Inspirativna priča

Madam C.J. Walker - izgradila je poslovno carstvo i postala milijunašica

Kći bivših robova ušla je u Guinessovu knjigu rekorda kao prva 'self-made' milijunašica. Ovo je njezina priča koja je i danas jednako inspirativna kao i prije 100 godina

Madam C. J. Walker Netflix
Foto: www.profimedia.hr

Ako imaš Netflix, velike su šanse da si pogledala odličnu seriju 'Self Made', koja je krajem ožujka prošle godine premijerno prikazana na ovoj popularnoj streaming platformi.Ova mini serija inspirirana je životom Madam C.J. Walker, koju mnogi zovu simbolom američkog sna.

Kći bivših robova koja je ušla u Guinessovu knjigu rekorda kao prva 'self-made' milijunašica. Izgradila je poslovno carstvo i priskrbila posao tisućama afro-američkih žena. Ovo je njezina priča koja je i danas jednako inspirativna kao i prije 100 godina.

Madam C.J. Walker rođena je kao Sarah Breedlove 1867. godine na američkom jugu, u saveznoj državi Louisiana. Njezini roditelji, starija braća i sestra bili su robovi na poljima pamuka. Ali Sarah je rođena slobodna. U dobi od 7 godina izgubila je roditelje.

Nakon što su joj roditelji umrli, preselila se kod starije sestre i njezinog supruga. Sarah je od malih nogu radila kao kućna pomoćnica i nije imala vremena za školu i učenje. Madam C.J. Walker rekla je da je imala samo tri mjeseca formalnog obrazovanja kad je pohađala nedjeljnu školu.

U dobi od 14 godina Sarah se udala za Mosesa McWilliamsa. Nije to učinila jer ga je voljela, već zato što je suprug njezine sestre bio vrlo nasilan čovjek i ovaj je brak bio način da Sarah bude na sigurnom. Četiri godine kasnije, Sarah i Moses dobili su kćer A’Leliju. I dvije godine kasnije, Sarin suprug je umro. Tako je već kao 20-godišnjakinja postala udovica i samohrana majka.

Godinu dana kasnije, 1888. godine Sarah se preselila u St. Louis. Njezina su braća tamo živjela i radila kao brijači. Počela je raditi kao peračica rublja i kuharica kako bi platila školovanje svoje kćeri u državnoj školi. Sarah je tada zarađivala 1,50 dolara dnevno.

Kao i sve žene koje su prale rublje, Sarah je patila od svakodnevnog izlaganja kemikalijama. Kožne bolesti, perut, loši sanitarni uvjeti (nisu sve kuće imale vodovod i centralno grijanje) učinili su svoje i Sarah, iako mlada, gotovo je izgubila svu kosu.

Ipak, zahvaljujući svojoj braći naučila je o osnovnoj njezi kose. A nešto kasnije, Sarah je saznala za proizvode za kosu Annie Malone i upoznala samu Annie koja ih je radila. Postala je agentica za ovaj kozmetički brend i stvarno se zainteresirala za posao.

Još uvijek radeći za Annie Malone, tada 37-godišnja Sarah i njezina kći preselile su se u Denver i Sarah je počela razmišljati o vlastitoj liniji kozmetike za Afroamerikanke. Nakon mnogih eksperimenata, došla je do uspješne formule i tako počela graditi vlastiti posao.

Sarah se 1906. udala za Charlesa J. Walkera i proslavila se pod njegovim imenom. C. J. je postao njezin poslovni partner: radio je u oglašavanju i mogao je supruzi dati dobar savjet za promociju proizvoda. Sarah je išla od vrata do vrata pokušavajući prodati svoje proizvode, a također je podučavala žene kako se brinuti o svojoj kosi i oblikovati je.

Iste godine Sarah je odlučila proširiti posao pa su ona i suprug putovali po južnim i istočnim dijelovima SAD-a. Njezina je kći odrasla i završila studij, pa je pomagala majci i bila voditeljica svih poštanskih narudžbi u Denveru.

Dvije godine kasnije, Sarah se preselila u Pittsburgh. Obitelj je otvorila kozmetički salon i školu koja je pripremala profesionalce da znaju sve o njezi kose, a istovremeno su mogli su i prodavati njezine proizvode za uljepšavanje.

Sarah se 1910. preselila u Indianapolis gdje je otvorila sjedište svoje tvrtke, odnosno Madam C. J. Walker Manufacturing Company. Izgradila je tvornicu s laboratorijem, frizerskim salonom i školom ljepote u kojoj je podučavala svoje agentice. Do 1917. zaposlila je gotovo 20 000 žena. Njezine su agentice zarađivali od 5 do 15 dolara dnevno.

Image
Foto: Profimedia

Sarah je htjela da Afroamerikanke teže financijskoj neovisnosti, pa je poticala žene da otvaraju vlastite tvrtke i podučavala ih kako se brinuti o financijama.

Što je postajala bogatija, to je više vremena trošila na dobrotvorne svrhe i politiku. Držala je predavanja, borila se protiv socijalne nepravde i donirala novac u stipendijske fondove. Prije nego što je umrla, donirala je više od gotovo 100 000 američkih dolara sirotištima i različitim socijalnim ustanovama. Također, u njezinoj je oporuci također bilo navedeno da 2/3 buduće dobiti treba potrošiti u dobrotvorne svrhe.

Umrla je u 51. godini zbog lošeg zdravstvenog stanja uzrokovanog brzim načinom života, zaokupljenošću poslom i stresom.. Smatrali su je najbogatijom Afroamerikankom. Kad je umrla, njezino se bogatstvo procjenjivalo na između 500.000 i milijun dolara. Iako nije bila milijunašica za vrijeme svog života, nadala se da će to postati. I ne zato što joj je novac trebao za sebe, već da bi mogla učiniti više dobrih stvari.

Madam C.J. Walker i danas je sjajan uzor jer je, umjesto da se, kao većina, pomiri sa životom i neprestano žali samu sebe, izgradila pravo poslovno carstvo i osim što je pomogla brojnim ženama, sigurno utabala put mnogima nakon nje. U njezinom relativno kratkom životu dogodilo se još mnogo toga, a zanimljive crtice iz poslovnog, ali i privatnog života ove inspirativne žene prikazani su u spomenutoj mini seriji, pa ako te zanima život prve žene milijunašice, toplo preporučujemo 'Self Made'.