Jeste li ovisni o balzamu za usne?

Ovisnost se javlja zbog prečeste upotrebe balzama koji zbog svojih sastojaka isušuje kožu usana

Jeste li ovisni o balzamu za usne?

Nanosite svoj balzam za usne 20 puta dnevno, ne idete bez njega nigdje? U biti, u svakom džepu i torbici nalazi se barem jedan balzam za usne, a ako slučajno izađete bez njega, žicate prijateljice neka vam posude svoj ili pak dolazite u napast da kupite još jedan? Ukratko, jednostavno ne možete nigdje bez njega, jer vaše usne su suhe i traže česta nanošenja balzama!

Jeste li se prepoznali u barem jednom dijelu ovih navoda? Ako jeste, postoji velika šansa da ste ovisni o balzamu za usne. Može vam se ova tvrdnja činiti suludom, ali vi niste jedini koji su se „navukli“ na tu predivnu, mirisnu, pa i ponekad  - ukusnu kozmetiku. Naravno, balzam za usne jako dobro dođe bilo da se radilo o zimskim ili ljetnim uvjetima, toplim suhim prostorijama i tako dalje, jer daju trenutni osjećaj vlage i ugode na usnicama.  

Većina balzama za usne sadrže petrolejski gel, bijeli vosak, parafinski vosak, neka mineralna ulja koji sprečavaju isušivanje usnica. Također, tu su i emolijensi koji omekšavaju kožu. Neki balzami, također sadržavaju SPF faktor, te štite usnice od štetnog UV zračenja. Svi ti nabrojeni sastojci daju koži osjećaj elastičnosti, vlage, te popunjavaju male napukline na koži usana i zbog toga pružaju osjećaj ugode.

U čemu je problem?

Osim nabrojanih sastojaka, u balzamima za usne često se mogu naći sastojci kao što su mentol, fenol, kamfor i alkoholi, koji se koriste kako bi usnama dali osjećaj svježine, no isto tako svi nabrojani sastojci vrlo brzo isuše površinu kože usnica zbog njihovog brzog ishlapljivanja, a za to vrijeme vosak i drugi sastojci se upiju u kožu. Na taj način, osjećaj suhoće usnica vrlo se brzo vraća, a s tim i potreba za ponovnim nanošenjem balzama za usnice.

Vjerovali ili ne, proizvođači balzama za usnice to jako dobro znaju, te zbog toga i upravo proizvode balzame za usne koji će u poticati ljude na više nanošenja, pa tako i veću potrošnju.

Alergije, crvenila, iritacije

Ako imate osjećaj da će vaše usnice ispucati i „izgorjeti“ ako odmah ne nanesete balzam za usne, vrijeme je da poduzmete nešto u vezi vaše ovisnosti. Vrlo rijetko se u relativno normalnim uvjetima može javiti problem naglog isušivanja usnica.

Što morate učiniti? Prvenstveno, riješite se balzama za usne koji trenutno koristite, jer vjerojatno sadrži neke od sastojka koji isušuju, pa čak i nadražuju vašu kožu. K tome, ako je koža oko vaših usana crvena, iziritirana, te svrbi i peče, postoji mogućnost pojave alergijskog dermatitisa zbog pretjerane upotrebe balzama za usne. Velike su šanse da vam je naštetio jedan o sastojaka balzama, vjerojatno parfem koji se stavlja u balzame za usne kako bi lijepo mirisali.

Riješite se ovisnosti

Makar se ova ovisnost čini vrlo banalna, vrlo se je teško osloboditi. Jedan od načina je da odaberete balzam za usne koji vam neće niti na bilo koji način smetati i isušivati usne, nego ih njegovati i štititi. Također, potrebno je drastično smanjiti njegovu upotrebu. U principu, ne biste smjeli, niti trebali nanositi balzam za usne više od tri puta dnevno. Ujutro, navečer prije spavanja i eventualni jednom tijekom dana. Osim toga, kada nanosite kremu za lice, nanosite ju i na usne, pa one i tada dobivaju potrebnu vlagu.

No, ono što je najvažnije je da pronađete balzam koji sadrži:

  • Vazelin, pčelinji vosak (cera alba) i/ili ceramide (masnoće koje pomažu u zadržavanju vode)
  • Ureu ili glicerin koji pomažu u povećanju vlage usana, smanjuju iritaciju i pomažu u sprečavanju pucanja kože usana
  • Dimetikon, silikonsko ulje koje sprečava isušivanje i produžuje vijek trajanja proizvoda
  • Lanolin ili maslac od kokosa koji omekšavaju, vlaže i štite usne
  • SPF faktor (najmanje 20) koji štiti usne od sunčevih zraka


U balzamima za usne izbjegavajte ove sastojke:

  • Parabene - štetne sastojke parfema i deodoransa
  • Bilo kakve mirise i boje
  • Mentol, kamfor, fenol koji će isušivati vaše usne, uzrokovati crvenilo i nateknuće
  • Alkohol koji isto isušuje usne
  • Vitamin E koji kod nekih može uzrokovati alergijske reakcije
  • Umjetne boje

(vam)