Kako znati da je tvojoj kozmetici istekao rok trajanja?

Kada govorimo o roku trajanja šminke, većina će žena priznati da nije posve sigurna kada njihove maskare ili puderi više nisu za korištenje, već za smeće

Kako znati da je tvojoj kozmetici istekao rok trajanja?

Je li stvarno u redu nekoliko godina čuvati ruž u jarkoj ljubičastoj nijansi koji ćeš na usne staviti teknekoliko puta godišnje? Imaju li olovke za oči uistinu rok trajanja ili ih možemo koristiti dok ih do kraja ne potrošimo? I je li istina da se rumenilo ni ne može pokvariti?

Sve bismo mi voljele kad bi to bilo tako jednostavno i kada bismo šminku mogle koristiti dok ju ne potrošimo. Nažalost, to nije tako, a šminka se kvari i moramo dobro pripaziti na rok trajanja pojedinog proizvoda. 

Image

Najčešće zablude i mitovi o tekućem puderu


Čuvanjem stare šminke i ostalih kozmetičkih proizvoda možemo se izložiti štetnim otrovima koji mogu uzrokovati ozbiljne probleme i dovesti do alergija, infekcija i iritacija

Uz ovaj kratki vodič saznaj kada tvojoj omiljenoj kozmetici ističe rok trajanja, ali i kako se rok trajanja razlikuje od proizvoda do proizvoda. 



via Giphy

Tekući puder i korektor

Životni vijek tekućeg pudera ovisi o njegovim sastojcima - tekući puderi na bazi vode obično mogu trajati do12 mjeseci, dok će tekući puderi na bazi ulja trajati i do 18 mjeseci, jer ulja na prirodan način čuvaju proizvod. 

Znakovi isteka roka vidljivi su kada se ulje počne odvajati, a struktura pudera postane gušća, što znači da će tvoj puder izgledati neujednačeno i neprirodno na tvom licu. 

Kako bi spriječila da se to dogodi, ali i produljila rok trajanja svog pudera, čuvaj ga na hladnom i povremeno promućkaj sadržaj unutar bočice kako bi se čestice ponovno spojile. Kistove i spužvice kojima nanosiš puder također održavaj čistima i ne dodiruj puder prečesto kako ne bi došao u doticaj s bakterijama. 


Image

(Foto: Pixabay)

Rumenilo, bronzer i puder u kamenu ili prahu

Puder i sva ostala kozmetika u prahu ne sadrže vodu pa je bakterijama teže zadržati se na takvim proizvodima. Ipak, i puder u kamenu ili prahu ima svoj istek roka, a preporuča se da ga ne koristiš dulje od 18 mjeseci. Savjet je da potražiš one proizvode koji u sebi sadrže biljne ekstrakte, poput aloe vere, ekstrakta zelenog čaja ili kamilice.

Kada puder u kamenu naneseš preko tekućeg pudera, ulja iz tvog lica zalijepit će se za čekinje četkice i prenijeti na puder u prahu, što će uzrokovati prljave naslage na proizvodu - to je prvi znak isteka roka

Kako bi zaštitila ove proizvode, uvijek ih dobro zatvori nakon korištenja kako bi spriječila oksidaciju, koja može dovesti do promjene boje tvog pudera. Također, izbjegavaj masni korektor prije nanošenja pudera u prahu i neka ti kist za nanošenje pudera bude uvijek čist kako bi samo mala količina ulja došla u dodir s tvojim puderom. 


Image

(Foto: Pexels)

Maskara

Ako maskaru koristiš svaki dan, trebaš ju baciti nakon tri mjeseca, a ako ju koristiš tek povremeno, trebaš ju baciti nakon šest mjeseci. Vlažni uvjeti pogoduju bakterijama i upravo je to razlog zašto naš najomiljeniji beauty proizvod ima tako kratak rok trajanja. Bakterije se nalaze i na našim trepavicama pa njihove klice mogu završiti na četkici maskare i konačno u samoj maskari, a istraživanje koje su provela dva brazilska sveučilišta pokazalo je da je 79% uzoraka maskare zaraženo stafilokokom

Ako maskara ima čudan miris, vjerojatno je vrijeme da kupiš novu. Ipak, najpametnije je baciti ju nakon tri do šest mjeseci, jer je to dugoročno bolje za tebe.

Ako ti se maskara osušila, a nije joj istekao rok trajanja, dodaj nekoliko kapi baby ulja. Maskara se može osušiti ako četkicu uzastopno vadiš iz tube, i to zbog zraka koji pritom upumpavaš u tubu. Kako bi to spriječila, lagano izvuci četkicu i vrti ju u unutrašnjosti tube kako bi pokupila sav sadržaj. 

Image

(Foto: Pexels)

Tuš za oči

Tuš za oči možeš koristiti između tri mjeseca i tri godine - ovisno o tome kakav je. Tekući tuševi za oči jednake su formule kao i maskare, dok su tuševi za oči u olovci dugotrajniji jer, kako ih šiljiš, tako s njih uklanjaš bakterije. Ako na olovci primijetiš bijele naslage koje se ne mogu ukloniti šiljilom, vrijeme je da ju zamijeniš novom. 

Najbolji način kako bi spriječila nakupljanje bakterija u svom tekućem tušu za oči jest da nakon svake upotrebe očistiš aplikator. Ako koristiš olovku, redovito dezinficiraj svoje šiljilo s malo alkohola na štapiću za uho kako bi i na njoj spriječila nakupljanje bakterija.  


Image

(Foto: Pixabay)

Ruž i sjajilo za usne

Ruževi za usne ne privlače toliko bakterija, pa se mogu koristiti između 12 i 18 mjeseci. Iako i ruževi i sjajila za usne u sebi sadrže prirodne prezervative poput parabena, esencijalnih ulja i vitamina koji ih štite od bakterija, oni polako gube svoja svojstva nakon godinu dana korištenja. 

Čudan miris ili kredasta tekstura znakovi su da trebaš baciti svoj ruž, a kako bi spriječila da sastojci izgube svoja svojstva prije vremena, čuvaj ih od topline, i to u hladnjaku. Također, preporuča se da ne nanosiš ruž nakon obroka jer i to pogoduje bakterijama. 


(Foto: Pexels)

Kistovi za nanošenje šminke

Kistove možeš imati jako dugo ako se dobro brineš o njima. Trebaš ih prati barem jednom u dva tjedna, s posebnim fokusom na kistove kojima nanosiš šminku na oči, kako bi izbjegla sve eventualne infekcije. Sve što ti treba su topla voda, blagi sapun i malo maslinovog ulja kako bi ih dobro oprala. 

Kada primijetiš da dlačice s kistova počinju ispadati, tada je vrijeme da kupiš nove kistove.  


Image

(Foto: Pexels)