Kako se radi pasterizacija u pećnici?

Za čuvanje zimnice važno je pridržavati se nekoliko osnovnih pravila: dobre pasterizacije, sterilizacije, čistoće i mjesta, a kako se radi pasterizacija u pećnici pročitajte u nastavku

Kako se radi pasterizacija u pećnici?

Sterilizacija se može provesti na nekoliko različitih načina, kao što su kuhanje u pari, ulijevanje u zagrijane staklenke ili jednostavno pasterizacija (zagrijavanje) u pećnici.

Za nekuhane zimnice potrebno je napraviti pasterizaciju u pećnici zagrijavanjem (prokuhavanjem) zatvorenih teglica. Tako se uništavaju mikroorganizmi, a tijekom zagrijavanja staklenka se hermetički zatvori.
Dno veće posude obložite krpom kako bi izbjegli direktan dodir staklenki s vrućim metalom. 
U posudu poredajte napunjene i zatvorene staklenke tako da se međusobno ne dodiruju i da ne dodiruju rub posude. 
Ulijte hladne vode, ili ako su staklenke vruće, npr. od vrućeg sirupa za kompot, neka voda bude mlaka, do najviše 2-3 prsta ispod ruba najniže staklenke.
Vrijeme pasterizacije se računa od trenutka kada voda proključa, a dužinu pasterizacije i temperaturu vode treba prilagoditi vrsti namirnica (npr. već prokuhano voće može se kraće pasterizirati) kao i veličini staklenke (zato je bolje da su staklenke približno jednake veličine).

Pasterizacija se može raditi i u pećnici na 90°C oko 30 minuta ili se vruće, napunjene i dobro zatvorene staklenke pokriju dekom i ostave tako dok se potpuno ne ohlade.

Pravilno čuvanje zimnice uključuje nekoliko korisnih trikova koji će pomoći da namirnice spremljene za zimnicu potraju što duže.
Pasterizacija u pećnici, odnosno sterilizacija jedan je od najvažnijih dijelova spremanja zimnice. 
U slučaju da se pasterizacija u pećnici ne provede pravilno, dugotrajnost zimnice bit će mnogo manja.

Kada je pasterizacija u pećnici gotova, tako pripremljenu zimnicu je najbolje držati na suhom i mračnom mjestu, gdje se temperatura prostorije kreće od pet do 12 stupnjeva.