Kako prirodnim putem poboljšati pamćenje?

Ako vas više pamćenje ne služi kao nekad, pokušajte s prirodnim pripravcima, metalnim treninzima te zdravim načinom života…

Kako prirodnim putem poboljšati pamćenje?

Svi barem s vremena na vrijeme zbog umora, preopterećenosti i stresa možemo iskusiti periode zaboravljivosti, odnosno probleme s pamćenjem. Osim što to može biti frustrirajuće, može biti i znak određenih poremećaja pamćenja. No, prije nego što počnete paničariti, razmislite. Evo kako na jednostavan i prirodan način možete „izliječiti“ zaboravljivost.

Trening mozga

Mozak treba trenirati čitanjem, pisanjem, razmišljanjem, sviranjem i slušanjem glazbe pa će on služiti odlično i u dubokoj starosti.

Mirisi

Znate kako katkad poneki miris može potaknuti sjećanje na neki davni događaj ili osobu? Zanimljivo je spomenuti da mirisi ružmarina i bosiljka potiču beta-valove u mozgu, a oni su znak povećane svijesti. Sve što trebate jest nabaviti eterično ulje jedne od biljaka te manju količinu nanijeti na kosu, zapešće, odjeću ili staviti malo ulja u raspršivač i poprskati prostorijom.

Kofein i ginko

Kofein može u jednom kraćem razdoblju povećati koncentraciju, a razlog je povećanje krvnog tlaka, što znači veći dotok krvi u mozak.
Sličan učinak ima i ginko biloba, jer on isto pospješuje dotok krvi u mozak. Bit će dovoljno 120 mg ginka na dan za poboljšanje pamćenja. Na primjer, u Njemačkoj je ginko postao standardizirani prirodni lijek koji se propisuje za sprečavanje gubitka pamćenja, pa čak i moždanog udara.

Dobre masnoće i razina šećera

Ako želite zadržati i poboljšati pamćenje, svakako je vrlo važno uzimanje hrane koja je bogata nezasićenim masnoćama, jer one omogućuju bolji protok krvi u mozak, sprečavaju povišeni kolesterol, sužavanje krvnih žila i visoki tlak. Neka vaša prehrana bude bogata ribom, orašastim plodovima, te uljima kao što je maslinovo ulje te laneno ulje.
Također, vrlo je važno održavati normalnu razinu šećera u krvi, bez prevelikih uspona i padova, jer oni isto tako utječu na stanice mozga. To se može postići konzumiranjem pet i više manjih obroka na dan, te hranom sa srednjim i niskim glikemijskim indeksom.  

Voda i vitamini

Voda je svakako vrlo važna za normalno funkcioniranje mozga, a česte dehidracije svakako mogu utjecati na njegov rad, uzrokovati malaksalost, pa tako i lošije pamćenje. Na loše pamćenje može utjecati nedostatak vitamina B skupine, a posebno tiamina, niacina, B6 i B12, jer oni su zaslužni za obnavljanje moždanog tkiva te pretvaranje hrane u energiju koja je potrebna mozgu za optimalan rad.
Općenito se kod osoba koje imaju problema s pamćenjem preporuča uzimanje multivitaminskih pripravaka u koje je uključena i folna kiselina.

Redovita tjelovježba

Redovita tjelovježba pomaže u regulaciji svih procesa u organizmu te njegovom općenitom zdravlju, pa tako i mozga. Tjelovježba pomaže u smanjenju stresa koji može biti uzrok problema s pamćenjem, regulira krvni tlak, šećer, razine kolesterola, te je zbog toga vrlo važno da ona ne bude zanemarena.

Izvor: 1000 kućnih lijekova, Reader's digest