Oaza mira

Pomalo skriven biser Jadrana: Otok Unije pravo je blago Mediterana

Prečesto se piše samo o probranim hrvatskim otocima, dok neki drugi, manji i slabije razvikani, ostaju u sjeni. Mi ti zato danas predstavljamo Unije, prekrasan otočić sjevernog Jadrana koji je malo tko posjetio

Unije
Foto: Profimedia.hr

Ukoliko su ti Brač, Hvar, Vis i Korčula predaleko te radije istražuješ otoke srednjeg i sjevernog Jadrana, imamo pravu stvar za tebe. Najzapadniji hrvatski naseljeni otok, Unije, svakako je oaza kristalno čistog mora, mira i prekrasne prirode koju moraš doživjeti barem jednom u životu. Ovaj divan otok spada u Cresko-lošinjsku otočnu skupinu te je do njega najlakše doći lokalnom brodskom vezom iz Malog Lošinja te katamaranom iz Rijeke prema Malom Lošinju. Kao još jedna opcija postoji i katamaran Pula-Zadar koja na svom putu staje i na Unijama. Na otoku se nalazi i mala zračna luka, a ono što nam se posebno sviđa je to da tamo nećeš vidjeti niti jedan automobil!

Ovaj otok skriven od vreve i prekobrojnih turista nudi posve drugačiju sliku hrvatskog života na otocima. Dok ćeš na Hvaru stalno biti okružena bukom i partyjima koji kao da nikada ne prestaju, na Unijama ćeš moći uživati u miru i tišini, glasanju galebova i zapljuskivanju valova, bez buke i žamora prometa i tisuća ljudi. Inače, ovaj je otok naseljen sa samo 88 stanovnika, no tijekom ljeta se zahvaljujući posjetiteljima taj broj penje na neke impresivnije brojke.

Okolo otoka se nalazi i nekoliko manjih otočića, otočić i greben Samunćel (sjeverozapadno), otočić i pličina Mišnjak (istočno), greben Zasmokve i jedan otočić, Školjić, a južno od otoka se nalaze pličina Arbit. (tik uz najužniju točku), i pličina pod Polcem. Sjeverno od Unija se nalazi otok Zeča, sjeveroistočno i istočno su otoci Cres i, preko Unijskog kanala, Lošinj, a južno se nalazi otok Susak. Na zapadu je otvoreno more. Pučinska je obala strma. Prema jugozapadu, preko prolaza Velog Žapla, se nalaze Vele Srakane. Rubne točke otoka su rtovi Vnetak, Arbit, Vele stine, Lokunji i Maračol. Najviša točka otoka je vrh Kalk (138 m). Na otoku je plodno polje s izvorom pitke vode. Pretpostavlja se da je to polje otoku dalo ime. Grčka riječ heneios i latinska nia znače "polje" ili "u polje".

U prošlosti su se žitelji Unija prvenstveno bavili ovčarstvom, dok je danas cijela zajednica okrenuta turizmu i maslinarstvu. Otok je što se tiče smještajnih kapaciteta dobro opskrbljen privatnim apartmanima i kućama za odmor, dok velikih hotela nema. Sve je ovdje pitomo i domaće. Ono što je posebno atraktivno za ljubitelje aktivnog odmora je činjenica da se cijeli otok može proći s biciklom. Naime, s obzirom da nema automobila, većina cesta je još uvijek makadamska, što svakako odgovara ljubiteljima biciklizma.

Tijekom sezone se iz Malog Lošinja i Suska svakodnevno organiziraju i jednodnevni posjeti Unijama, a ono što bi se trebalo naći na planu i programu svakog posjetitelja je kušanje slavnih lignji s tog područja. Naime, s obzirom da se radi o pučinskom otoku gdje nema toliko posjetitelja, akvatorij je još uvijek itekako bogat ribom i morskim plodovima, a među njima su najpoznatije lignje. U samom mjestu Unije postoji nekoliko konoba i restorana koji pripremaju razne morske specijalitete te nude uživanje u unikatnoj gastronomskoj ponudi otoka.

Uz sve to, ne zaboravimo i ono najvažnije - obilje prekrasnih plaža, skrovitih uvala i čistog mora u kojem možeš uživati od jutra do sutra. Stoga, ako već ne ovo ljeto, onda sljedeće posjeti Unije - pa makar i na jedan dan.

Image
Može li bolje od ovoga?

Novo chill mjesto za tople dane: Zagreb ima bazen inspiriran lubenicom