Inspirativne stanke za vrijeme bicikliranja diljem Austrije

Posebna mjesta pružaju užitak i na stankama ugodnog bicikliranja.

Inspirativne stanke za vrijeme bicikliranja diljem Austrije

Austrijska biciklistička ruta pruža se najljepšim regijama u zemlji. Zašto si ne biste priuštili takav luksuz? Profesionalni biciklisti nemaju tu prednost povremenih stanki i uživanja u krajoliku.

Foto: Österreich Werbung-Himsl

Od jezera Schwarzsee do Salzburga

Ako netko misli da će u festivalskom gradu Salzburgu odudarati u sportskoj biciklističkoj odjeći, vara se. Šetajući starim gradom, bit će dovoljan i letimičan pogled kako biste doživjeli modernu umjetnost. Inicijativa Salzburg Foundation realizirala je od 2002. do 2011. jedinstven  Park sa sklulpturama (Skulpturenparcours). Djela pripadaju vrhunskim umjetnicima: Anselm Kiefer postavio je svoju umjetničku kuću (Kunst-Haus) u Furtwänglerpark, Marina Abramovic osmislila je na čvorištu Staatsbrücke/Neustadt interaktivnu instalaciju od stolaca. Osobit naglasak je na djelu Stephana Balkenholsa „Sphaera“. Dio instalacije je i ogromna, dvije tone teška, pozlaćena kugla na trgu.

Pljus, pljus - tko biciklira po vrućini, zaslužio je osvježavajuću stanku. Zašto se ne biste zaustavili na jezeru Schwarzsee  i uskočili u vodu? Temperatura jezera dosegne i do 27 stupnjeva, a nalazi se usred močvarnog područja. Ime je dobilo zbog visokog udjela treseta zahvaljujući kojem ima i ljekovita svojstva. Budući da se okolni pogrmljeni otočići borovnice i smreke zrcale u jezeru, ono poprima zelenu boju, unatoč svojem imenu (njem. Schwarzsee - crno jezero). Ako se nekoga još nije dojmilo sve ovo, zasigurno će biti očaran panoramskim pogledom: u pozadini veličanstveno stoje brda Kaisergebirge. Dok se odmarate na obali, skačete u Schwarzsee ili prisustvujete vožnji brodićem, alpsko područje Wilder Kaiser brižno Vas gleda s visina.

„Kraljica krivina“ - tako su nazvali arhitekticu Zaha Hadid. Razlog tomu bit će Vam jasan kad vidite njezin dizajn skakaonice Bergisel. Iračanka je prvenstveno dizajnirala teren za zamahe, s krivinama i dinamičnim oblicima kako bi osigurala okretnost i jednostavnost. Svojim idejama htjela je postići oduševljenje i „pružiti uvid u drugačiji svijet“. Ovo je pravo mjesto za one koji su u potrazi za nadahnućem. Dizalom ili uspinjući se preko 455 stuba doći ćete do kafića, restorana ili panoramske platforme tornja Schanzenturm. Oni maštoviti moći će zamislit kako to izgleda kad se zaista spuštate niz ovu padinu. No, tad će vjerojatno pomisliti kako srećom moraju „samo“ biciklir ati do idućeg cilja.

Kolumbo se još nije bio ni zaputio prema Americi kad je 1486. u austrijskom mjestu Hall već iskovan prvi talir, preteča kasnijeg američkog dolara. Stoga, ne preostaje ništa drugo, nego nakratko parkirati bicikl i krenuti stopama kovača talira. Simbol austrijskog mjesta Hall - toranj Münzerturm utvrde Burg Hasegg već izdaleka ukazuje na odredište. Ondje će Vas oduševiti imitacija prve preše za izradu kovanica koja je u srednjem vijeku izrađivala i do 4.000 kovanica dnevno. Jednako će Vas zadiviti i europski talir: promjerom od 36 cm i 20 kilograma teškim srebrom, najveći je srebrni talir u svijetu. Izrađen je po uzoru na carski talir koji je 1508. bio prva kovanica s otisnutom riječju „Europa“.

„Dijamanti su ženin najbolji prijatelj?“ - Da to „svjetlucavo kamenje“ ne očarava samo žene, potvrđuje svijet kristala Swarovski. U 16 Prostorija čuda - kao što su Kristalldom, Eisgasse ili Eden - ovo kamenje u natjecateljskom duhu obasjava i očarava posjetitelje. Izvana se ne može ni pojmiti kakav sjaj se skriva iza travnatog zelenog diva koji je dizajnirao André Heller. Prema legendi, div odlazi u svijet kako bi doživio sva njezina blaga koja odonda čuva u Wattensu. Div se prostire bajkovitim krajolikom sa spektakularnim umjetničkim instalacijama kao, primjerice, Oblak izrađen od 800.000 blještavih kristala. Idealno mjesto za odmaranje umornih nogu nakon bicikliranja i sanjarenje.

Orgulje junaka (Heldenorgel) na utvrdi Kufstein zvižde iz svih rupa - i to iz svih 4.948. Toliko cijevi, naime, imaju najveće svjetske orgulje na otvorenom. Igre se održavaju na otvorenom, u Festungsneuhofu u starom gradu, ali iz tornja utvrde čuje se zvižduk 18 cjevastih zvona sve do vrha Wilder Kaisera. Dok stojite visoko na brdu ili ste se uputili na ugodnu vožnju krajolikom Kufsteina, možete čuti i pjesmu „Guter alter Kamerad“ (Dobri stari prijatelj), koja svaki put svira u čast žrtvama svih ratova. Ako imate priliku čuti orgulje izravno u Festungsneuhofu, osjetit ćete čarobnu atmosferu, jer i sama utvrda koja je bila naizmjenično u austrijskom i bavarskom vlasništvu, ispričat će Vam vlastitu priču.

Imate želju uživati u pitoresknoj prirodi? Na cesti između mjesta Saalfelden i Lofer u salcburškom Saalachtalu isplati se sići s kotača na ulazu u tjesnac Seisenbergklamm i prošetati. Tjesnac je nastao prije punih 12.000 godina za vrijeme zadnjeg ledenog doba, kad je čitavo područje prekrio debeli sloj leda prelijevanjem vode iz jedne doline u drugu. Nakon otapanja, na nanosima smjestio se Weißbach kod Lofera. Tako je s vremenom nastalo predivno mjesto koje očarava posjetitelje, ali ujedno izaziva i strahopoštovanje pred prirodom. Obilazak dubokog, glatkog tjesnaca traje dobrih sat vremena, a popraćen je i šetnjama uz baklje. Možda čak dođe do bliskog susreta s duhom tjesnaca.

Iz Schafberga u Steyr

Nakon gradova Linz i Wels, ovo je treći najveći grad Gornje Austrije i ujedno industrijsko središte. Ako se zaustavite u mjestu Steyr vidjet ćete da je riječ o kratici. Steyr je oduvijek pružao mnoga radna mjesta. O tome svjedoči i uzbudljivi muzej Museum Arbeitswelt Steyr, a s druge strane povijesni stari grad u kojem se spajaju rijeke Enns i Steyr kao prava blaga. Gradski trg ubraja se u najočuvanije starogradske ambleme njemačkog govornog područja. Ukoliko se odlazeći iz grada uputite u smjeru juga, mijenja se kulisa. Ubrzo stižete do nacionalnog parka Nationalpark Kalkalpen najvećeg zaštićenog šumskog područja u Austriji. Namijenjen je za očuvanje rijetkih životinjskih i biljnih vrsta. No, i čovjek ovdje može napuniti baterije.

Izviđanje brda Schafberg prepušta se jedino profesionalcima brdskog biciklizma. Mnogo je ugodnije uspeti se poznatom uspinjačom Schafbergbahn. Već pri vožnji najstrmijom austrijskom parnom uspinjačom sa zupcima, maksimalnog nagiba od čak 25,5 posto, doživjet ćete čaroban pogled na  Wolfgangsee. Na vrhu visine 1.783 metra pogled postaje zaista zapanjujuć. Odavde se vidi ni manje ni više nego 13 jezera i predivna alpska kulisa koja ih okružuje. Savjet za nostalgične ljubitelje željeznica: nekoliko povijesnih željeznica na parni pogon i sa zupcima iz 1890-ih još je u upotrebi, a uvrštene su među najstarije svjetske željeznice koje su još u pogonu. Uspinjača Schafbergbahn u pogonu je od kraja travnja do kraja listopada.

Trgovačka zajednica Hallstatt na jezeru Hallstätter zajedno s ledenjakom Dachstein i unutrašnjošću odmarališta Salzkammergut upisani su u UNESCO-ov popis svjetske baštine. Ovo mjestašce privlači posjetitelje zbog kućica na stupovima usred jezera, slanog svijeta Hallstatt  kao i  spilje ledenjaka Dachstein u mjestu Obertraun. Osobito očaravajuće mjesto je izletište  „5fingers“ otvoreno 2006. do kojeg vodi polazište Krippenstein na ledenjaku Dachstein. Najupečatljivija panoramska platforma u Alpama ima oblik ruke s pet prstiju koja seže do padine duboke preko 400 metara. Pogled ostavlja bez daha. Odavde se put izravno nastavlja do još jedne panoramske platforme s koje se pruža savršen pogled na oba glečera ledenjaka Dachstein.

Tko biciklira ovim područjem oko jezera Traunsee svakako bi trebao obići Vorchdorf. Ova je općina vrlo omiljena među posjetiteljima. Tu se nalazi Tanglberg, jedan od najboljih restorana u zemlji. U Vorchdorfu se prije svega spravlja odlično pivo. Još od 1681. pivovara Schloss Eggenberg ističe se uspješnim spojem pivske tradicije i suvremenosti. Ovdje je craft pivo postojalo i prije nego je pojam uveden. Specijalitet kuće je pivo koje se spravlja samo na dan Svetog Nikole i jako pivo Samichlaus koje se skladišti 10 mjeseci. Na povratku preporučujemo lokalnu željeznicu od Vorchdorfa do Gmundena.

Sa sedla, na sedlo! Obilazeći gornjoaustrijsku izložbu Landesausstellung 2016 biciklisti silaze sa kotača kako bi se divili konjima. Predstava na temu „Čovjek & konj“ ima dva dijela. U Centru za konje Stadl-Paura sve se vrti oko životinja i njihove ispomoći. Ovdje možete vidjeti svakodnevne poslove u kojima konji pomažu čovjeku. U Stift Lambachu možete vidjeti umjetničke izričaje na istu temu, a sežu sve do prahistorijskih artefakata. Suočava se s današnjim tabuom oko konjskog mesa; prije tisuće godina konj je bio izričito dostavljač hrane. Mjesta izložbe povezana su pješačkom stazom uz koju se nalaze zanimljivosti poput crkve Paura-Kirche.

Od samostana sa crkvom Stift Ardagger do dvorca Neubruck

Ne čudi što Barthl nabavlja mošt u ardaggerskoj četvrti mošta: ovdje se nalazi jedinstven europski kvalitetni mošt koji ima više od 90 % udjela kruške. Tristo vrsta krušaka kao što su tepka i viljamovka rezultirale su različitim nijansama okusa, a rastu uz 200 km dugu cestu Moststraße, koju možete doživjeti laganim bicikliranjem. Ako ćete se zaustaviti kod proizvođača mošta, ubrzo ćete naučiti da se nazdravlja s „uzdravlje“ („G'sundheit!“), a uzvraća sa „živ bio“ („Sollst leben!“). Ako više preferirate druge tekuće oblike, uzmite pjenušavi mošt, ocat ili liker. Hranu možete kušati u MostBirnHaus u Stift Ardaggeru ili u „Mostelleria“ u Oed-Öhling. 

U južnom dijelu šume, između Dunava i Češke šume (njem. Böhmerwald) smjestio se ovaj jedinstveni dvorac s upečatljivim okruglim tornjem. Između drevnih zidina, najstariji dio datira iz 13. stoljeća, možete se odmoriti od bicikliranja i uroniti u daleku kulturnu povijest. Možete čuti i sudbine mnogih ondašnjih vlasnika dvoraca te brojne druge priče. Primjerice, o tome da je dvorac prvotno izgrađen kao tvrđava okružena vodenim opkopima. No, ponajprije je ovdje naglasak na povijesti prava. Toj će temi od proljeća 2017. biti posvećena i nacionalna izložba: „Sve što je pravo“. Naime, pitanje suživota među ljudima nije samo danas aktualno, nego su se njime bavili već ondašnji stanovnici dvorca.

Vinarev „Federspiel“ (njem. perolaka igra) je kao boksač perolake kategorije (u vinorodnom području Wachau za suha bijela vina ima posebna oznaka kategorije za kvalitetu vina od manje prema većoj razini sladora i zrelosti: Steinfeder (do 11.5% alkohola), Federspiel (11.5-12.5%)i Smaragd (od 12.5%). U oba slučaja riječ je o „težinskim kategorijama“, ali druga se može naći samo u Wauchau. Oznaka za kvalitetu vina Federspiel jamči najbolje vino u regiji i navodi alkoholni udio. Vina možete kušati kod vinara Thomas Gritsch in Spitz na imanju „Hof in der Lauben“. Prvi zapisi njegova vinograda s dugogodišnjom tradicijom i veličinom od sedam hektara datiraju još iz 1248. To je najviši i najstrmiji vinograd u dolini Wachau. Podloga od šrkriljevca osobito je pogodna za veltlinac i rizling koje Gritsch interpretira elegantno i živahno. Zašto ne biste odmorili u sjenici i uživali ??u vinu kategorije „Steinfeder“? Ime je dobilo po biljci perasto kovilje koja na ljetnom povjetarcu nježno dodiruje vinovu lozu. Veću idilu u stanci od bicikliranja nećete naći.

Veličina nije uvijek bitna! To je točno, jer je Venera iz Willendorfa, velika svega jedanaest centimetara, postala vjerojatno najvažnije arheološko blago Austrije. Dama od vapnenca stara 25.000 godina pronađena je 1908. za vrijeme izgradnje željezničke pruge za austrijsku željeznicu Donauuferbahn. Poznata je ponajprije po svojoj bujnoj figuri i karakterističnim kovrčama. Iako je Venera danas izložena u Prirodoslovnom muzeju u Beču, biciklisti zaljubljenici u kulturu mogu pronaći tragove Venere i u Willendorfu: u muzeju ili na nalazištu gdje je ustoličena uvećana replika Venere. Ondje iz zabave možete pokušati zamisliti kako je bilo u paleolitiku, a potom sjesti na bicikl i s olakšanjem pokrenuti kotače u smjeru budućnosti.

„Veni, vidi, vici“ - poznati Cezarov uzvik mogao bi jednako tako biti i uzvik Umberta Eca. Zašto? Talijanski pisac došao je u Melk, vidio impresivni samostan te, inspiriran benediktinskim redom, osvojio srca čitatelja svojom knjigom „Ime ruže“. Nije ni čudo, jer čim veliki, žuti samostan zasja na večernjem suncu, očarava već iz daljine. I unutrašnjost je impresivna. U Samostanskoj knjižnici stropne freske nadziru preko 100.000 knjiga iz teologije, filozofije, prava i medicine. To je dragocjena baština reda osnovanog 1089. godine. Posjet ovom UNESCO-vom spomeniku svjetske baštine obogaćuje svaku biciklistički rutu, a možda čak i Vas inspirira.

Andreas Töpper nikad nije bio staroga kova! Upravo suprotno: zauzeti poduzetnik otvorio je 1817. u općini Scheibb najmoderniju valjaonicu željeza u Europi koju je uspješno vodio sve do duboke starosti od 86 godina. Pogon je zapošljavao 800 radnika za koje se Töpper brinuo visokim socijalnim angažmanom. Sagradio je stambene kuće, domove za umirovljenike i „Bruderlade“ za potrebite radnike. Dok biciklirate kroz Scheibbs, još uvijek možete osjetiti duh Töpperove željezne i čelične ere. Naime, most Töpperbrücke s kipovima svetaca od lijevanog željeza, plemeniti dvorac Töpperschloss i kapelica Töpperkapelle podsjećaju na stara vremena gospodarskog procvata regije „Eisenwurzen“ (njem. Eisen - željezo).

Iz mjesta Filzmoos u dolinu izvora

Biciklizam ne izaziva samo žeđ, nego otvara i tek. Snalažljivci čak isplaniraju rutu koja ih vodi ka čarobnim zalogajima. Za njih je najpodobnija ruta Via Culinaria sa svojih osam slasnih staza. Od ljubitelja slanih jela, do ljubitelja ribe ili slastica, za svakoga se nađe ponešto. Osjetljiva nepca trebala bi obavezno posjetiti kuharicu Johannu Maier koja u hotelu Hubertus u Filzmoosu priprema domaće specijalitete koje je popularni gastrovodič Gault Millau ocijenio s tri kuharske kapice. Ovdje već očarava i sam kruh dobrodošlice koji vrhunska kuharica servira uz zagrijani maslac s timijanom. Time započinje jelovnik Johanne Maiers koji vodi u kulinarski raj.

Nakon bicikliranja kroz Salzburg katkad ne ostane dovoljno snage za uspinjanje na Hochkönig. No, to nije ni nužno. Naime, podnožje ovog planinskog masiva također je pogodno za šetnju i odmor. A za sve koji bi ipak htjeli malo u visine, isplatit će se planinarenje do pašnjaka Riedingalm u mjestu Mühlbach. Nije se mnogo promijenilo otkad su prvi seljani ovamo slali stoku na osvježenje u ljetnim danima. Zvonca krava i dalje odjekuju u vlastitom ritmu. Alpski sir i dalje je jednakog okusa. Samo osjećaj se promijenio. Ranije nismo imali tu želju za usporavanjem, tu potrebu za originalnošću. Stoga, samo još više uživate što ste ovdje. Užitak je, naime, neupitan.

Nekima se vrti već kod automobilske vožnje strmom cestom između Salzburga i Koruške. No, oni koji su željni izazova, prijeći će ovu dionicu biciklom. Ne mora to nužno biti svih 48 kilometara. Alpska cesta Großglockner Hochalpenstraße  svojim mnogobrojnim platformama s vidikovcima, šest tematskih staza i dvama centrima za posjetitelje pruža mnoštvo prilika za divljenje nad prirodom nacionalnom parku Hohe Tauern. Za početak vidite cvijećem okićene planinske pašnjake i planinske šume, zatim divovske stijene i vječni led. Pogled sa stanice Kaiser-Franz-Josefs-Höhe na alpskoj cesti Großglockner Hochalpenstraße, koji seže do najvišeg planinskog vrha Großglockner opravdat će uloženi trud pri uspinjanju. Okorjeli sportaši mogu prve nedjelje u srpnju sudjelovati na rekreativnoj biciklističkoj utrci Österreich-Radrundfahrt, a pobjednika proglašavaju kraljem Großglocknera (njem. „Glocknerkönig“) .

Ako nekoga obuzme stres svakodnevnice, isplati se pronaći mirno mjestašce u kojem vrijeme kao da je stalo. Daleko od svake gužve nalazi se 30 kilometara duga dolina Raurisertal sa svojim netaknutim krajolikom. Čovjek se ovdje odavno ophodi brižno s prirodom. Uključujući i vodu. Dolina Raurisertal s razlogom se naziva „dolinom izvora“. Za vrijeme šetnje možete se diviti visokim vodopadima ili okušati sreću na pronalazištima zlata. Dolina je stoljećima bila središnja ruda zlata, a navodno se i danas ovdje nalazi 120 tona plemenitog metala. Još jedna atrakcija je i prašuma Rauriser na rubu doline u mjestu Kolm Saigurn sa svojom sočnom zelenom mahovinom i tamnim močvarnim tresetištima.

Od područja Nockbergen do utvrde Landskron

„Kapi krvi Nockberga“ ili „Karfunkelstein“ (poludragi kristal granata almandin), kako god nazvali crveni granat iz mjesta Radenthein, nipošto ne smijete propustiti granat. Na temperaturi od osam stupnjeva u tunelu možete vidjeti gdje „raste“ kamen krvavo crvene boje. Pritom će Vas zadiviti i podzemno jezero, ali i žile kvarca i granita. U sagi o „Svetom gralu“ granat čak ima i čarobnu svjetleću moć. Već zbog toga se isplati posjetiti ovaj rudnik i iskušati svoju sreću. Ako Vam se posreći u potrazi, stručnjaci će Vam izbrusiti pronađeno blago. Prije daljnjeg bicikliranja obavezno napravite stanku kod vodopada „Blauer Tumpf“, na ulazu u granitni kanjon i pustite da Vas obuzme magija ovog čarobnog mjesta.

Pop-art umjetnica Kiki Kogelnik osigurala je Koruškoj prepoznatljivost. Među njezinim djelima nalaze se slikarski izričaji, instalacije, skulpture i grafike. Za vrijeme boravka u New Yorku bila je članica umjetničkog sastava zajedno s Royem Lichtensteinom i Andyem Warholom. Vozite li se biciklom kroz Klagenfurt, otkrit ćete njezin bunar „Pjev“ ispred sjedišta Koruškog parlamenta. Savršeno mjesto za inspirativnu pauzu. Njezinim ostalim djelima možete se diviti u muzeju „Museum Moderner Kunst Kärnten“ – jedna od najznačajnijih zbirki suvremene umjetnosti u Austriji. U utvrdi „Burg“ možete na 1000 četvornih metara vidjeti djela već etabliranih umjetnika. Dakle, nema boljeg mjesta od kapele u utvrdi ili arkadnog trijema koji će Vam podariti energiju za daljnje bicikliranje.

Za sve koje osim daljine privlači i visina, tu je toranj s vidikovcem Pyramidenkogel, najviši drveni toranj s vidikovcem na svijetu. Na trima platformama koje su dostupne hodom prostire se bajkovit pogled na Korušku i njezino tirkizno Vrbsko jezero (Wörthersee) ili jezersku dolinu jezera Keutschacher. Pogledate li u daljinu, još ćete jednom osjetiti spokoj prije samog spusta s tornja, i to najvišim natkrivenim toboganom u Europi. One hrabre čeka 30 sekundi nezaboravnog spusta o kojem svi sanjamo još od dječjih dana. Nije li ovo odličan adrenalinski val nakon kojeg možete energično nastaviti vožnju?

Dok uživate na ljetnom šetalištu Vrbskog jezera (Wörthersee) i ispijate ledenu kavu uz obalu ispred kulisa veličanstvenih vila, shvatit ćete izraz „dolce far niente“ (slatka fjaka). Karakteristična arhitektura Vrbskog jezera, mješavina secesije, baroka i engleskog parka, odvest će nas putevima prošlosti. Od 1864. do 1938. arhitekt Franz Baumgartner izgradio je na obali Vrbskog jezera i u Klagenfurtu u ovoj tipičnoj estetici vile, kupališta i hotele. Ovdje se isplati sići s kotača i odmoriti se u dvorcu Schloss Velden, Villi Kointsch ili kupalištu Werzer  te udahnuti ovaj neopisivi osjećaj lagode.

„Don’t worry, be happy“? Vožnja biciklom kroz Korušku može samo goditi. Naročito, ako uvečer pogledate program kulture u areni Burgarena Finkenstein gdje je čak i Bobby McFerrin izveo poznatu pamtljivu melodiju za dobro raspoloženje. U areni pod zvijezdama i otvorenim nebom međunarodni i domaći umjetnici te kabaretisti stvaraju jedinstven ugođaj ljetne večeri. Pozornica je spektakularna. Utvrda je stara gotovo 90 godina, a njezine romanske i gotske zidine stvaraju gotovo mističnu i bajkovitu atmosferu. Ne preostaje ništa drugo, nego odmoriti se uz dašak kulture, nasloniti se i uživati u večeri prije nego idućeg dana nastavite biciklirati.

Oprema, mačevi ili antičke figure portreta, ovi simboli obavijeni sagom u utvrdi Burg Landskron jamačno će Vas vratiti u srednji vijek. U dvorani tornja možete čak kušati i viteški jelovnik zbog kojeg ćete se osjećati kao Lancelot i vitezovi okruglog stola. Ako Vam je ovo presvečano za stanku od bicikliranja, možete se ugodno smjestiti u restoran unutar utvrde Haubenrestaurant te uživati u koruškim specijalitetima kao što su „Schmankalan“, Kärntna Lax'n ili Kasnudel. S panoramske terase proteže se veličanstven pogled na Osojsko jezero (Ossiacher See), grad Villach i planinski masiv Karavanken. Možete također pratiti slobodan let kraljeva visina kao što su orlovi, sup ili sokol. U zoološkom vrtu Greifvogelzoo zbrinute su ozlijeđene ptice grabljivice koje ovdje dobivaju odgovarajuću skrb. Zahvaljujući tome ponovno će moći veličanstveno vladati visinama.

Od utvrde Burg Güssing do mjesta Stegersbach

Što je zajedničko vulkanu i biljarskom stolu? Oboje se nalazi u mjestu Güssing i daje Vam uvid u davna vremena. Na ugašenom stožastom vulkanu još je od 1157. ustoličena najstarija utvrda u Gradišću. Ne pruža samo zadivljujući pogled sve do Mađarske, nego i u unutrašnjosti krije istinsko blago. Stalna postava obitelji Batthyány, u čijem je vlasništvu utvrda već 500 godina, pruža uvid u srednjovjekovni način života. Tada se slobodno vrijeme provodilo, primjerice, sviranjem phonole. Bila je to vrsta glasovira s pedalama  ili duelima na antiknom biljarskom stolu. Ako se ovdje odlučite odmoriti od bicikliranja, nećete moći utjerivati lopticu u kut, ali zato su u ponudi ljetni mjuzikl Güssinger Kultursommer Musical ili koncerti na otvorenom.

Living on the edge: selo Bildein nalazi se točno na granici s mađarskim susjedima, a svojim je položajem, pitanjem granice i popratnom povijesnom pozadinom dugo vremena bilo aktualna tema. Mještani ga nazivaju „selom bez granica“, jer smatraju da predstavlja otvorenost, pristupačnost i toleranciju. Svaki se stanovnik, ali i gost, ovdje trebaju osjećati ugodno. Nema boljeg povoda zbog kojeg biste ovdje trebali sići s bicikla i doživjeti duh prošlosti. O svemu će Vas informirati tamošnje gospođe zvane „gschichtenhaus-Damen“, koje na gradišćanskom dijalektu Hianzn prepričavaju povijest, ali i nedavne događaje ovog sela koje prelazi granice. Isto tako preporučujemo granični prijelaz na plutajućem mostu te labirint koji će spriječiti monotoniju i bicikliranje učiniti još uzbudljivijim.

Noah, ripotella ili delaware – ova zvučna imena nisu iz neke telenovele, nego predstavljaju vrste grožđa za austrijsko autohtono vino Uhudler iz gradišćanskog mjesta Heiligenbrunn. Na vinovoj lozi koju nije potrebno cijepiti raste grožđe, a vino koje od njega nastaje ima svojstven okus maline ili šumske jagode. Otkud dolazi ime? Kažu da izgledaš kao sova (njem. Uhu) kad preduboko gledaš u čašu dok ispijaš vino Uhudler. No, s obzirom na to da nije preporučljivo piti alkohol dok biciklirate, to Vam se neće dogoditi. Ipak, isplati se kratka stanka u podrumskoj četvrti s vinima u bajkovitom mjestu Heiligenbrunn. Jedinstvenoj slici sela doprinosi 141 vinski podrum iz 17. stoljeća koji je prekriven bijelim slamnatim pokrovom i proglašen kulturnom baštinom.

Pod izrazom „Bernstein“ uz žuto drago kamenje mislimo i na zeleno. Točnije na plemeniti serpentin, koji se javlja samo u gradišćanskom mjestu Bernstein i smatra se geološkim čudom. Zaista se isplati ovdje napraviti stanku od bicikliranja i posjetiti jednu od radionica  u kojima se obrađuje serpentin. Ondje možete škicnuti kako se mineral obrađuje i pretvara u predivne bisere ili elegantne vinske čaše. Svaki komad izrađen s ljubavlju u najrazličitijim nijansama pretvara se u unikat. U hladnim podzemnim hodnicima, pak, možete obići muzej u stijenama i vidjeti gdje nastaje ovaj jedinstveni mineral.

Jeste li za „Bingo Bango Bongo“? Onda možete privremeno zamijeniti bicikl za golfsku palicu i uputiti se u golfski resort Stegersbach. Ovdje, u najvećem austrijskom golfskom resortu, očekuju vas dva tečaja na terenu s 18 rupa. Za one koji još nisu vješti u golfu, a rado bi se okušali, u ponudi je tečaj na terenu s 5 rupa. Tečaj za parove pruža se preko brjegovitog terena koji doprinosi užitku u golfu. Za one koji jednostavno žele prošetati, u ponudi je „Walk of Wine“, kratka staza između 26 redova vinograda gdje vinari predstavljaju svoja vina.

Od mjesta Bad Tatzmannsdorf do mjesta Klosterneuburg

Iz Beča se u svakom trenutku s vjetrom u leđima možete biciklom zaputiti prema Klosterneuburgu. Kad smo već kod vjetra: postoji legenda o utemeljenju samostana Stift Klosterneuburg koji je ujedno i simbol grada. Legenda je vjerojatno neutemeljena, ali tim više zanimljiva. Ubrzo nakon vjenčanja sa svojom Agnes, markgrof Leopold III. Austrije (1073.-1136.), odlučio je izgraditi samostan. (danas: sveti Leopold III. Pobožnik, zaštitnik Austrije) Dok je sa suprugom razmišljao o lokaciji, vjetar joj je skinuo veo i otpuhao ga u šumu. Unatoč detaljnoj potrazi, nije pronađen. Leopold ga je pronašao nakon 8 godina, jašući šumom. Veo je visio na cvjetovima bazge, netaknut svih tih godina. Upravo na tom mjestu kasnije je podignut samostan. Barem prema legendi.

Znate li što je Tarcsafürdő? Sigurno znate. To je mađarski naziv za kupalište Bad Tatzmannsdorf. Nekoć je ovo lječilište pripadalo Deutsch-Westungarn (naziv za Gradišće od 1918. do 1921. kad je pripadalo njemačko-mađarskom području). Godine 1919. područje je pripojeno Austriji, dvije godine kasnije postaje dijelom nove savezne zemlje Gradišće. Od 1926. godine ima naslov „Bad“ (kupalište i lječilište). No, kupalište se ovdje nalazi mnogo dulje. Ovo mjesto ima dugu tradiciju lječilišta, vlastiti muzej koji prikazuje poznate ličnosti koje su ga posjećivale, a najpoznatiji je pjesnik laureat Franz Grillparzer. Ono što Bad Tatzmannsdorf čini jedinstvenim jesu čak tri prirodne ljekovite metode. Ljekovita voda s mineralima koja regulira krvni tlak, terapijsko blato koje ublažava kronične bolove i termalna voda koja se koristi protiv reumatizma.

Kad uđete u prostoriju, imate dojam da ste u muzeju, kao da ste se vratili u neka davna vremena. I zaista, ovdje u gradišćanskom mjestu Steinberg i danas se radi na tradicionalan način. Obitelj Koó ima jednu od rijetkih preostalih radionica za vezove na plavoj tkanini (njem. Blaudruck)  Blaudruck je postupak bojanja lanenih i vunenih niti pri čemu nastaje bijeli uzorak na plavoj podlozi. Ova tehnika razvijena je još u 17. stoljeću. Skupu tkaninu mogli su si priuštiti samo bogati, za siromašne se izrađivala otisnuta tkanina. Danas su proizvodi obitelji Koó tim više traženi. Gradišćanski indigoplavi ručni vezovi UNESCO je 2010. proglasio austrijskom nematerijalnom baštinom.

Mjesto Raiding ima tek 840 stanovnika. Na prvi pogled djeluje kao je prosječno gradišćansko selo. No, ipak bi ovdje trebalo napraviti stanku i upoznati općinu Raiding koja ima mnoštvo kulturnoga blaga. Prije više od 200 godina ovdje je rođen Franz Liszt (1811. do 1886.). Bio je pijanist virtuoz, svjetski čovjek, neskromno je uživao u životu, a ubraja se u najproduktivnije skladatelje 19. stoljeća. Osim toga, bio je pisac i ravnatelj kazališta. Njegova šindrom natkrivena, prelijepa rodna kuća iz 16. stoljeća, danas je muzej Liszt Museum. Stoga je 2006. godine odmah pokraj nje izgrađena moderna koncertna dvorana u kojoj se održava godišnji festival Liszt-Festival. Uspješna simbioza suvremenosti i prošlosti.

Knezovi Esterhazy ostavili su bogatu baštinu. Po njima nije samo nazvana krem torta za vrijeme Habsburške monarhije koja se i danas ubraja u klasične austrijske slastice, nego i jedan od najljepših baroknih dvoraca u zemlji, koji pruža uvid u dvorski život kneževa. Posjetitelji dvorca Esterházy mogu vidjeti mješavinu baroknog sjaja, klasicističke strogosti i austrijskog bidermajera. U ovom je inspirativnom ambijentu Joseph Haydn stvarao svoje velike skladbe. Dvorana u kojoj su nekoć bile praizvedbe, danas se smatra jednom od najboljih koncertnih dvorana u svijetu, a njezine bogate freske čine ju i jednom od najraskošnijih.

U 19. stoljeću ovdje su se kupale badenske dame. Kasnije je damsko kupalište pretvoreno u muzej. Kad je 2009. godine najpoznatiji gradski umjetnik proslavio svoj 80. rođendan, grad Baden je odlučio preoblikovati ga u muzej Arnulf Rainer Museum. Njemu u čast (ovog i danas živućeg umjetnika) izložena je bogata zbirka slika, grafika, skulptura i fotografija. Najpoznatije su, naravno, njegove legendarne preslike. Od ranih 1950-ih Rainer preslikava vlastita i tuđa djela. U muzeju se mogu vidjeti i djela drugih umjetnika, a najmanje dvaput godišnje mijenja se program izložbe. Iz ove ćete kuće umjetnosti izaći osvježeni i nadahnuti kao nakon kupanja u termama.