ISPROBAJ OVE TRIKOVE

Kosa ti se prebrzo masti? Stručnjaci otkrivaju kako riješiti taj problem

Nije nimalo lako niti jednostavno izaći na kraj s masnom kosom, no postoje brojni načini kako 'istrenirati' svoje vlasište da bude manje masno

masna kosa
Foto: Pexels

Masna kosa prilično je učestali problem koji muči mnoge žene, kao i muškarce. Suočavanje i borba s masnom kosom često se može činiti kao začarani krug. Ako češće pereš kosu, to može izazvati dodatno lučenje masnoće. S druge strane, pereš li kosu rjeđe, ona izgleda neuredno i vlasište postaje još više masno.

Image
S PRIRODNIM SASTOJCIMA

Šamponi bez sulfata idealan su izbor za često pranje kose i osjetljivo vlasište - pronašle smo najbolje

Suhi šamponi samo su privremeno rješenje, a stručnjaci ističu da ne bismo trebali pretjerivati s njihovim korištenjem jer oni mogu začepiti folikule i tako uzrokovati još više masnoće. Prema tome, nije nimalo lako niti jednostavno izaći na kraj s masnom kosom, no postoje brojni načini kako 'istrenirati' svoje vlasište da bude manje masno, piše Byrdie.

Važno je biti dosljedan i imati strpljenja dok ne pronađeš metodu koja ti najbolje odgovara. Nadalje, ovisno o životnom stilu, postoje određeni trikovi koje svatko može uvrstiti u svoju rutinu, a koji mogu pomoći kod borbe s masnom kosom. Ako te muči masna kosa, pročitaj savjete stručnjaka o tome kako liječiti i smanjiti pojavu masne kose i vlasišta.

Biraj šampone bez sulfata

Većina klasičnih šampona koji su dostupni na tržištu sadrži sulfate – vrstu deterdženta koji mogu pretjerano očistiti i isušiti vlasište. Iako se kosa nakon pranja takvim šamponom može činiti jako čistom, nakon nekog vremena vlasište bi moglo početi prekomjerno lučiti masnoću kako bi nadoknadilo gubitak prirodnih ulja. Dakle, želiš li mašćenje kose i vlasišta svesti na minimum, biraj šampone s nježnim formulama, koji ne sadrže sulfate i koji će očistiti tvoju kosu, bez narušavanja ravnoteže prirodnih ulja koja su potrebna za zdravu kosu i vlasište.

Image
Foto: Pexels

Operi kosu jabučnim octom

Ako ti se kosa jako često masti, možeš je povremeno oprati jabučnim octom i toplom (ne vrućom) vodom. Naime, neki stručnjaci vjeruju kako je jabučni ocat idealan za obnovu pH ravnoteže kose i oslobađanje vlasišta od nečistoća, a dovoljno je blag pa neće isušiti vlasište. Prilikom pranja, pomiješaj jabučni ocat s toplom vodom te nanesi na korijen kose i isperi toplom vodom. Jabučni ocat ne samo da će ukloniti masne naslage, već će i učiniti kosu nevjerojatno mekom i sjajnom.

Nemoj pretjerivati s proizvodima za stiliziranje kose

Previše laka za kosu i krema za oblikovanje kose s vremenom se nakuplja na tjemenu što dovodi do viška masnoće pa ih je bolje preskočiti ako ti se kosa jako masti. Za bolji volumen, frizerski stručnjaci preporučuju pjenu za kosu koju je najbolje nanijeti dok je kosa još vlažna, prije feniranja.

Pusti kosu da se osuši na zraku

Vjerovala ili ne, čak i pretjerano korištenja fena za kosu može uzrokovati pretjerano mašćenje kose i vlasišta stoga probaj što češće pustiti kosu da se osuši prirodno, na zraku. Sušenje kose na zraku može oduzeti puno vremena, ali puno je bolji i zdraviji izbor od korištenja fena za kosu. Kako ističu stručnjaci, proces se može ubrzati, i to tako da nakon pranja na vrhove kose naneseš malo regeneratora koji se ne ispire. Takvi proizvodi kosu će održati svježom, a skraćuju vrijeme sušenja.

Image
Foto: Pexels

Redovito mijenjaj posteljinu

Svake noći jastučnica na kojoj spavamo upija masnoće i prljavštine s naše kože i vlasišta, a ako ne mijenjaš posteljinu dovoljno često, sve to na kraju završi na tvom tjemenu. Dakle, bez obzira na to koliko često prala ili njegovala svoju kosu, ako ti je jastučnica prljava, svi ti napori mogli bi biti uzaludni.

Uvrsti u svoju rutinu piling za vlasište

Pilinzi za kosu u posljednje vrijeme postaju sve popularniji, a osobito su korisni kod masnog vlasišta jer uklanjaju višak masnoće te nečistoće i nakupine od proizvoda koje se s vremenom nakupljaju na tjemenu. Izvrsni su za održavanje zdravog i čistog izgleda vlasišta i kose pa ih svakako uvrsti u svoju rutinu, no nemoj ih koristiti više od jednom tjedno.

Nemoj kosu prati prečesto, ali ni prerijetko

Učestalost pranja kose ovisi o tipu, ali i teksturi kose, no probaj izbjeći svakodnevno pranje ako je to moguće. I zapamti dvije ključne stvari nakon toga: nemoj previše dirati svoju kosu nakon pranja i nemoj pretjerivati s proizvodima za oblikovanje kose ili suhim šamponima jer time opterećuješ svoje vlasište pa ono luči više masnoće. S druge strane, možda bi kosu ipak trebala prati svaki dan. Ljudi s jako masnom kosom ili aktivnim životnim stilom mogu imati više koristi od svakodnevnog pranja kose umjesto produljivanja vremena između pranja.

Isprobaj ulje čajevca

Eterično ulje čajevca pomaže kod problematične kože i bubuljica, a može pomoći i u regulaciji masnoće. Potraži proizvode za vlasište i kosu koji sadrže prirodno ulje čajevca ili možeš utrljati nekoliko kapi ulja na vlasište prije šamponiranja.