Nekoliko savjeta za pravilnu rutinu njege kože sada kada si kod kuće

I kada si u zatvorenom, postoji mnogo faktora koji loše utječu na tvoju kožu, a to možeš popraviti u nekoliko koraka

Nekoliko savjeta za pravilnu rutinu njege kože sada kada si kod kuće

Već prvog dana samoizolacije sigurno si pomislila da je jedina dobra stvar to što će ti se koža lica napokon odmoriti - nećeš ju izlagati suncu i zagađenju, nećeš se šminkati i svakog ćeš dana imati vremena u potpunosti se posvetiti svojoj koži. Ipak, stvarnost je nešto drugačija i baš sada ti je potrebna nova rutina njege kože koja će tvojoj koži pomoći da se nosi s povećanom količinom stresa i satima provedenima u zatvorenom prostoru.

Image

10 trendova u njezi kože koje vjerojatno radiš, a ne bi trebala


Premda boravak u zatvorenom prostoru tvoju kožu štiti od sunca, također može negativno utjecati na zdravlje tvoje kože. Provođenje više vremena u zatvorenom prostoru dolazi zajedno s promjenama u prehrani, razini aktivnosti, kvaliteti zraka i mentalnom zdravlju, a sve to može uzrokovati prave probleme na tvojoj koži. 

1. Promjene u prehrani

Ako tijekom samoizolacije uglavnom jedeš prerađenu hranu, mliječne proizvode ili ugljikohidrate, to može biti jedan od glavnih razloga za pojavu akni. Poznato je da hrana bogata šećerom, prerađenim ugljikohidratima i mliječnim proizvodima može pogoršati akne, a za borbu protiv toga pokušaj jesti što više cjelovitih žitarica, povrća, voća i bjelančevina. 

Image

(Foto: Unsplash)

Pored toga što jedeš, ono što piješ također može utjecati na tvoju kožu. Konzumiranje alkohola mijenja hormonalnu ravnotežu na koži čineći je sklonijom crvenilu i upalama. Poznato je da alkohol potiče stvaranje akni i rozaceje, a prekomjerno konzumiranje alkohola dovodi do hidratacije tijela i kože.

2. Promjene u razini aktivnosti

S obzirom na to da si "zaglavljena" unutar četiri zida, vjerojatno nećeš vježbati kao i prije samoizolacije i to jednostavno zato što se ne krećeš dovoljno. Ipak, smanjivanje razine aktivnosti i vježbanja tijekom boravka u zatvorenom prostoru može dovesti do slabije cirkulacije kože, što može dovesti do oticanja kože. Kako bi i u vremenu samoizolacije ostala aktivna, postoje mnoge aplikacije ili live stream vježbe koje možeš raditi u svojoj dnevnoj sobi.

Image

(Foto: Unsplash)


3. Kvaliteta zraka

Niska količina vlage u zraku unutar tvog stana može ti značajno isušiti kožu. Upravo je zbog toga, kada puno vremena provodiš u zatvorenom prostoru, posebno važno nanošenje hidratantnih krema i hidratiziranje kože. Ovdje će ti posebno pomoći hidratantni serumi s hijaluronskom kiselinom, a razmisli i o ulaganju u ovlaživač zraka. Budući da zrak u zatvorenom prostoru može biti zagađeniji od zraka na otvorenom, pročišćivač zraka može pomoći u toj situaciji.


4. Stres

Veza između stresa i kože stvarna je, a posebno je ojačana u situacijama poput ove, u kojoj se trenutno nalazimo svi. Stres dovodi do stvaranja prekomjerne razine kortizola i prekomjerne proizvodnje upalnih citokina, što povećava upalu na koži i pogoršava upalna stanja kože, poput akni, rozaceje, ekcema i psorijaze. Stres je također povezan s povećanjem proizvodnje ulja u  koži, što također može uzrokovati pojavu akni. Razmisli o uključivanju aktivnosti koje će ti pomoći u borbi protiv stresa, poput dnevnika, zdravih šetnji i meditacije.

(Foto: Unsplash)

Najbolja rutina njege kože tijekom samoizolacije


1. Očisti lice

Čak i ako trenutno ne nosiš šminku, važno je ujutro i navečer temeljito očistiti lice. Koristi nježne proizvode za čišćenje kože lica na kojoj se nakupio višak ulja, mrtvih stanica kože i bakterija - važno je odčepiti pore i pustiti kožu da diše. Nježan proizvod za čišćenje, poput Cetaphila, uklonit će svu nečistoću bez uklanjanja prirodnih ulja. Ako ti je koža sklona aknama, odluči se za gel, poput La Roche Posay Effaclar Medicated Gel Acne Cleanser gela koji sadrži benzoil peroksid za smanjenje upale i uništavanje bakterija koje izazivaju akne.

Image

(Foto: Unsplash)



2. Nanesi antioksidativni serum

I dok u svojoj uobičajenoj rutini serum s vitaminom C koristiš samo ujutro, tijekom razdoblja samoizolacije nanesi ga i ujutro i navečer. Tvoji će koža i tijelo s vremena na vrijeme biti pod stresom, a antioksidansi mogu pomoći umiriti kožu, kao i u borbi protiv stresa i slobodnih radikala


3. Hidratiziraj kožu tijekom cijelog dana

Budući da je zrak u zatvorenom prostoru jako suh, tijekom cijelog dana morat ćeš nanositi hidratantne sastojke kako bi kožu održala zdravom i hidratiziranom, a to je mnogo lakše to učiniti kada ne nosiš šminku.


(Foto: Unsplash)



4. Ne zaboravi kremu s UV zaštitom

Iako ne izlaziš van, još uvijek je važno zaštititi kožu od utjecaja UV zraka, koje mogu prodrijeti kroz prozore i staklo. Najbolje je odabrati kremu koja štiti i od UVA i UVB svjetla, koja sadrži antioksidanse i hijaluronsku kiselinu.


5. Sjeti se nanijeti i retinol

Ako si osoba koja stalno koristi retinol, što bi trebala svaka osoba nakon što navrši 30, sada nije vrijeme da ga izbaciš iz uobičajene rutine. Ako ti je koža sklona aknama, retinol nanesi navečer, jer on liječi akne, pomaže u borbi protiv upale i normalizira stanice kože.