europske lige prvaka i pobjednik južnoameričke lige prvaka.

Hrvatska liga – Natječu se hrvatski klubovi (Dinamo, Hajduk, Varaždin, Cibalija itd…)
1. liga – Ovdje igraju najbolji klubovi, što se igrača i financija tiče
2. liga -  Ovdje igraju nešto manje bolji klubovi u odnosu 1. ligu
Zadnja dva kluba iz prve lige ispadaju u drugu ligu, a prva dva iz druge lige ulaze u prvu ligu.

Kup Hrvatske – Igraju također klubovi iz Hrvatske s tim da igraju klubovi iz svih Hrvatskih liga (postoje 4  državne lige i dvije županijske).

Prijateljska utakmica – Nema nikakvu bodovnu važnost već se igra u svrhu obožavatelja i navijača pojedinih klubova te često u svrhe humanitarnih akcija.

(mim)