Držanje za ruke - tako mala gesta, a tako višestruko značajna

Može poboljšati vaše zdravlje, psihičko stanje i odnose s ljudima

Držanje za ruke - tako mala gesta, a tako višestruko značajna

Kroz godine shvatila sam da je jedan od najboljih načina kako pokazati koliko vam je stalo do neke osobe, te da ste joj potpora u teškim ili lijepim trenucima, da tu ga/ju primite za ruku. Fizički kontakt ove vrste gotovo da ima isto značenje kao i zagrljaj, samo je puno diskretniji i dinamičniji. I to nije nešto što se dešava baš svakodnevno, pa pokazuje koliko vam je stalo, bez obzira na to radi li se o romantičnoj ili platonskoj vezi s nekim.  

Držanje za ruke može biti veoma blagotvorno – i za fizičko i psihičko stanje. A ovo je nekoliko razloga zašto bismo se češće trebali držati za ruke:

1. Manje stresa – u Švedskoj je provedeno istraživanje koje je obuhvatilo 16 sretno udanih žena i izložilo ih stresnim situacijama, dok su istodobno pratili njihovu moždanu aktivnost. Nakon što su svaku ženu blago "elektrošokirali" mjerili su reakciju na stres. Nakon toga su ponovili isti test dok je žena držala nepoznatu osobu za ruku, te još treći put dok je držala svog supruga za ruku. Rezultati su pokazali manje aktivnosti u dijelu mozga povezanim sa stresom kada su žene držale nepoznatu osobu za ruku i puno manje stresa kada su držale svoje supruge za ruku.
Činjenica jest da držanje za ruke pomaže da osjetimo bliskost s nekim, te da se ne osjećamo toliko sami u problemima koji nas muče. Što se više držimo za ruke, to smanjujemo stres, a manje stresa vodi do boljeg zdravlja.

2. Tako možete pokazati koliko vam je stalo bez riječi. Držanje za ruke povezujemo s ljubavlju – bilo da se radi o osobama koje su zaljubljene ili pak držanje za ruke među djecom i roditeljima ili bakama i djedovima. Držanje za ruke izraz je bliskosti i povezanosti, time dopuštate nekome da vam se približi, uđe u vaš osobni prostor i dotakne vas – a to su sve važni faktori ljubavi.

3. Dodir pojačava međusobne osjećaje. Ne samo da je držanje za ruke iskazivanje međusobne bliskosti, već ono i pojačava vaše osjećaje prema toj osobi. Upravo zato su veze u kojima ima više međusobnih dodira (držanja za ruku, ali i poljubaca, zagrljaja...) puno kvalitetnije i dugotrajnije.

Image



4. Govori "nisi sama", "prihvaćen si", "negdje pripadaš". Može pružiti utjehu, zaštitu i sigurnost. Mi ćemo nekog uhvatiti za ruku kada tu osobu ne želimo izgubiti u gužvi ili kada želimo da se požuri za nama. To činimo kada se želimo povezati s nekim u određenom trenutku. Tada imamo osjećaj, iako smo u različitim tijelima, da smo svejedno povezani. Držanje za ruke je čin zajedništva.

5. Ispunjava osnovnu ljudsku potrebu za dodirom. Potreba da dodirujemo druge ljude u nas je utkana genetski. Istraživanja su pokazala da je dodir ključan za dobro psihičko i fizičko zdravlje – jer manjak taktilnog iskazivanja osjećaja kod djece povezan je sa sporijim psihološkim razvojem. Dodir uzrokuje i ispuštanje endorfina – čudesnog hormona sreće. Što znači da se i osjećamo puno bolje i sretnije.


Zato idući put kada je osoba do koje vam je stalo uzrujana, tužna ili ljuta - bez obzira je li to uzrokovano tužnim filmom, problemima s obitelji, stresom na poslu, svađom s dečkom – uhvatite je za ruku. Čak i ako to napravite nakratko, pomoći će ublažiti probleme.

Držanje ruku uključite u svoju dnevnu rutinu – preko stola dok jedete s partnerom, dok ste u automobilu, dok gledate televiziju ili dok šećete. To će pozitivno djelovati i na vašu vezu i na vaše zdravlje.

Foto: FUNKYAH / Foter.com / CC BY-NC-ND