Uradi sama: Reci ne opeklinama uz prirodne kreme za sunčanje

Kako bi spojila užitak sunčanja s ljepotom i zdravljem kože, mi ti donosimo dva odlična recepta za DIY kreme za sunčanje

Uradi sama: Reci ne opeklinama uz prirodne kreme za sunčanje

Prekomjerno izlaganje suncu, mazanje kupovnim, kemijskih kremama za sunčanje i općenito nebriga o našoj koži tijekom ljetnih mjeseci može imati pogubne posljedice po naše zdravlje.

Image

Sunce je sve jače, pa ne zaboravi na zaštitu: Provjerile smo ponudu mineralnih krema za sunčanje


Brojna istraživanja pokazala su da kupovne kreme za sunčanje sadrže mnoge štetne sastojke koji zapravo ne djeluju blagotvorno na ljudsko tijelo – već upravo suprotno.


Ako si i ti jedna o od onih žena koje jedva čekaju izležavanje na plaži i upijanje topline sunčevih zraka, zaštita ti je itekako potrebna, no ove godine napravi svoje prirodne kremice koje će te štititi.

Uz tek nekoliko sastojaka i malo truda i vremena možeš stvoriti divne kreme za zaštitu od sunca te pritom biti sigurna da je ono što nanosiš na kožu prirodnog porijekla. Kako bi i ti u svojoj kupaonici stvorila miomirisnu i zdravu kremu za sunčanje, bit će ti primarno potrebna prirodna ulja koja imaju visoki zaštitni faktor te dubinski hrane kožu. Među najpoznatijim uljima tako su ona od sjemenki malina, mrkve, avokada, lješnjaka, jojobe, maslina, kokosa i badema, a vrlo je cijenjen i shea maslac.

Uz prirodna ulja, kreme za sunčanje iz kućne radinosti sadrže i pčelinji vosak koji im daje gustoću, a uz to je i jako vodootporan što je idealno za kreme koje ćeš koristiti prije i nakon kupanja.


Posljednji, ali ne i manje važan, sastojak svih DIY krema za zaštitu od sunca svakako je i cinkov oksid, mineral dobiven od cinka koji pruža odličnu zaštitu od UVA i UVB zraka. U svakoj kremi bi se tako trebalo nalaziti između 15 do 20 posto cinkova oksida, s tim da veća doza pruža veću zaštitu od sunca.

Pri odabiru ulja koja ćeš uključiti u sastav svoje prirodne kreme uzmi u obzir jesu li hladno prešana, kakav im je miris, ali i koliko štite od sunca. Tako ćeš za najveću zaštitu možda posegnuti za uljem sjemenki malina, jer ono ima zaštitni faktor od 28 do 50 ili pak za uljem mrkve koje ima zaštitni faktor 38 do 40.

Ta ulja sadrže jaka protuupalna svojstva te su pogodna za kožu sklonu iritacijama, osipima i lezijama. Ulje mrkve posebno je blagotvorno na elastičnost kože te ima antiseptička svojstva. Ulje avokada, koje ima zaštitni faktor 15, možeš koristiti ako želiš usporiti starenje kože te ju dubinski nahraniti. Naime, ulje avokada bogato je vitaminima A i E, D i C te vitaminima B-kompleksa koji pružaju sjaj i elastičnost koži.


Ulje lješnjaka posebno je hvaljeno jer štiti i od UVA i od UVB zračenja te sprječava fotostarenje kože. Bogato je proteinima i nezasićenim masnim kiselinama, vitaminima B1, B6 i u manjim količinama ostalih vitamina B skupine i vitaminom E.

Kod nas najpoznatije ulje, ono maslinovo, ima zaštitni faktor od 4 do 8, a djeluje antibakterijski, protuupalno i abrazivno te je pravi rudnik vitamina. S druge pak strane, kokosovo ulje najčešće je korišteno ulje kada je riječ o kozmetici i to zato što sadrži jedinstvenu kombinaciju masnih kiselina, a osnovna je laurinska kiselina, koja pruža snažno antivirusno i antibakterijsko djelovanje.

Na kraju, razmotri i shea ili karite maslac kao dodatak svojoj kremi za sunčanje. Ovaj se masni, hranjivi maslac koristi za zaštitu od sunca jer ima prirodni zaštitni faktor te je naročito je učinkovit kod regeneracije stanica kože.


Mi smo pronašle dva vrlo jednostavna recepta za kreme za zaštitu od sunca za koje ti neće trebati puno sastojaka, a bit će spremna za korištenje u samo sat vremena

Prirodna krema za sunčanje od marelice i kokosa

Priprema:

U staklenu zdjelu stavi sve sastojke osim cinkovog oksida. Zdjelu stavi iznad lonca sa zagrijanom vodom te na laganoj vatri otopi sastojke u zdjeli lagano ih miješajući pjenjačom. Kad se sastojci otope, makni s vatre. Na kraju dodaj i cinkov oksid. Sve skupa miješaj dok ne dobiješ jednoličnu, glatku smjesu. Ostavi da odstoji, a zatim prelij u staklenku.

Krajnji rezultat bi trebala biti gusta krema koja se lijepo razmazuje. Preporučuje se nanositi ju na kožu svakih sat vremena, osobito nakon kupanja. Isprva će ostaviti bijeli trag na koži, ali će se kasnije upiti.

Sastojci:

  • 90 g kokosovog ulja
  • 65 g ulja marelice
  • 28 g pčelinjeg voska
  • 27 g karite maslaca
  • 40 g cinkovog oksida
  • ½ čajne žlice uljnog vitamina E

Prirodna krema za sunčanje od karite maslaca i pčelinjeg voska

Priprema:

U srednji lonac ulij vode i zakuhaj ju. Stavi drugu posudu na lonac pa na pari otopi pčelinji vosak, maslac i ulje. Makni s vatre pa dodaj cinkov oksid. Izmiksaj smjesu u kako bi se cinkov oksid lijepo stopio. Kada dobiješ glatku smjesu – sve je spremno za prelijevanje u bočice ili staklenke. Ovu kremu za tijelo najbolje je čuvati u hladnjaku.

Sastojci:

  • ½  šalice pčelinjeg voska
  • ¼ šalice karite maslaca
  • ¼ šalice kokosovog ulja
  • 2 jušne žlice cinkovog oksida u prahu