Plodovi puni vitamina

Stigli su kesteni, isprobaj odlične jesenske recepte s njima

Napokon su ulice počele mirisati na najomiljenije jesenske plodove - kestene! Iskoristi ih do maksimuma i svoj jelovnik obogati s naša tri odlična recepta

BeFunky-collage (2).jpg
Foto: Unsplash

Pitomi kesten, lat. Castanea sativa, je jedna od prvih namirnica koje je čovjek jeo. Najviše raste u južnoj Europi i Sredozemlju, a povjesničari kažu da se počeo širiti po Europi preko Grčke. U prošlosti su ga, kao i danas, jeli pečenog i kuhanog, a od mljevenog kestena pravili su napitak koji je služio kao nadomjestak za kavu. Od kestenova meda pripremali su medenu rakiju i medicu. Legenda kaže da je grčka vojska preživljavala na kestenju tijekom povlačenja iz Male Azije 401. godine prije Krista. Ovi orašasti plodovi, zbog hranjivosti su davani siromašnima u Francuskoj za blagdan Sv. Martina, a u Toskani se tradicionalno jedu na dan Sv. Simona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Obožavamo kestene u desertima pa smo pronašle recepte za marmeladu, semifreddo i roladu

Kesten ima dvostruko više škroba nego krumpir, pa nije čudo da je još uvijek jedna od važnijih namirnica u Kini, Japanu i Južnoj Europi. Tamo se često koristi u obliku brašna za kruh zbog čega je dobio nadimak "Stablo kruha". Poput oraha i badema, ne sadrži gluten, pa je pogodan za prehranu oboljelih od celijakalije, osjetljivih na gluten ili alergičnih na pšenicu. Sadrži minerale, vitamine B grupe, vitamine A i C. Oni se sačuvaju prilikom kuhanja, jer plod štiti debela kora. Od minerala, bogat je kalijem i fosforom, a sadrži i kalcij, magnezij, sumpor, klor, željezo, bakar te mangan. U sto grama sirovog ploda ima 200 kalorija, a glavni sastojak mu je škrob, kojeg u kestenu ima oko 44 posto. To je jedino orašasto voće s vitaminom C.

Osim toga kesten je neobično bogat folnom kiselinom, koja inače se nalazi u zelenom lisnatom povrću. Folna kiselina je potrebna za rast stanica, sintezu DNA i normalan rad živčanog sustava. Kesten je bogat izvor mono-nezasićenih masti poput oleinske i palmitinske kiseline. Pomaže kod bubrežnih i probavnih tegoba, a može se koristiti i za izbacivanje viška vode iz organizma. Uz to, djeluje i protuupalno, pa idealna je namirnica za osobe koje pate od artritisa i reume.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No uz sve dobrobiti ovog ploda, kestene najviše i primarno volimo jesti jer su neodoljivo ukusni, a svestrani. Može ih se koristiti u pripravljanju raznih tjestenina, variva, juha, deserata pa čak i u mesnim jelima, a kako bismo te potakle da ove godine i ti obogatiš svoju prehranu ovim malim bombama zdravlja donosimo ti i tri jednostavna, a jako ukusna recepta na bazi kestena.

1/4