Ne propustite kišu meteora

„Suze sv. Lovre“ najbolje će se vidjeti u noći s ponedjeljka na utorak.

Ne propustite kišu meteora

Svakog kolovoza, kad je mnogo ljudi na godišnjem odmoru na moru, gdje se zvijezde najljepše vide, romatičan ugođaj upotpunjuje kiša meteora na nebu, poznatih pod nazivom Perzeidi ili „Suze sv. Lovre“.

Prema legendi, Rimljani su godine 258. g.n.Kr. mučili Lovru, kršćanskog sveca, na željeznom roštilju. Usred mučenja, Lovro je viknuo: „Već sam pečen s ove strane, želite li me dobro ispeći, vrijeme je da me okrenete na drugu stranu.“
Svečeva smrt se obilježava 10. kolovoza. Španjolski kralj Filip 2. je izgradio samostan na mjestu gdje su ga mučili, a pojava zvijezda padalica koje se svake godine vide na nebu u razdoblju između 8. i 14. kolovoza poznata je pod nazivom „Suze sv. Lovre“.

Promatranje kiše meteora
Ove se godine očekuje da će se kiša meteora Perzeida najbolje vidjeti u noći s ponedjeljka na utorak. Ovi meteori su zapravo krhotine kometa Swift-Tuttle koje se sudaraju sa Zemljinom atmosferom.  Komet je otkriven 1862.g., a jedan obilazak oko Sunca mu traje 130 godina. Svake godine sredinom kolovoza, kad Zemlja prolazi blizu orbite kometa Swift-Tuttle, krhotine kometa se sudaraju sa Zemljinom atmosferom brzinom od 60 km/s pri čemu izgaraju i ostavljaju svijetle tragove na nebu. Komet je posljednji put viđen prije 16 godina u prosincu 1992.g., a nekoliko godina prije i poslije je kiša Perzeida bila najizraženija. Tada su se na večernjem nebu mogle vidjeti stotine meteora na sat, a mnogi su bili vrlo sjajni. Budući da se komet sada nalazi duboko u svemiru, aktivnost Perzeida se vratila u normalu.

Kod boljih meteorskih kiša na noćnom nebu se može vidjeti otprilike jedan meteor u minuti. Naravno, mjesečina i svjetlosno zagađenje značajno smanjuju broj vidljivih meteora.

Kolovoški Perzeidi spadaju među najjače godišnje meteorske kiše, a obično im je maksimalna aktivnost 50-60 meteora na sat. U noći najveće aktivnosti, meteore potražite u području zviježđa Perzeja. Ono se u ranim večernjim satima nalazi nisko na sjeveroistoku i tijekom noći se penje. Meteori koji se pojavljuju u blizini zviježđa su kraći, dok su oni udaljeniji često svjetliji, imaju dužu putanju i brže se kreću preko noćnog neba.

Stoga se ovu noć ugodno smjestite na plažu ili na travnjak, uperite pogled u nebo i uživajte u „zvijezdama padalicama“. Nemojte zaboraviti poželjeti nešto.