Babilaž: Ulja u mojoj beauty rutini

Ulja su potpuno prirodna sredstva za njegu kože, lako su dostupna i nisu pretjerano skupa

Babilaž: Ulja u mojoj beauty rutini

Kad je ljepota u pitanju, ulja su u mojoj rutini već dosta dugo uobičajena pojava. Ipak, ranije sam ih uglavnom koristila samo za njegu tijela i kose, a od prije nekoliko mjeseci počela sam ih intenzivno koristiti i za njegu lica, a rezultatima sam i više nego zadovoljna.

O kojim je uljima riječ te na koji ih način koristim, otkrivam vam u nastavku, no ponajprije nešto općenito o uljima za njegu lica.

Mnogi smatraju kako su ulja prikladna samo za suhu kožu, no to uopće nije tako. Ulja za lice mogu koristiti čak i osobe s masnom kožom, samo je važno obratiti pažnju na to koje ćete ulje za njegu koristiti. Postoje komedogena i nekomedogena ulja. Dakle, osobe s masnom i osjetljivom kožom trebale bi svakako odabrati nekomedogena ulja koja ne zatvaraju pore.

Prirodna biljna ulja, za razliku od eteričnih ulja, mogu se u njezi kože koristiti samostalno i vrlo su djelotvorna te rješavaju mnoge probleme s kožom, a mogu izliječiti čak i akne. Možete ih koristiti samostalno ili pak u kombinaciji s kremom za lice. Ja ulja za njegu lica koristim samo navečer, prije spavanja, a ujutro nakon buđenja koža mi je jako mekana na dodir, nahranjena i nekako izgleda zdravije i svježije. Prirodnim uljima mogu se riješiti i mnogi dermatološki problemi, a osobno preporučujem bademovo ulje koje je idealno za jako suhu kožu i ublažava svrbež.

Za masnu i mješovitu kožu lica preporučuje se jojobino, arganovo te ulje suncokreta, dok je za suhu i zrelu kožu idealno bademovo ulje ili pak ulje ploda divlje ruže. Avokadovo ulje idealno je za sve tipove kože.

Moja je koža osjetljiva i mješovita i sklona je aknama, ali se također i peruta na pojedinim dijelovima. Najčešće koristim jojobino ulje prije spavanja koje nije previše masno i jako se lijepo upija u kožu, nije komedogeno i nije mi izazvalo apsolutno nikakve iritacije. Kad pak osjetim da mi je potrebna nešto hranjivije, tada koristim arganovo ulje koje je dosta gušće i samim time malo teže na licu, ali je odlično za probleme s aknama jer ih ublažava.

Ono što je vrlo bitno napomenuti kod njege lica uljima je da ih je potrebno nanositi na vlažnu kožu.  Dakle, prije nanošenja ulja potrebno je lice natapkati vodom i potom umasirati ulje u kožu. Ja prije nanošenja ulja poprskam lice termalnom vodom te nakon toga nanosim ulje.  S uljem se ne smije pretjerivati pa će vam za cijelo lice i vrat (nemojte zaboraviti vrat) biti dovoljno 5-6 kapljica. Nakon što se ulje upije u kožu, maramicom možete ukloniti višak masnoće.

Dosad sam isprobala razna ulja, a najviše mi se dopalo Kiehl's Midnight Recovery Oil (kojem je jedina mana visoka cijena) te Oshadhi ulja koja trenutno koristim i o kojima više otkrivam u nastavku.


Image


U svojoj kozmetičkoj torbici uvijek imam bademovo i kokosovo ulje od kojih se ne odvajam, međutim njih više koristim u njezi tijela i kose. Kokosovo ulje najčešće koristim kao pakung za kosu ili pak kao masku za suha stopala, dok mi je bademovo ulje odlično za njegu suhih laktova, koljena, ruku i sl.

Oshadhi ulja koja ja koristim mogu se nabaviti na web shopu Terra Organica te u trgovinama zdrave hrane. Sva Oshadhi biljna ulja su hladno prešana i nerafinirana, a veliki broj je i iz organskog uzgoja. Dolaze u staklenoj ambalaži različitih mililitraža, a u usporedbi s ostalim uljima nekih drugih proizvođača smatram da su ova ulja daleko kvalitetnija, što se može zaključiti po mirisu i samoj teksturi ulja.

Argan BIO biljno ulje – Oshadhi

ARGANOVO ulje je bogato oleinskom i linolnom kiselinom, karotenima, vitaminom E. Jedno je od najstabilnijih ulja. Zbog visokog sadržaja vitamina E, posebice je pogodan za tretiranje suhe, zrele, borama sklone kože. Ulje argana umiruje, regenerira i djeluje protuupalno, pa je od pomoći u tretiranju seboreje, dermatitisa, psorijaze. Pokazuje i antialergijski učinak. Tradicionalno se koristi za njegu kože novorođenčadi, u masažama za poticanje mršavljenja i učvršćivanje tkiva, kod reumatoidnog artritisa, te za regeneraciju oštećene kože: pomaže kod ožiljaka od opekotina, varičela, a djeluje i na strije.

Kao što sam već ranije napomenula, arganovo ulje ne koristim svaki dan već najčešće 1-2 tjedno i to onda kad mi izbiju akne pa ga koristim kako bih ublažila upalu ili kad osjetim da mi koža lica traži malo hranjiviju njegu. Vrlo je gusto, dosta intenzivnog mirisa i malo se teže razmazuje. Unatoč tome, koža ga upija i noć nakon nanošenja je mekana na dodir i djeluje nekako zdravije. Također se može koristiti kod njege jako suhe kože, osobito ukoliko imate problema s psorijazom ili svrbežom kože. Ja ga najčešće koristim samo za lice, navečer prije spavanja i uistinu sam oduševljena rezultatima. Koristim ga već nekoliko mjeseci i nije mi izazvalo nikave iritacije, već ih je ublažilo a koža mi se manje peruta i mnogo je zdravijeg izgleda te više nema onog neugodnog osjećaja zatezanja.

Image


Dolazi u staklenoj ambalaži od 30 ml i cijena mu je 80 kn.

Jojoba BIO biljno ulje - Oshadhi

Ulje jojobe Oshadhi, hladno tiješteno, organsko. JOJOBA zapravo nije ulje, nego tekući vosak. Gotovo je bez mirisa i boje. Kemijska struktrura je slična dijelu sebuma, stoga je korisno za liječenje akni i za smanjivanje prevelike produkcije sebuma. Zbog sadržaja miristinske masne kiseline poželjan je sastojak ulja za njegu upaljene i nadražene kože. Izvrstan je ovlaživač svih tipova kože, stabilizira ph kože, regenerira kožu. Nezamjenjiv sastojak za poboljšanje elasticiteta kože. Nije ga uputno duže koristiti samog, već se miješa s drugim biljnim uljima u koncentraciji do 30%.

Od svih spomenutih ulja, jojobinim sam najviše oduševljena i koristim ga uglavnom svakodnevno. Jako je hidratantno, ali je malo rjeđe teksture u usporedbi s arganovim ulje pa se samim time i mnogo lakše nanosi. Miris mu je vrlo lijep, svjež a mene malo podsjeća na miris lavande. U kombinaciji s termalnom vodom, jojobino ulje odlično vlaži kožu lica i regenerira je, a koža mi je ujutro nakon buđenja nahranjena i svježa, bez perutavih dijelova.S obzirom na to da regulira sebum, mogu ga koristiti  i osobe s masnom kožom te osobe koje imaju problema s aknama. Iako proizvođač napominje da se ne preporučuje duže koristiti ga samog, ja ga koristim već par mjeseci i stvarno sam oduševljena ovim uljem.
Također dolazi u ambalaži od 30 ml i cijena mu je 55 kn.


Image

Plod divlje ruže BIO biljno ulje – Oshadhi

Hladnim prešanjem pažljivo osušenih plodova divlje ruže (Rosa canina), dobiva se ulje zlatno-crvenkaste do crvene boje zbog prisustva karotenoida iz ploda. Šipkovi plodići, ne usplođe, su dio ploda koji daje dragocjeno ulje. Ulje ploda europske divlje ruže ili ulje šipka (najčešće se dobiva iz ploda R. canine) sadrži dominantno nezasićenemasne kiseline: do 55% linolne (omega 6), do 27% alfa-linolenske (omega 3) i do 22% oleinske masne kiseline (omega 9). Udio zasićenih masnih kiselina (palmitinska, stearinska, arahidna) kreće se od 6-12%. Ulje šipka je iznimno bogato esencijalnim masnim kiselinama kao i karetonoidima. Sadržaj vitamina E penje se do 130mg/100g; dominira gama tokoferol, koji ima najsnažnije kemoprotektivno djelovanje od svih tokoferola, a količina alfa tokoferola je ekvivalentna količini alfa tokoferola u lješnjakovom i suncokretovom ulju. Delta i beta tokoferol su prisutni u nižim koncentracijama. Prisustvo tretinoina (trans-retinoinska kiselina, «aktivni» vitamin A) u uljima divljih ruža je upitno. Dok su neki znanstvenici isti pronašli u malim koncentracijama, drugi poriču da ulje sadrži taj oblik vitamina A. No bez obzira na spor oko postojanja tretinoina u ulju divlje ruže ono se pokazalo vrlo efikasno za tretiranje ožiljaka, opeklina, oštećene kože i upalnih bolesti kože (psorijaza, seboreični i atopijski dermatitis). U kozmetici to je ulje prvog odabira za tretiranje bora, strija, hiperpigmentacija, a zajedno s noćurkom (ili boražinom) neizostavni je dio krema i uljnih mješavina za njegu suhe i zrele kože.Koristi se i oralno kod upalnih kožnih bolesti, ateroskleroze (snižava razinu kolesterola u krvi) te kod gastritisa i čira na želucu i dvanaesniku. S obzirom da je ulje nestabilno treba ga čuvati na hladnom i tamnom mjestu te paziti na rok trajanja!

Ulje ploda divlje ruže koristim najrjeđe, i to onda kad se želim malo razmaziti i pružiti sebi nešto posebno. Iako je idealno za njegu suhe i zrele kože, i meni s mješovitom kožom lica idealno odgovara te mi nije izazvalo nikakve iritacije u vidu akni ili bubuljica. Lijepo njeguje kožu i srednje je gustoće, a jedino što mi se kod ovog ulja nimalo ne sviđa je miris koji je vrlo intenzivan i pomalo čudnjikav. Ipak, s vremenom sam se već naviknula. Žućkaste je boje i nije previše gusto pa se lako nanosi i razmazuje. Koža je nakon nanošenja mekana i glatka na dodir. Najviše će odgovara osobama s normalnom i suhom kožom lica te starijim damama, s obzirom na to da je idealno za njegu zrele kože.
Cijena mu je 79 kn i dolazi u staklenoj ambalaži od 30 ml. Kao što navodi i sam proizvođač, potrebno ga je čuvati u hladnjaku te ga potrošiti unutar navedenog roka trajanja.

Ulja su potpuno prirodna sredstva za njegu kože, lako su dostupna i nisu pretjerano skupa, s obzirom na to da jako dugo traju. Ukoliko još niste isprobali ulja u njezi lica, imate moju toplu preporuku. Isprobajte i biti ćete zadivljeni učinkom koji će ulja ostaviti na vašoj koži.


Image


By: Kovrčava Sue