15 savjeta za njegu kože pomoću kojih ćeš napokon postići besprijekoran ten

Svakodenevno buđenje uz blistavu kožu bez mana krije se u nekoliko jednostavnih, ali ključnih koraka

15 savjeta za njegu kože pomoću kojih ćeš napokon postići besprijekoran ten

Svi sanjamo o besprijekornoj, blistavoj koži, ali s brojnim proizvodima koji stalno dolaze na police drogerija i naizgled beskrajnim savjetima o njezi kože na internetu, nije uvijek lako pronaći rutinu njege kože koja će ti najbolje odgovarati

Image

Nema dileme: Dermatolozi kažu ovo je pravilan redoslijed nanošenja preparata na lice


Već znaš osnove - pij puno vode, dovoljno spavaj i umivaj lice redovito, ali što je sa svime između? Srećom, za čarobne postupke ili skupe kreme ne moraš izdvajati hrpu novca da bi postigla besprijekornu kožu.

Pronašle smo savjete dermatologa i vrhunskih beauty stručnjaka kako bismo sastavile popis onih najboljih za njegu kože. Od odabira pravog sredstva za čišćenje tvog tipa kože do važnosti čišćenja četkica, kistova i spužvica za šminku, ovi jednostavni trikovi pomoći će ti da postigneš blistavu kožu što prije.


Image


(Foto: Unsplash)

Koristi pravi čistač za svoj tip kože

"Za masnu kožu ili kožu sklonu aknama salicilni gel ili benzoil peroksid odlično funkcionira", istaknula je dermatologinja Ava Shamban za portal Good Housekeeping. 

"Za suhu zrelu kožu koristite hidratantno i hranjivo sredstvo za čišćenje. Za kožu sa smeđim mrljama ili melazmom koristite čistače koji posvjetljavaju, poput AHA piling čistača."

Izbjegavaj previše proizvoda

Korištenje previše proizvoda za njegu kože odjednom je veliko ne, ističe dermatologinja dr. Julia Tzu za portal Good Housekeeping. 

Kako ona naglašava, previše proizvoda unatoč kvaliteti može biti štetno za tvoju kožu te rezultirati izbijanjem akni i više začepljenih pora.

Kremu za lice koristi i ujutro i navečer

"Najbolje vrijeme za nanošenje kreme je odmah nakon što izađete iz tuša ujutro i neposredno prije odlaska u krevet navečer", objasnila je dermatologinja Janet Prystowsky. 

Također je dodala kako je važno izbjegavati losione s teškim mirisima i pronaći hidratantnu kremu dovoljno nježnu za svakodnevnu upotrebu bez iritacije.

Ne diraj lice

Iako to najčešće radimo nesvjesno, dermatologinja Tzu kaže kako je od velike važnosti naviknuti se izbjegavati dodirivati lice. Ne da dodirivanje lica samo širi bakterije i izaziva prištiće i akne, već  može dovesti do ožiljaka, povećanja bora, pa čak i gripe ili drugih virusa.

Hidratiziraj iznutra i izvana

Svaki stručnjak za kožu uvijek će ti naglasiti važnost hidratacije. "Manjak vode znači manje sjaja i više umora", govori i dermatologinja Mona Gohara za portal Good Housekeeping. Ona predlaže da odabereš proizvode koji sadrže hidratantne formule. I, naravno, da piješ oko osam čaša vode dnevno.

Izbjegavaj direktno izlaganje vrućini i sunčevoj svjetlosti

Nemoj samo paziti na sunce - prečesto približavanje otvorenoj vatri, grijačima i kaminima može također štetiti tvojoj koži. "To izaziva upalu i propadanje kolagena. Preporučujem da ostanete najmanje tri metra od mjesta koji zrače takvom jakom toplinom", objašnjava dermatologinja Debbie Palmer. 

Uvrsti eksfolijaciju u svoju beauty rutinu nekoliko puta tjedno

Eksfolijacija je zapravo piling, odnosno uklanjanje mrtvih stanica kako bi tvoja koža izgledala mlađe i blistavije. Osim toga, eksfolijacija potiče stvaranje kolagena u koži, zbog čega i bore postaju manje vidljive te ublažava hiperpigmentaciju.
"Dnevno gubimo 50 milijuna stanica kože, a bez ikakvog dodatnog truda, one se mogu 'objesiti' tako da koža izgleda ispijeno i sumorno", kaže dr. Gohara. Da bi se borila protiv toga, trebala bi 'odabrati proizvod koji je pH neutralan kako se ne bi osušio u procesu eksfolijacije'. I ne zaustavljaj se samo na licu - koži na tijelu također je potreban piling.

Vitamini na koži su obavezni

Uravnotežena prehrana je važna, ali postoji više načina kako da svojoj koži priuštiš vitamine. Postoje i topični antioksidansi, a to su serumi i kreme koji sadrže sastojke koji njeguju kožu, primjerice proizvodi s vitaminom C.

"Takvi proizvodi zaista mogu pomoći koži koja je oštećena suncem", kaže dr. Palmer. Nisi sigurna kako ih koristiti? Najbolje vrijeme za nanošenje je odmah nakon čišćenja, tako da ih koža može upiti ili ih možeš nanijeti prije kreme sa zaštitnim faktorom za dodatnu zaštitu.

Kao i unos zelenog povrća

Iako je primamljivo napraviti si kavu čim se probudiš, odabir pravih napitaka može u potpunosti promijeniti tvoju kožu nabolje. "Svako jutro pijte klorofil (koji se nlazi u špinatu, peršinu, zelenoj salati, mahunama, poriluku, kupusu i kelju ili koji možeš kupiti kao dodatak prehrani) u obliku smoothieja kako biste posvijetlili, oksigenirali i hidratizirali kožu."

Zeleni sokovi transfiormirat će tvoju kožu u nekoliko dana. Pijenje klorofila također pomaže u smanjenju natečenosti stimuliranjem limfnog sustava, pa je dobro i za celulit. 

Zadrži zdravu prehranu

Tvoja koža ima prirodnu barijeru za zadržavanje vlage, a ključna stvar za to su omega-3 masne kiseline. "Lanene sjemenke ili orasi u salati bit će trenutno pojačanje omega-3 masnih kiselina, povećavajući na taj način sposobnost kože da zadrži vlagu", dodaje dr. Vargas.

Svakako konzumiraj hranu s visokim glikemijskim indeksom (jednostavne i složene ugljikohidrate).

Čisti svoj kozmetički pribor redovito

Za borbu protiv infekcije i začepljenih pora, dr. Prystowsky preporučuje pranje kistova i spužvica za make up jednom tjedno. Za četkice koje koristiš oko očiju ona preporučuje dva puta mjesečno, a za sve ostale četkice jednom mjesečno je u redu. 

Evo i kako: Stavi kap blagog šampona na dlan. Vlažni pribor namoči mlakom vodom. Zatim ga masiraj na dlanu kako bi raspodijelila šampon u ksitove, čestkice i spužvice. Isperi šampon i ručnikom iscijedi višak vode. Pusti da se prirodno osuši.

Nosi kremu sa zaštitnim faktorom 365 dana u godini

"Mnogi ljudi smatraju da se trebaju zaštititi samo u sunčanim danima ili prilikom posjeta plaži", ističe dermatologinja Palmer i dodaje: "Ali istina je da moramo zaštititi svoju kožu čak i kada vozimo automobil, letimo u avionu ili obavljamo svakodnevne obveze".

Svakodnevno izlaganje UV zračenju doprinosi vidljivim znakovima starenja." Koja je krema za sunčanje najbolja? Odaberi kremu za zaštitu širokog spektra sa SPF-omod minimalno 30 i imaj na umu da je trebaš nanositi svaka 2 do 3 sata.

Zaštita od sunca ne prestaje na kremi sa zaštitnim faktorom

To uključuje i šminku sa zaštitnim faktorom, sunčane naočale i šešire. "Prevencija štete uzrokovane sunčevom svjetlosti milijun puta je bolja za vašu kožu od 'liječenja' posljedica kasnije", dodaje dr. Prystowsky.

Pojednostavi svoju rutinu njege kože

Uvijek je zabavno isprobati nove proizvode i ponekad će ti zaista i pomoći i izvrsno se uklopiti u tvoju beauty rutinu, ali dermatolozi su složni oko jedne stvari - manje je više. Dakle, pronađi sredstvo za čišćenje i hidratantnu kremu koji će dobro djelovati na tvoju kožu i neka oni uvijek budu u središtu tvoje rutine.

Spavaj pametnije

Ne radi se samo o tome da dobijemo osam sati sna tijekom noći. Koži će također biti od koristi spavanje na jastučnicama od svile. "Taj materijal sprječava stvaranje nabora i bora," kaže dermatologinja Jesleen Ahluwalia te dodaje: "Svila je također odlična za kosu - pomaže izbjeći zapetljavanje i lomljenje."