Što pitati ginekologa?

Sva pitanja vezana za ginekološko zdravlje, trudnoću i hormonski status su nešto na što samo ginekolog ima odgovore

Što pitati ginekologa?

Ne poznajem ženu koja rado ide ginekologu (pitam se ponekad zašto sam izabrao ovo zanimanje :-) ). Ipak, unatoč strahu od ovog pregleda, postoje neke stvari koje treba upitati Vašeg ginekologa pri slijedećem posjetu. Često samo jedan ili dva odgovora na važna pitanja mogu dovesti do dijagnoze vezane za žensko zdravlje. Plodnost je tema koja zaokuplja (gotovo) svaku ženu, a toliko je stvari koje mogu utjecati na nju. Uz to, Vaš ginekolog je Vaš najbolji prijatelj po pitanjima prevencije i liječenja raka dojke. Nadalje, sva pitanja vezana za ginekološko zdravlje, trudnoću i hormonski status su nešto na što samo ginekolog ima odgovore. Napravite popis stvari koje Vas brinu po pitanju zdravlja, makar i neke koje Vam se ne čine bitne (poput glavobolje, osipa, želučanih smetnji). Jedan odgovor na ova pitanja može Vam spasiti život, a u najmanju ruku osjetit ćete olakšanje ako Vam odgovor ide u prilog. I zapamtite - ne postoje glupa pitanja ili ona koja će Vas posramiti. Ginekolog ih je sve već čuo! Ne oklijevajte.

1. Je li svrbež normalna pojava?
Ovo je jedno od najčešćih i najvažnijih pitanja s kojim se susrećem. Odgovor na to pitanje je NE. Iako je ono najčešće posljedica gljivične upale, brojni drugi razlozi mogu biti uzrokom: spolno prenosiva bolest, šećerna i kožna bolest, bakterijska upala, osjetljvost na sapune ili deterdžent, ali i rani znak raka stidnice (vulve). Stoga - svrbež je jak razlog za odlazak ginekologu.

2. Zabrinuta sam zbog neugodnog mirisa. Jesam li u pravu?
Iako neobičan miris često može biti posljedicom neke bolesti ponekad i hormonske promjene prije ili poslije mjesečnice mogu biti njegovim uzrokom. Ako je pak miris praćen i peckanjem, svrbežom ili iscjetkom najčešće se radi o izliječivoj bakterijskoj upali. Pravac ginekologu!

3. Zašto mi je spolni odnos bolan?
Iako je ova pojava iznenađujuće česta (15% žena ga ima tijekom života), mnoge ga smatraju normalnom. Ipak, iza nje mogu stajati i ozbiljni medicinski razlozi. Upala, vaginizam i endometrioza su dovoljno ozbiljne bolesti za koje ginekolozi imaju lijek. Da ne govorimo o dubljim sociološko-psihološkim posljedicama koje bolni odnos može sa sobom nositi.

4. Zbog čega mi “bježi” mokraća?
Ovaj problem ima mnogo žena (30%), neovisno o dobi. Izazvan je slabljenjem mišića zdjelice koji su važni za kontrolu mokrenja i stolice. Iako je često razlogom za sram i izolaciju, on je izliječiv i nesmije biti razlogom za razmišljanje: ”naučila sam se živjeti s tim”. Postoje mnoga rješenja za taj problem, od jednostavnih (dijeta, promjene navika da bi ojačali zdjelično dno) do lijekova, implantata pa i kirurškog zahvata.

5. Mogu li dobiti HPV ako nisam imala odnos?
Humani papiloma virus ima oko 80% spolno aktivnih žena i zasigurno je najčešća spolno prenosiva bolest danas. Suprotno općem mnijenju HPV se može prenijeti bilo kojim spolnim kontaktom, ne samo spolnim odnosom.. Iako je ovaj posljednji i najčešći način prijenosa, virus se može prenijeti i dodirom kože na kožu. Nasreću, nisu svi tipovi ovog virusa (a ima ih preko 130) onkogeni (uzročnici raka vrata maternice). Iako se često mogu otkriti pri pregledu (Papa obrisak, genotipizacija HPV) infekcija HPVom je asimptomatska i o ovom problemu svakako treba razgovarati sa ginekologom.

6. Zašto imam učestale glavobolje?
Glavobolja može biti uz ostalo i znakom hormonskih promjena , ali i nutritivnih deficita u organizmu. Svakako napomenite liječniku imate li, uz ostale simptome menopauze - noćno znojenje, razdražljivost, suhoću rodnice,  i migrene ili učestale glavobolje. Mnogo puta mogu biti izliječene hormonskim preparatima, “anti-baby” pilulama ili samo dijetom.

7. Imam napade vrućice i noćna znojenja - radi li se o menopauzi?
Mnoge žene smatraju da su ove smetnje prirodan tijek vezan za starenje i menopauzu. No nije uvijek tako. I drugi poremećaji, osobito vezani za štitnjaču, mogu biti uzrok noćnom znojenju. Jednostavna analiza krvi na hormone štitnjače će nas uputiti u pravom smjeru glede liječenja.

8. Kako ću znati imam li spolno prenosivu bolest (SPB)?
Nažalost, najčešće su SPB asimptomatske. To treba imati na umu ako ste imali nezaštićeni odnos sa novim partnerom. Javite se svom ginekologu koji će učiniti testove, uključujući i analizu urina (klamidija). Ne liječe li se ove bolesti mogu dovesti do nepopravljivih posljedica (neplodnost).

Nadam se da su Vam ove činjenice bile dovoljan razlog da se bez straha obratite svom ginekologu. Mi Vam ne sudimo i ne procijenjujemo Vas prema Vašim pitanjima, seksualnim aktivnostima i zdravstvenom stanju. Mi smo tu da Vam pomognemo. Dozvolite nam!   Vaša “GynNova”.

Iskoristite posebnu ponudu 15% popusta na ginekološki pregled, papa, color Doppler ultrazvuk Zagreb


Autor: Gordan Crvenković dr. med.
Foto: Ordinacija "GynNova"



Mobitel: 099/2816-368
Telefon: 01/4829-819
E-mail:
gynnova@gmail.com
Adresa: Trg Marka Marulića 15, Zagreb
Web: www.gynnova.hr
Facebook: https://www.facebook.com/gynnova



Više o autoru:

Gordan Crvenković dr. med.

Image

Nakon studija medicine u Moskvi (2. MOLGMI) i Zagrebu (Medicinski fakultet, Sveučilište u Zagrebu) dr. Gordan Crvenković odradio je jednogodišnji staž u OB „Sestre Milosrdnice“, u Zagrebu. Stručni ispit položio je 1988. godine.

Od 1989. godine usavršava se kao znanstveni novak u KB „Sveti Duh“, na odjelu ginekologije i porodništva, pod mentorstvom prof. Asima Kurjaka. Poučen njegovim znanjem i iskustvom stekao je uvid u najnovija dostignuća iz područja ultrazvuka (osobito u ranoj detekciji tumora ženskog reproduktivnog sustava). U tom razdoblju napisao je, ili učestvovao u izradi, brojnih znanstvenih radova, objavljenim u najeminentnijim svjetskim časopisima i udžbenicima iz područja ginekologije. Završio je poslijediplomski studij na temu: „Ultrazvuk u kliničkoj medicini“. Njegov rad prepoznat je od strane priznatog stručnjaka, prof. Lawrence Platt-a na 1. Svjetskom kongresu ultrazvuka u ginekologiji i porodništvu (London, 1991. godine). Od te godine postaje član njegovog tima u probiru raka jajnika („Gilda Radner Ovarian Cancer Detection Program“), u najvećoj privatnoj bolnici zapadne Amerike - „Cedars-Sinai Medical Center“, Beverly Hills, Los Angeles. Uz klinički rad i dalje se bavio znanošću, te objavio 15ak radova na temu ranog otkrivanja tumora jajnika i maternice. Na 3. Svjetskom kongresu (Las Vegas) osvaja 2. mjesto u kategoriji mladih znanstvenika.

Po povratku u Hrvatsku 1996. godine započinje specijalizaciju iz ginekologije u „Klinici za ženske bolesti i porode“, KBC Zagreb. Specijalistički ispit položio je 2001. godine. Uz rad na Odjelu za humanu reprodukciju i endokrinologiju, voditelj je Zavoda za planiranje obitelji u istoj bolnici od 2008. godine.
Stečeno znanje iz područja ultrazvuka i medicinski pomognute oplodnje i dalje nesebično dijeli sa novim naraštajima domaćih i stranih ginekologa na brojnim seminarima, simpozijima i kongresima.

Od 2010. godine prelazi u najveću privatnu polikliniku iz područja ginekologije, porodništva i humane reprodukcije u Hrvatskoj (pod vodstvom prof. Velimira Šimunića, pionira „umjetne oplodnje“ u nas). Subspecijalistički ispit iz humane reprodukcije položio je 2011. godine.
Član je Američkog Instituta za Ultrazvuk u Medicini (AIUM), počasni član Medicinske Akademije sjevernog Čilea od 1991. godine, kao i svih hrvatskih ginekoloških asocijacija.

Predstavnik je Hrvatske u upravnom tijelu („board of directors“) Europske Udruge za kontracepciju od 2006. godine.
Sa tvrtkom „Cook Medical, USA“ sudjeluje u razvoju  i primjeni suvremenih katetera za dijagnostiku nepravilnih krvarenja iz maternice i patologije endometrija u neplodnih parova. Na tu temu educira ginekologe diljem Europe.
Od listopada 2015. godine, jedini je ginekolog u Hrvatskoj licenciran od IOTA-e (International Ovarian Tumor Analysis), međunarodne organizacije za ultrazvučnu dijagnostiku novotvorina jajnika.
Kao osnivač ordinacije za ginekologiju, porodništvo i reproduktivnu medicinu "GynNova", dr Crvenković je pružao usluge pacjenticama u Rovinju od 2013. godine.

Otvaranjem ordinacije za ginekologiju i porodništvo u Zagrebu, 2015. godine, dr Gordan Crvenković želi svo svoje znanje i iskustvo podijeliti sa pacijenticama Zagreba i šire.